Põhisisu juurde
EURES
Artikkel11. september 2020Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Nõuanded, kuidas olla aktiivne pandeemiajärgsel tööturul

Pärast COVID-19 liikumispiiranguid, mil ettevõtted jätkavad aeglaselt tegevust, on paljud tööotsijad ja töötajad mures, kuidas sel ebakindlal ajal tööturul püsida. EURES on koostanud paar nõuannet, mis aitavad sul tööturul püsida ja kaitsta oma karjääri tulevaste kriiside eest.

Tips to stay relevant in the job market after the pandemic
Shutterstock

Hinda ja avarda oma oskusi

Kui sul on praegu kaugtöö tõttu rohkem vaba aega, võid seda kasutada uute oskuste omandamiseks või olemasolevate täiustamiseks. Tõenäoliselt oled kodust töötades juba omandanud uusi oskusi, seega mõtiskle veidi selle üle, mis oskused need on (nt ajahaldus, paindlikkus või uue digivahendi kasutamine).

Kui oled COVID-19 tõttu töö kaotanud, on see sulle just sobiv aeg täiendada oma oskusi ja suurendada tööalast konkurentsivõimet. Veeb pakub CV rikastamiseks palju võimalusi, mille kohta loe meie artiklist „6 parimat tasuta veebikursuste platvormi“.

Planeeri oma tulevikku

Praegusel ebakindlal ajal võib tuleviku planeerimine olla keeruline, kuid püüa luua mõni isiklik stsenaarium ja kujutleda, kuidas asjad võiksid areneda, just nagu ettevõtted kujundavad oma äristrateegiaid. Kõige olulisem on analüüsida, mis sektoris valitseb nõudlus töö järele ja kuidas seda kõige paremini ära kasutada. Seejärel võiksid lähemalt uurida ametikohti, mis näivad eri stsenaariumides stabiilsed.

Ära karda lühikesi ja keskmise tähtajaga lepinguid

Kuni ettevõtted taastuvad pandeemiast ja kohanevad uue ärikeskkonnaga, võtavad nad tõenäoliselt tööle pigem lepingulisi kui alalisi töötajaid. See on arusaadav strateegia, sest võimaldab ettevõtjatel näha, kuidas asjad arenevad ja millised on nende lõplikud vajadused.

Lepingulisel tööl on mitu eelist – sa leiad uusi kontakte, kasvatad oma võrgustikku ja hangid kogemusi, ilma et CVsse jääks lünki. Ja sul on võimalus saada alaliseks töötajaks.

Uude valdkonda suundumine või otsast alustamine

Kui su karjäär sai pandeemia ajal püsivalt kahjustada, pead otsast alustama või suunduma uude töövaldkonda. Otsast alustamine tähendabki uut algust – sa kas õpid oskusi uueks tööks või osaled praktikal, et omandada kogemusi uues valdkonnas. Teine võimalus on kasutada olemasolevaid oskusi, kogemusi ja teadmisi mõnes muus valdkonnas. Otsast alustamine ja uude valdkonda suundumine võivad tähendada seda, et saad alguses väiksemat töötasu, kuid õige suhtumine aitab su karjääri kiiresti käivitada.

Ole valmis kaugtööks

Pandeemia positiivse tagajärjena on ettevõtted mõistnud, et ka kodust saab tõhusalt töötada. Kaugtöö võimaldab kandideerida tööle väljaspool oma piirkonda või isegi riiki. Kaalu töökuulutusi, milles pakutakse kaugtööd. Isegi kui kuulutuses ei ole mainitud, et ettevõte pakub kodutööd, küsi seda ikkagi. Sul ei ole midagi kaotada.

Tahad teada, mis oskusi on vaja tulevikus? Loe meie artiklit „8 olulist oskust edu saavutamiseks COVID-19-järgses maailmas“.

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

Drop’pin@EURES

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
EttevõtlusNõuanded ja soovitusedTööturuuudised/liikumisuudisedVärbamistrendidNoorus
Seotud jaotis(ed)
Elamine ja töötamine
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.