Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy16 czerwca 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Wskazówki mające na celu dostosowanie metod poszukiwania zatrudnienia po wygaśnięciu pandemii COVID-19

Kryzys związany z pandemią COVID-19 w istotny sposób zmienił nasze życia. Zmiany dotknęły nasz sposób pracy, ćwiczeń, jedzenia, podróżowania i robienia zakupów, a nawet sposób interakcji z innymi ludźmi (Zoom – kto ma ochotę na spotkanie?).

Tips for adapting your job search post COVID-19
Shutterstock

Nie inaczej jest w przypadku poszukiwania zatrudnienia. Wraz ze złagodzeniem środków izolacji z niecierpliwością oczekujemy nadejścia okresu po wygaśnięciu pandemii COVID-19 – mając to na uwadze, poniżej zamieszczamy sześć krótkich wskazówek, które pomogą dostosować twoje poszukiwania zatrudnienia w zmieniającym się świecie pracy.

Bądź otwartym na rodzaje stanowisk, które cię interesują

Podczas gdy kryzys związany z pandemią COVID-19 spowodował, że wiele przedsiębiorstw zdecydowało się wstrzymać z rekrutacją, to inne (np. sprzedaż internetowa, usługi kurierskie i pocztowe, supermarkety i apteki) potrzebują dodatkowego wsparcia w celu spełnienia zwiększonego zapotrzebowania związanego ze pandemią. Zachowanie otwartego umysłu, jeśli chodzi o interesujące cię stanowisko, oznacza większe prawdopodobieństwo znalezienia czegoś, co ci odpowiada.

Zwiększ swoją obecność w internecie

Ze względu na fakt, że przepisy dotyczące utrzymywania dystansu fizycznego nadal obowiązują w wielu państwach, to obecnie odbywa się bardzo mało bezpośrednich rozmów kwalifikacyjnych i, po pandemii COVID-19, być może sporo pracy będzie nadal wykonywanej zdalnie. W związku z zaistniałą sytuacją zdecydowana profesjonalna obecność w internecie jest niezbędna. Regularnie aktualizując profil zawodowy na LinkedIn oraz w innych mediach społecznościowych o odpowiednie doświadczenie zawodowe, umiejętności i kwalifikacje, zwiększysz swoje szanse na znalezienie dla ciebie pożądanego stanowiska przez rekruterów. Mając na uwadze powyższe, upewnij się, że twoje prywatne konta są zabezpieczone za pomocą odpowiednich ustawień prywatności.

Wykorzystuj różne strony internetowe i listingi

Nie ograniczaj się jedynie do tych samych stron internetowych i listingów przy poszukiwaniu zatrudnienia, w szczególności jeśli nie przynosi to pożądanych rezultatów. Wykorzystywanie różnych kanałów i szerokiej gamy stron internetowych pozwoli ci się upewnić, że nie przegapisz żadnego stanowiska, które może być dla ciebie odpowiednie. Większość stron z ofertami pracy pozwala na poszukiwanie zatrudnienia za pomocą lokalizacji, wynagrodzenia, słów kluczowych i godzin pracy.

Przećwicz wideorozmowy kwalifikacyjne

Wraz ze zmniejszającą się liczbą kontaktów międzyludzkich i coraz większą liczbą stanowisk zdalnej pracy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znalezienie zatrudnienia nie obędzie się bez wideorozmowy kwalifikacyjnej. Przećwiczenie takiej rozmowy z członkiem rodziny lub bliską osobą pozwoli ci uniknąć nieoczekiwanej wstydliwej wpadki. Czy twój mikrofon i słuchawki działają poprawnie, a twój laptop ma naładowaną baterię? Czy połączenie internetowe w twoim domu jest stabilne i bezpieczne? Czy występują jakieś istotne opóźnienia podczas rozmowy? Pamiętaj, że należy mieć profesjonalny wygląd, mówić bezpośrednio do kamery i wybrać jasne, dobrze oświetlone miejsce, by wywrzeć jak najlepsze wrażenie.

Nagraj wideo CV

Zamieszczenie wideo CV w mediach społecznościowych (w szczególności w LinkedIn) stanowi świetny sposób wyróżnienia się z tłumu i daje twoim pracodawcom okazję na poznanie zarówno twojej osobowości, jak i twoich umiejętności. Rozważ, jakie pytania mogą paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej i nagraj krótki film zawierający odpowiedzi na nie. Obowiązują te same zasady co w przypadku wideorozmów kwalifikacyjnych: profesjonalny wygląd, mówienie bezpośrednio do kamery oraz wybór cichego, dobrze oświetlonego pomieszczenia.

Podnieś wartość swoich umiejętności

Istnieje wiele dostępnych kursów on-line, certyfikacji i kwalifikacji – okres samoizolacji jest doskonałym sposobem, by z tego skorzystać. Być może zauważyłeś, że w wielu ofertach pracy pożądana jest szczególna umiejętność, którą twoim zdaniem dobrze byłoby mieć? Traktowanie poszukiwania pracy jako pełnoetatowego zajęcia oraz aktywne działanie w kierunku rozwoju swoich kwalifikacji zawodowych prawdopodobnie przyspieszy proces, a także będzie stanowić dowód twojego zaangażowania i motywacji dla przyszłego pracodawcy.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą ci w znalezieniu pracy po wygaśnięciu pandemii COVID-19.

We współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej.

 

Powiązane linki:

Jak wyróżnić się w rozmowie o pracę przez internet

Sześć darmowych platform oferujących kursy on-line

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówkiMłodzież
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.