Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy6 lipca 2023Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Oto umiejętności miękkie, które przyspieszą rozwój zawodowy

Coraz więcej pracodawców kładzie nacisk na umiejętności miękkie, które są niezbędne do rozwoju kariery. Dla młodych osób poszukujących pracy doskonalenie tych cennych umiejętności może otworzyć nowe możliwości i pomóc im się wyróżnić.

 woman laughing amidst men in chairs

Umiejętności komunikacyjne

Dobre umiejętności komunikacyjne, choć często pomijane, są jedną z podstaw dla każdego odnoszącego sukcesy specjalisty. Czy to rozmawiasz ze współpracownikami, klientami czy też partnerami biznesowymi, ważne jest, aby jasno przekazywać swoje pomysły i uważnie słuchać tego, co mówi druga osoba.

Poprawa umiejętności komunikacyjnych nie następuje z dnia na dzień, ale można zacząć od zastanowienia się przed wypowiedzią i wyrażenia się w sposób jasny i zwięzły. Jeśli coś jest niejasne – poproś o wyjaśnienie! Korzystaj z każdej okazji, aby wypróbować to w praktyce i pamiętaj, by zapytać o wrażenia drugiej strony

Przemawianie publiczne

Inną niedocenioną umiejętnością jest przemawianie publiczne. Przemawianie publiczne, umiejętność z dziedziny komunikacji, wiąże się z szeregiem osobnych wyzwań, zwłaszcza dla osób nieśmiałych lub które mają tremę. Doskonalenie tej umiejętności może jednak pozytywnie wpłynąć na rozwój kariery, ponieważ każda firma potrzebuje dobrego mówcy do prezentacji na imprezach firmowych, spotkaniach z klientami, konferencjach itp.

Aby udoskonalić swoje umiejętności przemawiania publicznego, zacznij od drobnych rzeczy – spróbuj wygłosić prezentację przed swoim zespołem lub działem. Poświęć trochę czasu na ćwiczenie i zawsze proś współpracowników o ich opinię, aby dowiedzieć się, co było dobre, a co wymaga poprawy. Podobnie jak w przypadku doskonalenia umiejętności komunikacyjnych, potrzeba czasu, aby zostać dobrym mówcą, ale może to przynieść znaczne korzyści.

Zarządzanie czasem

Skuteczne zarządzanie czasem ma kluczowe znaczenie dla młodych specjalistów, którzy chcą maksymalnie zwiększyć swoją wydajność i dotrzymywać terminów. Ustalanie priorytetów zadań, wyznaczanie celów i unikanie rozpraszania są niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Rozwijając doskonałe umiejętności zarządzania czasem, możesz zbudować reputację osoby niezawodnej i wydajnej, co zawsze jest atutem w środowisku pracy.

Możesz zacząć pracować nad swoimi umiejętnościami zarządzania czasem od lektury artykułuEURESo tym, jak terminowo wykonywać swoje zadania.

Odpowiedzialność

Bez względu na to, jak bardzo się staramy, nieuchronnie popełniamy błędy w pracy. Różnica między dobrym a złym pracownikiem polega na tym, jak radzisz sobie z tymi błędami. Próbujesz zrzucić winę na kogoś innego, szukając wymówek, czy też bierzesz pełną odpowiedzialność za swoje działania? Jeśli popełniłeś(-aś) błąd, jasno określ swoją rolę w tym zdarzeniu i pogódź się z konsekwencjami. To najlepszy sposób na wyciągnięcie wniosków z tego doświadczenia.

Rozwiązywanie problemów

W tych dynamicznych czasach firmy cenią pracowników, którzy potrafią rozwiązywać złożone problemy. Umiejętność ta pozwala młodym pracownikom obiektywnie analizować sytuacje, oceniać inne rozwiązania i podejmować świadome decyzje. Aby zwiększyć swoje umiejętności rozwiązywania problemów, szukaj okazji do pracy nad trudnymi projektami, angażuj się w sesje burzy mózgów i ucz się, jak bardziej doświadczeni koledzy radzą sobie ze złożonymi sytuacjami.

Praca zespołowa

Firmy to złożone struktury, w których każdy pracownik odgrywa istotną rolę. Ważna jest dobra współpraca wszystkich pracowników, aby sprostać bardziej złożonym wyzwaniom. Praca zespołowa ma kluczowe znaczenie dla sukcesu każdego działu. Umiejętności pracy zespołowej obejmują aktywne słuchanie, poszanowanie różnych perspektyw oraz skuteczną komunikację i koordynację z członkami zespołu. Umiejętności te można doskonalić, szukając okazji do uczestniczenia w projektach grupowych i zgłaszając się na ochotnika do zadań zespołowych.

Negocjacje

Umiejętności negocjacyjne są prawdopodobnie najtrudniejsze do zdobycia spośród tu omówionych, ale niewątpliwie są one najcenniejsze. Dobre umiejętności negocjacyjne mogą być stosowane w wielu kontekstach zawodowych, takich jak dobijanie targu, rozwiązywanie konfliktów w pracy, a nawet negocjowanie wynagrodzenia.

Umiejętności negocjacyjne można podszkolić, ćwicząc aktywne słuchanie, aby zrozumieć perspektywę drugiej strony i dążąc do uzyskania wyników korzystnych dla obu stron, koncentrując się na wzajemnych korzyściach i kreatywnych rozwiązaniach. Możesz również przeczytać ten artykuł EURES , który może być pomocny w negocjowaniu podwyżki wynagrodzenia.

We współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej

 

Powiązane linki:

Masz problem z wykonywaniem zadań na czas?Poniżej dowiesz się, jak nigdy już nie przegapić ustalonego terminu

Jak poprosić pracodawcę o podwyżkę?

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Porady i wskazówkiTrendy rekrutacyjneMłodzież
Powiązane sekcje
Porady i wskazówkiInformacje o rynku pracy
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.