Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok4. júla 2017Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Španielsky špecialista v oblasti IT si buduje novú kariéru v Nemecku

Softvérový vývojový pracovník Jose Sampedro zo Sevilly si užíva najnovšiu kapitolu svojho života v Nemecku.

Spanish IT specialist finds a fresh start in Germany
ZAV / EURES Germany

Ako 27-ročný sa presťahoval z Andalúzie do Bottropu na západe Nemecka, kde si vďaka nemeckej pobočky siete EURES rýchlo našiel pracovné miesto.

Keď sa Jose minulý rok dozvedel, že jeho pracovná zmluva v Seville nebude predĺžená, začal uvažovať o svojich možnostiach. Prostredníctvom programu Erasmus v minulosti absolvoval semester na Technickej univerzite v rakúskom Grazi a študoval nemčinu na Goetheho inštitúte v Seville. Vzhľadom na pretrvávajúcu vysokú nezamestnanosť v Španielsku zvažoval, že sa na určitý čas presťahuje do Nemecka.

Služby siete EURES v Nemecku poskytuje nemecký Centrálny úrad pre sprostredkovanie práce pre cudzincov (ZAV). Jose mal čoskoro schôdzku s Markusom Skrbinom v ZAV, poradcom vyslaným do pobočky v Dortmunde, ktorý mu vysvetlil možnosti. „Zodpovedali sme mu na všetky otázky o živote a práci v Nemecku a navrhli sme mu niekoľko voľných pracovných miest v tejto nedostatkovej oblasti,“ vysvetlil Markus.

Bottrop sa nachádza v Porúrí, časti Nemecka, ktorá bola kedysi známa ťažkým priemyslom a ktorá sa v súčasnosti otvára novým odvetviam. Podobne, ako vo zvyšku krajiny, aj tu je dopyt po odborníkoch v oblasti IT. Miestna softvérová spoločnosť Celano už istý čas hľadala posily pre svoj tím a pracovná agentúra im navrhla, aby sa rozhliadli aj za hranicami Nemecka.

Medzinárodní zamestnanci pre medzinárodné riešenia

A tak sa minulý rok v júli stretli zástupcovia spoločnosti Celano, pracovnej agentúry v Bottrope a Markus Skrbina, aby prerokovali požiadavky na zahraničných odborníkov. O dva týždne neskôr Jose telefonicky hovoril so zástupcom spoločnosti Celano, a potom o ďalší týždeň nasledoval osobný pohovor. V októbri Jose nastúpil na svoje nové pracovné miesto.

„Poradenstvo, ktoré poskytol úrad ZAV nám veľmi pomohlo, pretože sme vždy mali osobu, na ktorú sme sa mohli obrátiť s otázkami,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Celano Maria Niehoffová. „A našim zamestnancom sa páči, že spoločnosť má teraz tím medzinárodných pracovníkov.“

Jose si túto skúsenosť užíva, aj keď je všetko nové. „Najväčším problémom bolo nájsť si bývanie,“ uviedol. A nie je jediným zamestnancom v tejto spoločnosti, ktorý si zvyká na nový život v cudzej krajine. Jeho talianska kolegyňa Michele Geri je takisto nováčikom, pričom aj ju odporučil spoločnosti úrad ZAV.

Pokiaľ ide o Markusa Skrbinu, jeho pôsobenie v dortmundskej pobočke úradu ZAV bolo cennou skúsenosťou. Momentálne pracuje v službách pre zamestnávateľov v Mülheime a svoje získané skúsenosti využíva, keď miestnym spoločnostiam predstavuje možnosti týkajúce sa náboru špecialistov zo zahraničia.

 

Súvisiace odkazy:

Centrálny úrad pre sprostredkovanie práce pre cudzincov (ZAV)

Celano

Život a práca v Nemecku

 

Ďalšie informácie:

Vyhľadať poradcusiete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Sieť EURES na Google+

Témy
Obchod / Podnikanieosvedčený postup EURESSprávy z trhu práce/správy o mobiliteTrendy náboruÚspešné príbehy
Súvisiace sekcie
Život a práca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.