Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva16. června 2020Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Tipy, jak přizpůsobit hledání práce v období po pandemii COVID-19

Krize způsobená onemocněním COVID-19 přinesla do našich životů zásadní změny. Jinak pracujeme, jinak se udržujeme fit, jinak se stravujeme, cestujeme i nakupujeme, a dokonce i jinak udržujeme kontakty s ostatními (setkání přes Zoom, má někdo zájem?).

Tips for adapting your job search post COVID-19
Shutterstock

Platí to i pro hledání zaměstnání. Nyní se některá omezení volného pohybu osob začínají uvolňovat a těšíme se na období po pandemii COVID-19. Přinášíme šest krátkých tipů, které vám pomohou přizpůsobit hledání pracovního uplatnění novému, měnícímu se světu práce.

Buďte otevření, pokud jde o typ pracovních míst, o něž se ucházíte

Zatímco řada společností v souvislosti s krizí způsobenou onemocněním COVID-19 úplně přestala nabírat nové zaměstnance, jiné (např. internetové obchody, kurýrní/zásilkové společnosti, supermarkety a lékárny) potřebují posily, aby zvládly zvýšenou poptávku po svých službách, která je přímým důsledkem krize. Zůstanete-li otevření, pokud jde o typ pracovních míst, o něž se ucházíte, je mnohem pravděpodobnější, že naleznete práci, která vám vyhovuje.

Vylepšete svoji viditelnost na internetu

V řadě zemí stále platí opatření k omezení fyzického kontaktu, osobní pohovory a příležitosti k navazování kontaktů jsou tedy poměrně vzácné. Navíc je možné, že v období po pandemii COVID-19 bude i nadále více práce vykonáváno na dálku. Je tedy zásadní, abyste byli z profesního hlediska dobře vidět na internetu. Pokud do svých profesních profilů na LinkedIn a dalších sociálních médiích doplníte relevantní pracovní zkušenosti, dovednosti a kvalifikaci, zvýšíte tím své šance, že si vás náboroví pracovníci všimnou v souvislosti s určitou nabídkou práce. Při aktualizaci profilů se ujistěte, že všechny vaše on-line osobní účty jsou náležitě zabezpečeny z hlediska ochrany osobních údajů.

Používejte vícero internetových stránek a seznamů s nabídkami pracovních míst

Při hledání pracovního uplatnění se nespoléhejte stále na stejné internetové stránky a seznamy s nabídkami pracovních míst, zejména pokud se ukáže, že to k ničemu nevede. Budete-li využívat více kanálů a širokou škálu internetových stránek, pomůže vám to zajistit, že se budete ucházet o všechna místa, která by pro vás mohla být relevantní. Většina internetových stránek určených k hledání zaměstnání umožňuje vyhledávání volných pracovních míst podle lokality, platu, klíčových slov a pracovní doby.

Připravte se na videopohovory

Osobní kontakt je omezen na minimum a k dispozici je čím dál více pozic vykonávaných na dálku, je tedy vysoce pravděpodobné, že vás v rámci hledání práce čeká videopohovor. Pokud si jej vyzkoušíte předem s někým z rodiny nebo s kamarádem, pomůže vám to předejít nepříjemným incidentům, které byste možná neočekávali. Máte například funkční mikrofon a sluchátka a plně nabitý laptop? Je vaše internetové připojení stabilní a bezpečné? Nedochází k významným zpožděním v přenosu řeči? Nezapomeňte se také profesionálně obléct, hovořte přímo do kamery a zvolte klidné, dobře osvětlené prostředí, abyste udělali co nejlepší dojem.

Natočte videoživotopis

Nahrání videoživotopisu na sociální média (zejména na LinkedIn) je skvělým způsobem, jak vyniknout v davu a představit zaměstnavatelům vaši osobnost i dovednosti. Zamyslete se, jaké typy otázek vám mohou být položeny během pohovoru, a natočte krátké video, ve kterém na některé z nich odpovíte. Platí stejná pravidla jako u videopohovorů: profesionálně se oblečte, hovořte přímo do kamery a zvolte klidné, dobře osvětlené prostředí.

Rozšiřte své dovednosti

Existuje řada on-line kurzů a školení s možností získat osvědčení či kvalifikaci. Domácí izolace může být skvělou příležitostí se do jednoho z nich přihlásit. Možná jste si všimli, že mnoho pracovních inzerátů požaduje určitou dovednost, a máte pocit, že by bylo užitečné si ji osvojit. Pokud budete k hledání zaměstnání přistupovat jako k práci na plný úvazek a budete aktivně rozvíjet své odborné dovednosti, pracovní uplatnění naleznete pravděpodobně rychleji a navíc ukážete zaměstnavatelům své odhodlání a motivaci.

Doufáme, že vám tyto tipy pomohou dobýt trh práce v období po pandemii COVID-19.

V rámci partnerství se sítí EURES, Evropským portálem pracovní mobility.

 

Související odkazy:

Jak vyniknout při pracovním pohovoru on-line

6 nejlepších bezplatných platforem pro on-line kurzy

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníRady a tipyMládí
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.