Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok5. novembra 2020Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Tipy na hľadanie práce v zahraničí počas obmedzení súvisiacich s ochorením COVID-19

V súčasnosti prežívame časy, na ktoré nie sme pri hľadaní práce zvyknutí – kvôli pandémii ochorenia COVID-19 totiž stále vo veľkej miere pracujeme na diaľku. Zamestnávatelia v celej Európe však naďalej prijímajú nových pracovníkov a existuje mnoho spôsobov, ako môžete svoje hľadanie optimalizovať.

Tips for finding jobs abroad during the COVID-19 restrictions
EURES

V tomto článku ponúkame päť najlepších tipov, ktorými vám chceme v týchto náročných časoch pomôcť pri hľadaní práce v zahraničí.

Prácu vyhľadávajte strategicky

Ochorenie COVID-19 výrazne ovplyvnilo európsky trh práce, na záujemcov však ešte vždy čaká veľa pracovných príležitostí. Na to, aby ste ich objavili, by možno stačilo porozhliadnuť sa v iných odvetviach alebo regiónoch. Pokúste sa ísť na to strategicky. Ktorým odvetviam sa darí lepšie než iným? Určite sa medzi nimi nájdu také, ktoré budú pravdepodobne prijímať nových zamestnancov. Digitálny priemysel, napr. informačné technológie a elektronický obchod zohrávajú čoraz významnejšiu úlohu, rovnako ako aj vedecké odbory, zdravotníctvo, vzdelávanie, služby v oblasti poskytovania starostlivosti a verejné služby. Nezabudnite, že pandémia ťažko zasiahla odvetvia, ako sú cestovný ruch, stravovacie a ubytovacie služby. I tak však môžu mať záujem o sezónnych pracovníkov, ktorí im vypomôžu s obnovením činností počas hlavnej sezóny.

Buďte otvorení rôznym príležitostiam

Ak ste ešte nenatrafili na tú správnu príležitosť, zachovajte si otvorenú myseľ. Svoje hľadanie budete možno musieť rozšíriť ďalej než obvykle, príležitosti sa vám však určite naskytnú. Aj keď väčšina z nás chce mať stabilné, dlhodobé miesto, práve zmluvy na kratší čas vám môžu k získaniu tých trvalých dopomôcť. Ak zamestnávateľovi ukážete, že mu môžete ponúknuť cenné zručnosti, rýchlo sa môžete stať dôležitým členom jeho tímu a súčasťou jeho činností. Ostaňte otvorení príležitostiam aj v iných krajinách. Aj keď v konkrétnej krajine v súčasnosti platia cestovné obmedzenia, táto situácia sa môže rýchlo zmeniť. Odporúčame vám, aby sa na sledovanie najaktuálnejších informácií o cestovných odporúčaniach využili najmä platformu Re-open EU.

Preukážte svoju flexibilitu

Vo svojich žiadostiach sa sústreďte na tzv. mäkké, prenosné zručnosti, akými sú kreativita, komunikácia a riešenie problémov, najmä pokiaľ nemáte s danou úlohou priame skúsenosti. Poukážte na svoje prierezové zručnosti získané v predchádzajúcich pracovných zaradeniach, zamerajte sa na to, ako ich môžete na ponúkanom pracovnom mieste využiť a vyzdvihnite všetky ďalšie zručnosti, vďaka ktorým na vás môžu nahliadať ako na výnimočného uchádzača. Pamätajte na to, že všetky skúsenosti sú cenné. Vlastnosti, ako flexibilita, schopnosť prispôsobiť sa a ochota učiť sa, sú v týchto neistých časoch pre zamestnávateľa obzvlášť dôležité.  Mnoho zamestnávateľov bude takisto vyhľadávať zamestnancov s veľmi dobrými digitálnymi zručnosťami, ktorí budú v prípade potreby schopní pracovať na diaľku.

Buďte pripravený na online nábor a teleprácu

Aj keď sa sťahujete za prácou do zahraničia, váš pohovor sa môže uskutočniť na diaľku. Väčšina zamestnávateľov na to využije niektorý z dobre známych a voľne dostupných softvérov, ako napr. Skype alebo Zoom. Presvedčte sa však, či viete, ako funguje a vopred si ho odskúšajte. Budete k tomu potrebovať aj spoľahlivé internetové pripojenie.

Video pohovor je vynikajúcou príležitosťou aj na preukázanie vašich digitálnych zručností, ktoré už boli spomenuté. Ak tieto softvéry dobre ovládate, svojho potencionálneho zamestnávateľa presvedčíte o tom, že v prípade potreby budete schopní efektívne pracovať i na diaľku. Vďaka tomu získate predstavu aj o tom, čo môžete očakávať, ak na novom mieste budete musieť začať pracovať na diaľku.

Ďalšie užitočné tipy nájdete v našich predchádzajúcich článkoch o online pracovných pohovoroch a príprave na teleprácu.

Získajte podporu od siete EURES!

Nezabudnite na to, že sieť EURES ponúka rôznorodú podporu. Na  portáliEURES, ktorý je denne aktualizovaný, nájdete približne 3 milióny voľných pracovných miest v celej Európe. Môžete takisto získať individualizovanú podporu od svojho miestneho poradcu sieteEURES, ktorý vám veľmi rád poskytne profesijné poradenstvo, odporučí vám ďalšie príležitosti, pomôže vám vylepšiť životopis a poradí vám pri vybavovaní administratívnych záležitostí.

Viac informácií o tom, ako vám môže sieť EURES pomôcť, sa nachádza tu.

 

Súvisiace odkazy:

Re-open EU

Skype

Zoom

Ako vyniknúť pri online pracovnom pohovore

Päť vecí potrebných na teleprácu

 PortálEURES

Vyhľadávanie poradcov EURES

 Ako vámEURESdokáže pomôcť pri hľadaní pracovného miesta v Európe?

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcov siete EURES

Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Témy
Súbor nástrojov EÚ pre mobilituRady a tipySprávy z trhu práce/správy o mobiliteTrendy náboruMladosti
Súvisiace sekcie
Pomoc a podporaŽivot a práca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.