Põhisisu juurde
EURES
Artikkel8. märts 2023Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Kümme asja, mida iga hea juhendaja peaks tegema

Et olla hea juhendaja töökohas, ei piisa lihtsalt hästi töötamisest. Oleme EURESes koostanud mõne nõuande, et aidata teil luua vastastikku kasulik töösuhe oma juhendatavaga.

Ten things every good mentor should do
Shutterstock

Tutvuge teineteisega

Juhendatavaga hea töösuhte loomiseks on oluline, et tutvuksite kõigepealt teineteisega. Leidke aega koosolekuruumis, puhkealal või kontori köögis, et saada juhendatavast rohkem teada: kust ta on pärit, miks ta kandideeris programmi, mis on ta huvid ja püüdlused. Rääkige talle ka iseendast. See aitab mõlemal kergemini teineteisega suhelda, n-ö murrab jää.

Looge partnerlus

Selgitage oma juhendatavale, et te ei ole tema ülemus ega õpetaja. Selle asemel olete tema partner tema töökogemuse ajal ja aitate teda, et mentorlusprogramm oleks talle maksimaalselt kasulik.

Seadke personaalsed eesmärgid

Igal mentorlusprogrammil peaksid olema selged eesmärgid. Seadke koos juhendatavaga tema eesmärgid. Küsige temalt, mida ta soovib mentorlusest saada, mis oskusi ta soovib õppida ja mis töökogemusi saada. Personaalsete eesmärkide seadmine hoiab juhendatava motiveerituna ja muudab tema töökogemuse väärtuslikumaks.

Suhelge iga päev

Juhendajaks olemine võib vahel tunduda koormavana, sest see on sageli esikohal tööülesannete loetelus. Olenemata oma hõivatusest, veenduge, et oleks piisavalt aega, et rääkida juhendatavaga vähemalt kord päevas. Ärge laske tal kunagi tunda end liigsena.

Õpetage juhendatavat, kuidas hakkama saada

Hea juhendaja kasutab mõlemat – nõustamist ja suunavaid küsimusi. Mõnikord võib juhendatava suunamine vastuse ise leidmiseks olla väärtuslikum kui lihtsalt valmis lahenduse pakkumine.

Ärge kartke tunnistada, kui te kõike ei tea

Teil ei pruugi alati olla õiget vastust juhendatava küsimusele. Ära kartke tunnistada, et te seda ei tea, ning küsige nõu teistelt kolleegidelt. See annab juhendatavale väärtusliku õppetunni rühmatöö ja aususe kohta.

Olge avatud

Mõnikord võib kõrvalseisja vaatenurk aidata täiustada vanu tööprotsesse. Juhendatav võib märgata viga teie töös või pakkuda, kuidas saaks teie meetodeid täiustada. Puuduste tunnistamine suurendab usaldust teie ja juhendatava vahel.

Olge positiivne

Tagage, et tagasiside oleks alati konstruktiivne. Tunnustage juhendatavat alati hea töö eest. Kiitus aitab suurendada tema enesekindlust.

Olge mõistev

Ärge unustage, et ka teie olite kunagi kogenematu. Uus töökeskkond, tundmatud ülesanded ja uued kolleegid – kõik see võib tekitada palju stressi. Tagage, et juhendatav tunneb end töökohal hästi, ja käsitlege mis tahes tema ebakindlust põhjustavaid aspekte.

Näidake eeskuju

On ütlematagi selge, et hea juhendaja on ka eeskujuks. Kui eeldate, et juhendatav tuleb tööle õigel ajal ja töötab keskendunult kogu tööpäeva, peate ka ise järgima oma nõuandeid. Olge selline töötaja, nagu soovite, et temast saaks.

Heal praktikaprogrammil on palju eeliseid nii ettevõttele kui ka praktikandile. Tutvu meie nõuannetega, kuidas eristuda konkurentidest praktikantide eelistatud tööandjana.

 

Seotud lingid

Kuidas koostada konkurentsivõimeline ettevõtte praktikaprogramm

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
Nõuanded ja soovitused
Seotud jaotis(ed)
Nõuanded ja soovitused
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.