Põhisisu juurde
EURES
Artikkel28. märts 2017Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Õpingud, koolitus või töö välismaal – mida ma pean teadma?

Üks Euroopa Liidu kodanikuks olemise suur eelis on vabadus siirduda teise liikmesriiki töötama või õppima. See on ahvatlev võimalus, mida igal aastal kasutavad oma silmaringi laiendamiseks tuhanded noored. Sellepärast olemegi koostanud olulised nõuanded juhuks, kui tahate astuda selle otsustava sammu ja haarata mõnest välismaal pakutavast võimalusest.

Studying, training or working abroad – what do I need to know?

Uurige tausta

Keel, kultuur, usk, veendumused – iga ELi liikmesriik on ainulaadne ja seal tehakse asju omal moel. Veebist teabe otsimine võib aidata tööotsijal mõista üldisi kombeid ja käitumisreegleid sihtriigis ning valmistuda välismaal elamiseks. EURESe teenuste abil võite leida oma esimese EURESe töökoha välismaal ning EURESe veebilehel on praktilisi nõuandeid igas osalevas riigis elamise ja töötamise kohta. Ka programm „Erasmus+“ on hea viis ELis pakutavate haridus-, koolitus-, noorsootegevuse ja sportimisvõimalustega tutvumiseks. Eksimusi ja naljakaid möödarääkimisi tuleb ikka ette (ja keegi ei eeldagi, et te saabudes ekspert olete), kuid põhiteadmised aitavad uue keskkonnaga kiiresti kohaneda ja tunda, nagu kuuluksite juba sinna.

Õppige keel selgeks

Kohalike keele õppimine võib tunduda heidutava ülesandena – või mittevajalikuna, kui viibite riigis vaid lühikest aega –, kuid see annab arvukalt eeliseid, eriti kui töötate pidevalt koos teiste inimestega. Te ei pea keelt vabalt rääkima, kuid põhialuste hea tundmine muudab suhtlemise lihtsamaks ning võib isegi pakkuda uusi võimalusi nii ühiskondlikult kui ka ametialaselt.

Saage üle hirmust

On täiesti loomulik, et närveerite uue töö, praktika või kursuse alustamise pärast, eriti kui see toimub teises riigis ja tundmatus keskkonnas. Te ei ole üksi! Kui käite ülikoolis, siis on tõenäoline, et teie kursusel on samas olukorras olevaid inimesi ja ülikooli kaudu on võimalik saada tugiteenuseid. Kui käite tööl, võib mõni kolleeg olla varem samas olukorras olnud ja saab kogemusi jagada.

Võtke oma võimalustest maksimum

Uus keskkond tähendab uusi võimalusi, seega kasutage neid! Õppige andekatelt inimestelt, küsige vajadusel nõu ja otsige võimalusi karjääri edendamiseks. Kasutage ülikooli pakutavaid karjäärivõimalusi või töökoha kaudu tekkinud sidemeid. Ja ärge unustage võrgustikke loomast. Inimene, kellega kohvikus vestlust alustate, võib osutuda teie tulevaseks tööandjaks.

Pakkige arukalt

Mõelge hoolikalt läbi, kuhu te lähete ja mida vajate. Kui kolite Hispaaniasse, siis lemmikpaari villaseid sokke te tõenäoliselt ei vaja. Ja Ühendkuningriiki kolides on mõistlik kaasa võtta vihmavari.

Mis mugavusesemeteta te hakkama ei saa? Ärge jääge lootma selle peale, et saate need hankida kohalikust supermarketist – mõni toode on kättesaadav ainult kodumaal, nii et võtke see kindlasti kaasa.

Ajage oma rahaasjad korda

Kui kavatsete viibida välismaal kauem kui mõned kuud, tasub avada sihtriigis uus pangakonto, et raha hõlpsalt kätte saada. Kui see võimalus puudub, on mõistlik teatada oma koduriigi pangale, et kolite välismaale, vastasel juhul võib pank arvata, et teie kontoandmed on varastatud.

Ja kõige tähtsam … tundke rõõmu!

Kui viibite töö, koolituse või õpingute tõttu mõnes teises ELi riigis, ei tähenda see, et te ei võiks olukorrast rõõmu tunda. Igas riigis on vaatamisväärsused, millega tutvuda, ajalugu, millega end kurssi viia, ja kultuur, mida nautida. Leidke aega sellega tegelemiseks ja veenduge, et te koju naastes pole midagi tegemata jätnud.

Loodetavasti andis see artikkel hea tõuke välismaal seiklemiseks – nüüd jääb üle vaid kordaminekut soovida.

 

Seonduvad lingid

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

Drop’pin@EURES

EURESe nõustajad

Töö- ja elamistingimused EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

EURES Google+ kaudu

Teemad
ELi liikuvuse tööriistakastNõuanded ja soovitusedSotsiaalmeediaNoorus
Seotud jaotis(ed)
Elamine ja töötamine
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.