Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok12. novembra 2018Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Ako sieť EURES pomohla španielskemu šéfkuchárovi k úspechu

Šéfkuchárovi z Menorky sa splnil sen, keď si vďaka sieti EURES našiel pracovné miesto najprv vo Švédsku a neskôr v Nemecku.

Spanish chef shares inspiring EURES success story
Juan Carlos de la Cruz Pons

Juan Carlos de la Cruz Pons sa vyučil za šéfkuchára na Baleárskom ostrove Menorka, kde získal aj pracovné skúsenosti a kvalifikáciu v stravovacích službách a riadení kuchyne. Hoci mal dobré hodnotenie, sníval o tom, že raz odíde za kariérou z ostrova a zo Španielska do zahraničia.

Rozširovanie obzoru

„Mal som šťastie, že som sa spoznal so skupinou európskych dobrovoľníkov, ktorí absolvovali rok Európskej dobrovoľníckej služby na Menorke,“ hovorí Juan Carlos. Stále viac uvažoval o odchode a snažil sa zlepšiť si angličtinu.

„O niekoľko rokov neskôr som sa v roku 2016 rozhodol prerušiť štúdium a vyskúšať niečo nové,“ spomína si. „Potom sa stala zázračná zhoda náhod: oslovili ma dvaja dobrí priatelia bez toho, aby sa na tom dohodli, a obaja mi poslali informácie o možnosti pracovať vo Švédsku pomocou služby, ktorá sa volá EURES.“

Odpoveď do jedného dňa

Juan Carlos tam poslal svoj životopis, a aké bolo jeho prekvapenie, keď mu v ten istý deň prišla odpoveď. „Bolo to neuveriteľne rýchle. Hladko som prešiel výberovým konaním, ktoré sa končilo pohovorom v Barcelone na rôzne pracovné miesta u švédskych zamestnávateľov, a to všetko riadila sieť EURES.“

Juan Carlos dostal tri pracovné ponuky – jednu v Helsingborgu, jednu v Göteborgu a ďalšiu v Štokholme. Počas náboru ho podporovali poradcovia EURES z oboch krajín, dostal zaplatené cestovné výdavky a pobyt vo všetkých troch mestách. Po úspešnej skúške dostal Juan Carlos ponuku na pracovné miesto v Štokholme a presťahoval sa tam o niekoľko týždňov.

Sústavná podpora

Po niekoľkých mesiacoch sa však ukázalo, že pracovné miesto v Štokholme nesplnilo očakávania. Juan Carlos sa spojil so svojimi poradcami siete EURES, Arnauom Soyom Massonim (EURES Španielsko) a Mariou Thorenovou (EURES Švédsko) a objasnil im svoju situáciu.

„Podpora bola okamžitá,“ hovorí. „Zareagovali rýchlo a profesionálne. Venovali sa problému a navrhli rôzne riešenia.“ Jednou z možností bol prechod k inému zamestnávateľovi vo Švédsku, ale namiesto toho sa Juan rozhodol urobiť si prestávku a vrátiť sa do Španielska. Poradcovia EURES mu však dali jednoznačne najavo, že dvere má naďalej otvorené a v budúcnosti sa na nich môže znova obrátiť.

Šťastie na druhý pokus

Po pár mesiacoch sa Juan Carlos rozhodol presťahovať do Nemecka, čo vnímal ako ďalšiu príležitosť začať nový život – tentokrát v rodnej krajine svojej partnerky. „Rozhodol som sa znovu sa spojiť s mojimi poradcami EURES,“ hovorí. „Vedel som, že aj v Nemecku majú službu EURES, preto som si pomyslel, že možno by sa dalo hľadať pracovné miesto prostredníctvom nej.“

S Arnauovou podporou sa Juan Carlos spojil s nemeckou Službou pre medzinárodné sprostredkovanie zamestnania (ZAV) a do dvoch týždňov si našiel prácu. Pracuje v závodnej kuchyni v Saarbrückene a už bol povýšený na zástupcu šéfkuchára.

Ťažká práca sa vypláca

„Musel som absolvovať veľa byrokracie, vyplniť formuláre a tvrdo pracovať,“ pripúšťa. „Ale teraz mi už nič k šťastiu nechýba.“ Juanovi Carlosovi poskytovali cennú podporu pracovníci EURES v troch krajinách a je za to veľmi vďačný.

„Momentálne mám stále pracovné miesto a žijem v inej krajine, a to všetko vďaka všetkým týmto ľuďom, ktorí umožnili moju cestu a prechod na nové miesto.“

Navštívte portál siete EURES a zistite, akú podporu vám EURES môže poskytnúť. Môžete si prečítať aj celý príbeh Juana Carlosa v pôvodnom znení (po španielsky) tu.

 

Súvisiace odkazy:

Portál siete EURES

EURES Španielsko na sieti Facebook

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcusiete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Úspešné príbehyMladosti
Súvisiace sekcie
Život a práca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.