Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva13. prosince 2021Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

7 největších výhod života a práce v zahraničí

Pro řadu lidí se výhody práce v zahraničí omezují na vyšší mzdu nebo lepší životní úroveň. Navzdory obecnému mínění však může být mnohem přínosnější získávání mezinárodních zkušeností.

Top 7 benefits of living and working abroad
Unsplash

Vyšší sebevědomí

Nový život v zahraničí s sebou od začátku přináší řadu výzev. Patří mezi ně hledání ubytování, vyřizování různých úředních záležitostí, režim placení účtů a v neposlední řadě orientace v místní dopravě. Ale pocit uspokojení, když všechny tyto výzvy překonáte, stojí za to. Vědomí, že si dokážete poradit i v naprosto neznámém prostředí, vám dodá sebedůvěru, kterou uplatníte při řešení dalších životních výzev. To oceníte zejména v případě, že nemáte mnoho zkušeností se samostatným řešením problémů.

Nové životní dovednosti

Stěhování do zahraničí s sebou často nese odloučení od sítě, která vám poskytuje podporu. V takové situaci můžete přijít na různé nedostatky ve vašich znalostech a dovednostech, o kterých jste nevěděli. Můžete si například uvědomit, že nevíte, jak uvařit své oblíbené jídlo nebo jak udržet přehled o svém měsíčním rozpočtu. Život v zahraničí nás nutí učit se novým dovednostem, což nám pomáhá stát se nezávislejšími.

Nový pohled na život

Ať už pocházíte z maloměsta nebo z velkoměsta, přestěhování do zahraničí vám poskytne neocenitelný nový pohled na život. Seznámení se s mentalitou a přístupem k životu jiných kultur vám může pomoci rozšířit a obohatit váš vlastní pohled na svět a utvořit si osobní hodnoty. Pro lidi, kteří nikdy nežili mimo místní komunitu, je tento úkol mnohem obtížnější.

Lepší komunikační dovednosti

Po přestěhování do zahraničí si musíte vytvořit nové sociální a profesní kruhy. To může být obtížné, zejména pokud jste od přírody plaší nebo pokud příliš neovládáte místní jazyk. Není však lepší způsob, jak se v komunikaci zlepšit. A právě tato dovednost, tak důležitá v soukromém životě, je oceňována i zaměstnavateli.

Lepší znalost cizích jazyků

Bez ohledu na to, kolik jazykových lekcí absolvujete a jak často si procvičujete v jazykových aplikacích v telefonu, nejlepším způsobem zlepšování jazykových znalostí je žít v zemi, kde se tímto jazykem mluví. Ponořit se do jazyka je skvělou příležitostí k rozvoji schopnosti rozumět i mluvit.

Výhoda oproti ostatním uchazečům o zaměstnání

Zahraniční pracovní zkušenosti v životopise nikdy nevyjdou z módy. Dokládají přizpůsobivost, motivaci a odhodlání. Tyto tři dovednosti zaměstnavatelé a personalisté velmi oceňují. Kromě toho mezinárodní zkušenosti představují jasnou výhodu oproti ostatním uchazečům, kteří v zahraničí nikdy nepracovali.

Rozšíření profesní sítě

Práce v zahraničí je skvělou příležitostí k rozšíření profesních kontaktů. Význam navazování profesních kontaktů bychom neměli podceňovat. Mnoho volných pracovních míst se neinzeruje veřejně. Místo toho se obsazují prostřednictvím doporučení a profesních kontaktů. Proto si s novými kolegy promluvte a navažte s nimi dobré profesionální vztahy. Nikdy nevíte, od koho vám může přijít další nabídka práce.

Snili jste vždy o tom, že začnete podnikat? Mnohým z nás se líbí představa být svým vlastním pánem, ale najít vhodný a proveditelný podnikatelský nápad může být obtížné. Pročtěte si nejdůležitější tipy, jak přijít s příhodným nápadem.

Připraveno v rámci partnerství s Evropským portálem pracovní mobility EURES.

 

Související odkazy:

Šest tipů, jak přijít s příhodným podnikatelským nápadem

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Mládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.