Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy4 lipca 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Hiszpański informatyk zaczyna od nowa w Niemczech

Programista aplikacji Jose Sampedro z Sewilli układa sobie życie na nowo w Niemczech.

Spanish IT specialist finds a fresh start in Germany
ZAV / EURES Germany

Ten 27-latek opuścił Andaluzję i przeniósł się do Bottrop w zachodnich Niemczech, gdzie dzięki pomocy EURES Niemcy szybko znalazł pracę.

Dowiedziawszy się w zeszłym roku, że jego umowa w Sewilli nie zostanie przedłużona, Jose zaczął szukać innych możliwości. Wcześniej w ramach programu Erasmus Jose spędził semestr na Uniwersytecie Technologicznym w Graz w Austrii oraz uczył się języka niemieckiego w Instytucie Goethego w Sewilli. Ponieważ bezrobocie w Hiszpanii jest ciągle wysokie, już od jakiegoś czasu Jose rozważał przeniesienie się do Niemiec.

Usługi w ramach EURES w Niemczech świadczy Niemiecka Agencja Pośrednictwa Pracy Międzynarodowej i Specjalistycznej (ZAV). Jose z łatwością dostał zaproszenie na spotkanie w ZAV z Markusem Skrbiną, doradcą oddelegowanym do zespołu agencji w Dortmundzie, który wyjaśnił mu, jakie są możliwości. „Odpowiedzieliśmy na wszystkie jego pytania na temat życia i pracy w Niemczech oraz zaproponowaliśmy mu szereg stanowisk w jego wąskiej specjalizacji” – powiedział Markus.

Bottrop jest miastem w Zagłębiu Ruhry, czyli w regionie Niemiec znanymi niegdyś z przemysłu ciężkiego, a obecnie otwierającym się na nowe technologie, w którym - tak jak w innych częściach kraju - informatycy są poszukiwani. Miejscowy producent oprogramowania Celano już od pewnego czasu chciał wzmocnić zespół, a agencja pośrednictwa pracy sugerowała rozglądanie się poza granicami Niemiec.

Międzynarodowa załoga i międzynarodowe rozwiązania

W lipcu ubiegłego roku przedstawiciele Celano, agencji pośrednictwa pracy w Bottrop i Markus Skrbina spotkali się, aby omówić wymagania dla zagranicznych specjalistów. Dwa tygodnie później Jose i przedstawiciel Celano rozmawiali przez telefon, a po upływie tygodnia spotkali się na rozmowę osobiście. W październiku Jose rozpoczął nową pracę.

„Porady udzielone przez ZAV niezmiernie nam pomogły ponieważ w razie pytań zawsze mogliśmy się skontaktować z przedstawicielem” – powiedziała Maria Niehoff, rzecznik Celano. „Także naszym pracownikom międzynarodowy zespół bardzo przypadł do gustu”.

I choć wszystko jest dla niego nowe, Jose bardzo się tu podoba. „Największym problemem było znalezienie mieszkania” – stwierdził. I nie on jeden w firmie zaczyna życie od nowa w innym kraju: jego nowo przybyły włoski kolega Michele Geri również jest tu z polecenia ZAV.

Dla Markusa Skrbiny oddelegowanie do zespołu ZAV w Dortmundzie było cennym doświadczeniem. Jako przedstawiciel pośrednika pracy w Mülheim może teraz z własnego doświadczenia przedstawiać lokalnym przedsiębiorcom możliwości zatrudnienia zagranicznych specjalistów.

 

Linki do powiązanych stron internetowych:

Niemiecka Agencja Pośrednictwa Pracy Międzynarodowej i Specjalistycznej (ZAV)

Celano

Życie i praca w Niemczech

 

Więcej informacji:

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćNajlepsze praktyki EURESWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościTrendy rekrutacyjneHistorie sukcesów
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.