Dobrze się poznajcie
Aby nawiązać dobrą relację zawodową ze swoją podopieczną lub swoim podopiecznym, ważne jest, abyście mogli najpierw bliżej się poznać. Bez względu na miejsce – w sali konferencyjnej, na korytarzu czy w biurowej kuchni – poświęć czas, aby dowiedzieć się o nich więcej. Skąd pochodzą, co skłoniło ich do zgłoszenia się do programu, jakie są ich zainteresowania i aspiracje. Opowiedz im również o sobie. W ten sposób obie strony poczują się swobodniej i „przełamią pierwsze lody”.
Buduj partnerskie relacje
Wyjaśnij swoim podopiecznym, że nie jesteś ich szefem ani nauczycielem. Jesteś natomiast ich partnerem i jesteś tutaj, aby pomóc im w pełni skorzystać z programu mentorskiego.
Twórz spersonalizowane cele
Każdy program mentorski powinien mieć jasno określone cele. Współpracuj ze swoją podopieczną lub swoim podopiecznym, aby określić ich cele. Zapytaj, jakie są ich oczekiwania wobec opiekujących się nimi mentorów, jakich umiejętności chcą się nauczyć i jakie doświadczenie pragną zdobyć. Wyznaczenie spersonalizowanych celów sprawi, że Twoi podopieczni będą zmotywowani, a ich doświadczenie stanie się bardziej wartościowe.
Pilnuj codziennej komunikacji
Bycie mentorem czasami bywa uciążliwe, ponieważ często jest priorytetem na liście rzeczy do zrobienia. Bez względu na to, jak ciężko pracujesz, upewnij się, że przynajmniej raz dziennie jesteś w stanie zarezerwować czas na to, aby porozmawiać ze swoimi podopiecznymi. Nigdy nie pozwól im poczuć się tak, jakby byli ciężarem.
Naucz swoich podopiecznych, aby samodzielnie szukali rozwiązań
Dobry mentor wykorzystuje cały wachlarz porad i pytań naprowadzających. Czasami poprowadzenie podopiecznej lub podopiecznego do samodzielnego znalezienia odpowiedzi może być bardziej wartościowe niż podanie im rozwiązania.
Nie bój się powiedzieć „nie wiem”
Nie zawsze będziesz mieć właściwą odpowiedź na pytania ze strony podopiecznych. Nie bój się powiedzieć „nie wiem” i poprosić innych kolegów i koleżanki o radę. Będzie to dla Twoich podopiecznych cenna lekcja na temat pracy zespołowej i uczciwości.
Zachowaj otwarty umysł
Czasami perspektywa osoby trzeciej może przynieść nowe udoskonalenia w starych procesach pracy. Podopieczni mogą zauważyć błąd w pracy lub wskazać, jak można ulepszyć Twoje metody. Przejęcie odpowiedzialności za niedociągnięcia pomoże budować zaufanie w relacjach z podopiecznymi.
Zachowaj pozytywne nastawienie
Zadbaj o to, by informacje zwrotne zawsze były konstruktywne. Zawsze doceniaj, gdy Twoja podopieczna lub Twój podopieczny wykonuje dobrą pracę. Te skromne wyrazy uznania pomogą im zbudować pewność siebie.
Bądź osobą empatyczną
Nie zapominaj, że wszyscy mentorzy też byli kiedyś na miejscu swoich podopiecznych. Nowe środowisko pracy, nieznane zadania i nowi współpracownicy – wszystko to może wywoływać stres. Upewnij się, że Twoi podopieczni czują się komfortowo w miejscu pracy i odnieś się do wszelkich tematów, które wzbudzają u nich wątpliwości.
Świeć przykładem
Oczywiste jest, że dobry mentor powinien być również wzorem do naśladowania. Jeżeli oczekujesz od swojej podopiecznej lub swojego podopiecznego punktualności, a także odpowiedniego skupienia w ciągu dnia pracy, jako mentor musisz stosować się do własnych rad. Jako pracownik bądź wzorem do naśladowania dla swoich podopiecznych.
Dobrze rozwinięty program staży może przynieść znaczne korzyści zarówno Twojej firmie, jak i stażystom. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami na temat tego, jak wyróżnić się spośród swoich konkurentów jako preferowany pracodawca dla stażystów.
Powiązane linki:
Jak opracować konkurencyjny program staży dla twojej firmy
Więcej informacji:
Znajdź doradców EURES
Warunki życia i pracy w państwach EURES
Baza ofert pracy EURES
Usługi EURES adresowane do pracodawców
Kalendarz wydarzeń EURES
Nadchodzące wydarzenia online
EURES na Facebooku
EURES na Twitterze
EURES na LinkedIn
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 8 marca 2023
- Autorzy
- Europejski Urząd ds. Pracy | Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Tematy
- Porady i wskazówki
- Powiązane sekcje
- Porady i wskazówki
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles