Põhisisu juurde
EURES
Artikkel1. juuni 2021Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Seitse parimat nõuannet, kuidas vähendada kontorisse naasmise ärevust

Et COVID-19 vastu vaktsineerituid üha rohkem, valmistuvad ettevõtted kõikjal Euroopas oma kontoreid taas avama. Paljud töötajad muretsevad siiski kontorisse naasmise pärast. Oleme EURESes koostanud mõne abistava nõuande sellega toimetulekuks.

Top 7 tips to reduce your back-to-office anxiety
Unsplash

Ärevuse tundmine kontorisse naasmise pärast on täiesti normaalne. Kas muretsed enda või mõne pereliikme tervise pärast, kardad pikki sõite tööle ja tagasi või oled lihtsalt harjunud kodus töötama? Kontorisse naasmisega seotud ärevusse ei peaks suhtuma kergekäeliselt. Hoolitseda vaimse tervise eest on sama tähtis kui hoolitseda füüsilise tervise eest. Kui tööle naasmine tekitab ärevust, tutvu meie nõuannetega, mis aitavad sul muuta ülemineku sujuvamaks.

Ära tõrju oma tundeid

Vahel, kui meid valdab ärevus töö pärast, tunneme piinlikkust, sest arvame, et oleme ainsad, kes nii tunnevad. Oluline on mitte jätta ärevust tähelepanuta, vaid sellega tegelda ja püüda mõista selle põhjust. See ei tähenda, et peaks keskenduma negatiivsetele tunnetele. Hirmudega tegelemine ja nende mõistmine on esimene samm nendest vabanemisel.

Ole valmis uuteks töötingimusteks

Olukord võib olla muutumas taas normaalseks, kuid see ei tähenda, et töökeskkond on samasugune kui enne pandeemiat. Et tagada töötajate ohutus, võidakse võtta meetmeid, näiteks kehtestada sotsiaalse distantseerumise reeglid ja kohustuslik näomaski kandmine. Uues keskkonnas töötamisega harjumiseks võib kuluda mitu päeva või nädalat. Seepärast võid tööpäeva lõpus tunda end väsinumana kui tavaliselt.

Hoia töö- ja eraelu head tasakaalu

Kodus töötamisel võivad olla omad puudused, kuid paljude sõnul on see oluliselt parandanud töö- ja eraelu tasakaalu ning heaolu. Ära lase kontorisse naasmisel muuta oma argipäeva tavasid. Kui oled näiteks harjunud tegema lõuna ajal väikse jalutuskäigu, tee seda endiselt vaatamata oma „uuele“ töökohale. Püüa alati lõpetada tööpäev õigel ajal, kui vähegi võimalik.

Märka stressinähte

Stress avaldub organismis füüsiliste nähtudena, näiteks kokkusurutud lõuad, pinges õlad ja selg ning pindmine hingamine. Kui tunned, et oled kontoris stressis, tee väike paus nende nähtude tuvastamiseks, hinga mõned korrad sügavalt, lõdvesta ja siruta ennast.

Ole positiivne

Ürita olla positiivsuse allikas töökaaslastele. Alguses võib see olla raske, kuid peagi mõistad, et see teeb ühtviisi head neile ja endale. See lähenemisviis aitab sul keskenduda kontorisse naasmise positiivsetele aspektidele ja mitte süveneda negatiivsetesse stsenaariumidesse.

Uuri paindliku töötamise võimalust

Uuri, kuidas tööandja suhtub paindlikusse töötamisse. Võib-olla õnnestub tööandjaga kokku leppida, et töötad kontoris ainult mõni päev nädalas. Samuti võiks arutada töötamise kellaaja nihutamist, et vältida hommikust või õhtust tipptundi.

Ära karda abi küsida

Kui tunned, et oled liiga ärev ning vajad abi, pöördu personaliosakonda ja uuri, kas abi saamiseks on vaimse tervise või heaolu programme. Samuti ära kõhkle pöörduda abi saamiseks oma arsti või mõne muu tervishoiuspetsialisti poole.

COVID-19 pandeemia on muutnud meie elu mitmeti, eelkõige tööl. Tervisekriis on mõjutanud töö graafikuid, vahendeid, keskkondi ja prioriteete. Tutvuge selle artikliga, et mõista, miks võib töötamine 2021. aastal olla teistsugune.

 

Seotud lingid

Kuidas pandeemia võib mõjutada töömaailma 2021. aastal

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

 

Teemad
EttevõtlusNoorus
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.