Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok1. júna 2021Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Sedem najlepších tipov na zmiernenie úzkosti z návratu do kancelárie

Keďže počet osôb očkovaných proti COVID-19 zo dňa na deň rastie, podniky v celej Európe sa pripravujú na opätovné otvorenie svojich kancelárií. Mnohí zamestnanci však pri pomyslení na návrat do kancelárie pociťujú úzkosť. Sieť EURES pripravila niekoľko tipov, ktoré by mohli v tejto situácii pomôcť.

Top 7 tips to reduce your back-to-office anxiety
Unsplash

Je úplne normálne, keď pri pomyslení na návrat do kancelárie pociťujete úzkosť. Či už sa obávate o svoje zdravie, alebo o zdravie niekoho vo vašej domácnosti, máte strach z dlhého cestovania do práce, alebo ste si jednoducho zvykli na prácu z domu – úzkosť z návratu do kancelárie by sa nemala podceňovať. Starostlivosť o vaše duševné zdravie je rovnako dôležitá ako starostlivosť o vaše fyzické zdravie. Takže, ak máte v súvislosti s návratom do práce obavy, ponúkame vám niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia túto zmenu prekonať.

Nepotláčajte svoje pocity

Niekedy, keď pociťujeme úzkosť v súvislosti s prácou, sa cítime nepríjemne, lebo sa domnievame, že tieto pocity, zažívame len my. Dôležité je, aby ste svoju úzkosť nepotláčali, ale aby ste jej čelili a pokúsili sa porozumieť tomu, čo ju vyvoláva. Neznamená to, že by ste sa mali sústrediť na svoje negatívne pocity. Prvým krokom k prekonaniu obáv, ktoré vás sužujú, je nepodliehať im a snažiť sa im porozumieť.

Pripravte sa na nové pracovné podmienky

Veci sa možno vrátia do normálu, neznamená to však, že prostredie, kde pracujete, bude rovnaké ako pred pandémiou. Možno budú zavedené zmeny na zaistenie bezpečnosti zamestnancov, napríklad pravidlá spoločenského odstupu a povinné tvárové rúška. Môže trvať niekoľko dní alebo týždňov, kým si na prácu v takomto novom prostredí zvyknete a na konci pracovného dňa sa preto môžete cítiť unavenejší ako obvykle.

Udržujte vhodnú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

Práca z domu môže mať svoje nevýhody, veľa ľudí však uvádza, že výrazne prispela k zlepšeniu rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom, ako aj k ich pohode. Nedovoľte, aby návrat do kancelárie ovplyvnil vašu každodennú rutinu. Ak ste napríklad zvyknutí prechádzať sa v čase obeda, zachovajte si tento zvyk aj napriek vášmu „novému“ pracovisku a snažte sa vždy, keď je to možné, dokončiť prácu včas.

Identifikujte vaše stresové signály

K fyzickým prejavom organizmu na stres patrí napríklad zaťatá čeľusť, napätie v ramenách a chrbte alebo hrudníkové dýchanie. Ak sa v kancelárii cítite vystresovane, nájdite si čas na rozpoznanie týchto signálov, niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite, zbavte sa napätia a vystrite si takúto časť tela.

Šírte pozitivitu

Snažte sa byť pre svojich kolegov zdrojom pozitivity. Môže sa vám to spočiatku zdať ťažké, čoskoro si však uvedomíte, že je to pre nich rovnako prospešné ako pre vás. Tento prístup vám pomôže zamerať sa na pozitívne aspekty návratu do kancelárie a nezaoberať sa negatívnymi scenármi.

Preskúmajte možnosti flexibilnej práce

Zistite, aká je stratégia vašej spoločnosti, pokiaľ ide o flexibilnú prácu. Možno sa budete môcť so zamestnávateľom dohodnúť na hybridnom prístupe, keď budete pracovať z kancelárie len pár dní v týždni. Môžete sa tiež porozprávať o zmene pracovného času, aby ste sa vyhli rannej/večernej premávke.

Nebojte sa požiadať o pomoc

Ak cítite, že vás zachvátila úzkosť a potrebujete pomoc, obráťte sa na oddelenie ľudských zdrojov, aby vám poskytli informácie o dostupných programoch na podporu duševného zdravia a pohody. Neváhajte tiež požiadať o pomoc svojho lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka.

Pandémia ochorenia COVID-19 v mnohých ohľadoch zmenila naše životy, najmä pokiaľ ide o oblasť práce. Zdravotná kríza ovplyvnila rozvrhnutie pracovného času, nástroje, prostredie i priority. Prečítajte si v tom článku o tom, v čom by sa práca v roku 2021 mohla javiť inak.

 

Súvisiace odkazy:

Ako môže pandémia ovplyvniť svet práce v roku 2021

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

 

Témy
Obchod / PodnikanieMladosti
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.