Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok16. júna 2020Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Tipy na hľadanie práce po pandémii COVID-19

Kríza vyvolaná pandémiou COVID-19 zásadne zmenila naše životy. Zmenila spôsob, akým pracujeme, cvičíme, ako sa stravujeme, cestujeme, či nakupujeme – dokonca i spôsob, akým udržiavame kontakty s inými (stretnutie cez Zoom, má niekto záujem?).

Tips for adapting your job search post COVID-19
Shutterstock

Neobišla dokonca ani oblasť, akou je hľadanie pracovných príležitostí. Teraz, keď sa už niektoré opatrenia obmedzujúce voľný pohyb začínajú uvoľňovať a tešíme sa na obdobie prichádzajúce po skončení pandémie COVID-19, ponúkame šesť tipov, ktoré vám pomôžu prispôsobiť hľadanie pracovného uplatnenia novému, meniacemu sa svetu práce.

Buďte otvorený, pokiaľ ide o typ pracovných miest, o ktoré sa zaujímate

Zatiaľ čo kvôli kríze vyvolanej pandémiou COVID-19 mnohé podniky úplne prestali prijímať zamestnancov, iné (napr. internetové maloobchody, kuriérske/poštové doručovacie služby, supermarkety a lekárne) potrebujú posily, aby dokázali zvládnuť zvýšený dopyt, ktorý je priamym dôsledkom tejto krízy. Ak ostanete otvorený, pokiaľ ide o typy pracovných miest, o ktoré sa zaujímate, vaša šanca nájsť si vyhovujúcu prácu bude omnoho vyššia.

Vylepšite svoju prítomnosť na internete

V mnohých krajinách ešte stále platia opatrenia týkajúce obmedzenia kontaktu medzi ľuďmi. Organizuje sa preto len málo osobných stretnutí a veľmi obmedzené sú aj možnosti pre nadväzovanie kontaktov. Je možné i to, že v období po skončení pandémie COVID-19 sa bude naďalej viac práce vykonávať na diaľku. Dobre viditeľná a profesionálna prítomnosť na internete je preto zásadná. Aktualizujte si svoje profesijné profily v sieti LinkedIn a v ďalších sociálnych médiách – doplňte do nich príslušné pracovné skúsenosti, zručnosti a kvalifikácie. Náboroví pracovníci si vás tak ľahšie nájdu pre dané pracovné miesto. Zároveň sa uistite, aby boli všetky vaše osobné účty náležite zabezpečené z hľadiska ochrany osobných údajov.

Využívajte rôznorodé webové sídla a zoznamy s ponukami

Pri hľadaní príležitostí sa nespoliehajte stále na rovnaké webové sídla a zoznamy s ponukami, hlavne nie vtedy, ak sa ukáže, že to k ničomu nevedie. Ak budete využívať rôznorodé kanály a širokú škálu webových sídiel, zaručene zachytíte všetky voľné miesta, ktoré by mohli byť pre vás relevantné. Väčšina stránok na hľadanie pracovných miest ponúka možnosť vyhľadávať podľa lokality, výšky platu, kľúčových slov a pracovného času.

Nacvičte si pohovory prostredníctvom videa

Vzhľadom na to, že osobné kontakty sú minimálne a k dispozícii je čoraz viac pracovných miest vykonávaných na diaľku, je veľmi pravdepodobné, že pri hľadaní práce absolvujete pohovor prostredníctvom videa. Pokiaľ si ho vyskúšate vopred s niekým z rodiny alebo s kamarátom, pomôže vám to predísť nepríjemnostiam, ktoré by ste možno neočakávali. Funguje vám, napríklad, mikrofón, slúchadlá a je váš laptop plne nabitý? Je vaše internetové pripojenie stabilné a bezpečné? Dochádza k výrazným oneskoreniam v prenose reči? Nezabudnite sa tiež profesionálne obliecť a hovoriť priamo do kamery. Zvoľte si kľudné, dobre osvetlené prostredie, aby ste urobili dobrý dojem.

 

Natočte si životopis prostredníctvom videa

Nahranie životopisu prostredníctvom videa na sociálne médiá (najmä na LinkedIn) je skvelým spôsobom, ako vyniknúť v dave, ako aj na to, aby ste zamestnávateľom odhalili svoju osobnosť i rôzne zručnosti. Zamyslite sa nad tým, aké typy otázok by vám mohli počas pohovoru položiť a natočte krátke video, v ktorom na niektoré z nich odpoviete. Platia rovnaké pravidlá, ako v prípade pohovorov prostredníctvom videa: profesionálne sa oblečte, hovorte priamo do kamery a vyberte si kľudné miesto s dobrým osvetlením.

Rozšírte si svoje zručnosti

Existuje celý rad online školení a kurzov na získanie osvedčení a kvalifikácií. Domáca izolácia môže byť vynikajúcou príležitosťou, aby ste sa na niektorom z nich zúčastnili. Možno ste si všimli, že v mnohých pracovných inzerátoch sa vyžaduje konkrétna zručnosť a máte pocit, že by bolo užitočné osvojiť si ju. Pokiaľ budete k hľadaniu zamestnania pristupovať ako k činnosti na plný úväzok a budete aktívne rozvíjať svoje odborné zručnosti, celý proces pravdepodobne urýchlite. Zamestnávateľom naviac ukážete, že ste odhodlaný a motivovaný.

Veríme, že tieto tipy vám pomôžu dobyť trh práce v období po pandémii COVID-19!

V rámci partnerstva so sieťou EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.

 

Súvisiace odkazy:

Ako vyniknúť pri online pracovnom pohovore

Šesť najlepších bezplatných platforiem pre online kurzy

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcu siete EURES

Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Témy
Obchod / PodnikanieRady a tipyMladosti
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.