Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy21 listopada 2022Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Masz problem z wykonywaniem zadań na czas? Poniżej dowiesz się, jak nigdy już nie przegapić ustalonego terminu

Napięte terminy są powszechnym wyzwaniem w świecie pracy. Projekt o odległym terminie może jednak okazać się równie dużym wyzwaniem pod kątem zarządzania. Oto najlepsze sposoby radzenia sobie z terminami, zarówno bliskimi, jak i odległymi, a także na pracę bez stresu.

Struggling to deliver on time? Learn how to never miss another deadline again

Blokowanie czasu

Blokowanie czasu jest sposobem na skuteczne zarządzanie swoim dniem poprzez zwykłe uporządkowanie swoich zadań w bloki, zamiast skakania między wieloma zadaniami w ciągu dnia. Blokowanie czasu jest prostą i skuteczną metodą zarządzania wieloma projektami i stanowi doskonałą metodę zapobiegania wielozadaniowości, która jest jednym z kluczowych wrogów produktywności. Skakanie między dwoma lub kilkoma zadaniami może wyglądać na skuteczny sposób radzenia sobie z pracą, ale może rozpraszać uwagę i zapobiegać sprawnej i ukierunkowanej pracy. Wypróbuj technikę blokowania czasu, aby wyeliminować wielozadaniowość i stworzyć zorganizowany dzień, który pomoże ci skoncentrować się i osiągnąć swój cel bez zbędnego rozpraszania uwagi.

Wyznaczanie realistycznych celów

Gdy obciążenie pracą okaże się zbyt duże,  pamiętaj, że nie jesteś maszyną. Być może będziesz potrzebować więcej czasu niż pierwotnie planowano, i nie ma nic w tym złego. Realistyczny termin to termin uwzględniający rzeczywistość, w której pracownik nie zawsze będzie w pełni wydajny podczas pracy. Zwykłe zarezerwowanie większej ilości czasu niż jest to potrzebne spowoduje, że będziesz mniej zestresowany dotrzymaniem terminu. Dodatkową zaletą tego podejścia jest to, że będziesz mieć więcej czasu na sprawdzenie swojej pracy, a możesz nawet zaimponować swoim współpracownikom, że wywiązałeś się z wykonania zadania przed terminem!

Radzenie sobie z pilnymi zadaniami

Nawet jeśli zarezerwowałeś sobie idealną ilość czasu, to zawsze możesz otrzymać pilne zadanie i nie mieć miejsca na znalezienie dodatkowego czasu na jego wykonanie. W takim przypadku konieczne jest powiadomienie o tym bezpośredniego przełożonego. Możesz zwrócić się do niego o pomoc w celu reorganizacji listy zadań, abyś mógł wykonać pilną pracę przed mniej istotnymi zadaniami. Jasne poinformowanie o twoich maksymalnych zdolnościach ma kluczowe znaczenie i pozwoli uniknąć stresu związanego z próbą wykonania wszystkich zadań, a w konsekwencji z niemożnością ich wykonania. Jeśli jesteś kierownikiem, skontaktowuj się z członkami zespołu i pomóż im w reorganizacji ich zadań lub koordynacji podziału pracy między resztą zespołu.

Negocjowanie terminów

Jest rzeczą naturalną, że nikt chce się rozczarować powierzonym mu zadaniem, więc przypadkowo możesz zgodzić się na nierealistyczny termin. Może to wyglądać na łatwy sposób na uniknięcie konfrontacji związanej z odmową przyjęcia zadania, ale może to pogorszyć sytuację, ponieważ renegocjacja nowego terminu zajmuje więcej czasu. Jeżeli nie możesz dotrzymać terminu, z wyprzedzeniem poinformuj współpracowników, że będziesz potrzebować więcej czasu. Im wcześniej o tym się dowiedzą, tym więcej czasu będą mieli na dostosowanie się do sytuacji i będą bardziej wyrozumiali.

Robienie regularnych krótkich przerw

Nawet jeśli po zastosowaniu powyższych wskazówek będziesz  patrzył się w ekran pustym wzrokiem, nie będziesz w stanie się skoncentrować lub będziesz ospały, być może konieczna będzie przerwa. Nawet jeśli uważasz, że to, co robisz, jest zbyt ważne, aby zrobić sobie przerwę, to możesz być tak zestresowany, że nie będziesz w stanie skutecznie pracować. Spróbuj odejść od biurka na pięć minut, wyjść na zewnątrz w celu zaczerpnięcia świeżego powietrza lub napij się wody. Krótkie przerwy pomogą ci się rozluźnić, przestać myśleć o pracy, co ironicznie może przyczynić się do lepszej wydajności.

Skuteczna współpraca z innymi obejmuje różne umiejętności miękkie, w tym komunikację, zarządzanie czasem i rozwiązywanie problemów. Chociaż mogłoby się wydawać, że niektóre osoby naturalnie posiadają te umiejętności, to można je też rozwinąć na wiele prostych sposobów. Zapoznaj się z tym artykułem, aby dowiedzieć się więcej.

 

Powiązane linki:

Wzmocnienie umiejętności miękkich nie musi być trudne

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówkiMłodzież
Powiązane sekcje
Porady i wskazówki
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.