Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy5 listopada 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Jak znaleźć pracę zagranicą w trakcie ograniczeń związanych z COVID-19? — wskazówki

Pod względem poszukiwania pracy panują obecnie niezwykłe czasy, gdyż z powodu COVID-19 nadal obserwujemy powszechne stosowanie pracy zdalnej i ograniczenia w podróżowaniu. Pracodawcy w całej Europie wciąż jednak zatrudniają pracowników, a metody poszukiwania pracy na odpowiednim stanowisku można usprawnić na wiele sposobów.

Tips for finding jobs abroad during the COVID-19 restrictions
EURES

W tym artykule przedstawiamy pięć najważniejszych wskazówek, które pomogą ci znaleźć pracę za granicą w tych trudnych czasach.

Podchodź strategicznie do poszukiwań

COVID-19 wywarł znaczący wpływ na europejski rynek pracy, ale wciąż jest wiele wakatów – prawdopodobnie musisz poszukać w różnych branżach lub regionach. Postaraj się podejść strategicznie. W których branżach sytuacja jest lepsza niż w innych? Być może to właśnie te zatrudniają pracowników. Branże cyfrowe, takie jak IT i handel elektroniczny zyskują coraz większe znaczenie, podobnie jak nauka, zdrowie, edukacja, opieka i usługi publiczne. Pamiętaj, że np. w turystyka i hotelarstwo poważnie ucierpiały w wyniku pandemii, ale nadal mogą poszukiwać pracowników sezonowych do pomocy w odbudowie w szczycie sezonu.

Otwórz się na inne możliwości

Jeśli nie znalazłeś jeszcze odpowiedniej szansy, spróbuj zachować otwartość. Nie wykluczone, że trzeba będzie rozszerzyć wyszukiwanie bardziej niż zwykle, ale możliwości się pojawią. Chociaż większość z nas pragnie stabilnego, długoterminowego zatrudnienia, krótkoterminowe kontrakty mogą prowadzić do stałego stanowiska. Jeśli pokażesz pracodawcy, że masz cenne umiejętności, możesz szybko stać się zasadniczym elementem działalności. Otwórz się też na możliwości w różnych krajach. Nawet jeśli dany kraj ma obecnie ograniczenia w podróżowaniu, może to szybko ulec zmianie. Nasza najważniejsza rada w tej kwestii to korzystanie z Re-open EU, aby śledzić najnowsze wskazówki dotyczące podróży.

Wykaż się elastycznością

W swoich zgłoszeniach skup się na umiejętnościach miękkich i uniwersalnych, takich jak kreatywność, komunikacja i rozwiązywanie problemów, zwłaszcza jeśli nie masz bezpośredniego doświadczenia w danej roli. Podkreśl posiadane umiejętności uniwersalne z poprzednich stanowisk, koncentrując się na tym, jak można je zastosować do tej roli, a następnie wskaż wszelkie dodatkowe umiejętności, które cię wyróżniają wśród innych kandydatów. Pamiętaj, że liczy się każde doświadczenie. W tych niepewnych czasach elastyczność, zdolność przystosowawcza i chęć uczenia się są szczególnie cenione przez pracodawców. Wielu pracodawców będzie również poszukiwać pracowników o wysokich umiejętnościach cyfrowych, którzy w razie potrzeby będą w stanie pracować zdalnie.

Przygotuj się na rekrutację online i telepracę

Nawet jeśli przeprowadzasz się za granicę, rozmowa o pracę może się odbyć zdalnie. Większość pracodawców korzysta z powszechnie znanego, bezpłatnego oprogramowania, takiego jak Skype czy Zoom. Upewnij się jednak, że umiesz się nim posługiwać i przetestuj je z wyprzedzeniem. Potrzebne ci będzie również niezawodne połączenie z internetem.

Jak wspomniano powyżej rozmowa wideo to również świetna okazja do zaprezentowania swoich umiejętności cyfrowych. Jeśli dobrze wypadniesz, zyskasz zaufanie przyszłego pracodawcy, że w razie potrzeby możesz skutecznie pracować na odległość. Proces ten umożliwi ci też wyobrażenie sobie, czego należy oczekiwać w przypadku zdalnego rozpoczęcia nowej pracy.

Więcej wskazówek można znaleźć w naszych poprzednich artykułach dotyczących rozmów o pracę przez internet i przygotowania do pracy z domu.

Uzyskaj wsparcie EURES!

Nie zapominaj też, że EURES oferuje szerokie wsparcie. Portal EURES zawiera blisko 3 mln ofert pracy w całej Europie i jest codziennie aktualizowany. Możesz również uzyskać indywidualne wsparcie ze strony lokalnego doradcy EURES, który z przyjemnością zaoferuje poradnictwo zawodowe, zaproponuje oferty pracy, poprawi twoje CV i udzieli porad w kwestiach administracyjnych.

Więcej informacji o tym, jak EURES może ci pomóc, znajdziesz tutaj.

 

Powiązane linki:

Re-open EU

Skype

Zoom

Jak wyróżnić się w rozmowie o pracę przez internet

Pięć rzeczy, jakie potrzebujesz, zanim rozpoczniesz pracę z domu

Portal EURES

Szukaj doradców EURES

Jak EURES może pomóc w znalezieniu pracy w Europie?

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Zestaw narzędzi UE do mobilnościPorady i wskazówkiWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościTrendy rekrutacyjneMłodzież
Powiązane sekcje
Pomoc i wsparcieŻycie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.