Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva18. dubna 2019Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Sociální média: nástroj pro hledání práce?

Více než dvě miliardy lidí využívají dennodenně sociální média k tomu, aby zůstaly v kontaktu s přáteli, sdílely fotografie, sledovaly vtipná videa..., sociální média však lze využívat i k dalším skvělým věcem. V tomto článku se podíváme na to, proč sociální média mohou být perfektním prostředkem k nalezení vysněné práce.

Social media: A job hunting tool?
EURES

LinkedIn

Článek o hledání práce v sociálních médiích nemůže začít, aniž by se zmínil o síti LinkedIn. Tyto internetové stránky, které byly spuštěny v roce 2002, jsou určeny speciálně pro navazování profesních kontaktů a nábor odborníků. Nabízejí celou řadu nástrojů a funkcí, vybrali jsme z nich několik svých oblíbených.

Vstupujte do skupin: Zjevný, ale logický start. V síti LinkedIn je více než 1,7 milionu skupin, které nejsou vyhrazeny jen pro jednotlivé společnosti, ale jsou určeny i k navazování kontaktů, organizacím a konkrétním tématům. Přidáte-li se k takové skupině, získáte přístup k odborníkům, lidem, kteří mají stejné zájmy nebo nápady, a třeba i k potenciálním zaměstnavatelům.

Hledejte pracovní místo: Vyhledání pracovního místa v síti LinkedIn funguje podobně jako mnoho jiných vyhledávačů práce. Můžete si totiž vyhledávat volná pracovní místa a ucházet se o ně. Kromě manuálního vyhledávání vám tyto internetové stránky též doporučí pracovní místa na základě vašeho profilu a kariérních zájmů (viz níže). To může být skvělá rychlejší cesta k zajímavým pozicím zveřejněných přímo zaměstnavateli.

Aktivujte své kariérní zájmy: Tuto možnost naleznete v záložce „Práce“ a díky ní můžete náborovým pracovníkům sdělit, že hledáte práci. Můžete upřesnit takové věci, jako je název pracovní pozice, o kterou máte zájem, lokality, typy smluv, odvětví a datum zahájení pracovního poměru. Zapněte si funkci kariérních zájmů a vyplňte co nejvíce informací, abyste svůj zájem ukázali potenciálním zaměstnavatelům.

Nechte si potvrdit své dovednosti: Je snadné vypracovat seznam dovedností, ale zaměstnavatel nemá za normálních okolností možnost posoudit, jak pravdivý tento seznam je. A právě v tomto případě lze využít funkci potvrzení. Potvrzené dovednosti vyjadřují více než jen váš názor, a představují tudíž pro náborové pracovníky další záruku.

Twitter

V rámci sítě Twitter je každý den odesláno odhadem 500 milionů tweetů, díky čemuž se tato síť stala bohatým zdrojem informací, nejnovějších trendů a zpráv. Je to skvělé místo pro hledání pracovních příležitostí, zejména pokud rádi hledáte za pochodu.

Sledujte hashtagy: Většina náborových pracovníků používá při zveřejňování volných pracovních míst na Twitteru hashtagy. Díky rychlému a pravidelnému vyhledávání takových hashtagů, jako je #job (a konkrétnějších hashtagů, pokud se zaměřujete na konkrétní společnost nebo pozici), si vás pracovní příležitosti přímo naleznou.

Sledujte lídry: Každé odvětví má své přední společnosti a vlivné subjekty. Budete-li tyto lidi a organizace sledovat, nejenže si rozšíříte svou síť, ale získáte i okamžitý přístup ke všem jejich nejnovějším tweetům.

Zaměřte své tweety konkrétněji: Psaní tweetů o určitém odvětví nebo tématu je snadným způsobem, jak ukázat svůj zájem. Možná zjistíte, že tím získáte i relevantnější followery nebo naleznete užitečné účty, které můžete sledovat.

Hledejte pracovní místo: Ačkoli Twitter neobsahuje klasickou funkci hledání práce jako LinkedIn, mohou vám pomoci internetové stránky jako Jobs By TwitterTwit Job Seek. Stačí se řídit pokyny na těchto stránkách a můžete sledovat pracovní příležitosti, které vás zajímají.

Facebook

Při hledání pracovního uplatnění pomocí sociálních sítí byste možná o Facebooku neuvažovali, ale to neznamená, že vám nemá co nabídnout. Stále ještě je tou největší a nejvyužívanější sociální sítí na světě v průměru s téměř 1,5 miliardy každodenních aktivních uživatelů. Přidejte skutečnost, že svou stránku na Facebooku má více než 60 milionů společností, a hned vám bude jasné, proč zmiňujeme i tyto stránky.

Rozšiřte svou síť: Nejzákladnějším krokem na Facebooku je připojit se k relevantním skupinám a „lajkovat“ stránky lidí a společností, které vás zajímají. Získáte tím okamžitý přístup ke všem jejich nejnovějším zprávám a potenciálním pracovním nabídkám. Můžete také upravit nastavení svého účtu, aby vám určitě přišlo e-mailové oznámení vždy, když zveřejní volné pracovní místo, a vám tak neunikla žádná příležitost.

Vytvořte si speciální profil pro hledání práce: Pokud chcete jít o něco dále, možná by stálo za to vytvořit si zcela nový „profesní“ profil. Můžete tak mít čistý prostor, kde můžete prodávat svůj talent, a současně i osobní prostor, kde můžete i nadále zveřejňovat momentky z dovolené a vtipné memy.

Obecné tipy

Svůj profil průběžně aktualizujte: Ať už se rozhodnete pro kteroukoli platformu sociálních médií, váš profil je silný podle toho, jaké informace obsahuje. Uvádějte v něm podrobnosti a relevantní informace a aktualizujte si ho, abyste maximalizovali svůj potenciál z hlediska náboru.

Zůstaňte profesionály: Sociální média svádějí k určité míře neformálnosti. To je v pořádku, pokud chatujete se svými přáteli, ale náboroví pracovníci oceňují o trochu profesionálnější přístup. Před kliknutím na tlačítko „Odeslat“ se zamyslete nad tím, koho chcete svým příspěvkem oslovit a jak byste to měli udělat. Nezapomeňte, že stránky sociálních médií mají dlouhou paměť – abyste pak nelitovali příspěvku nebo tweetu, který jste napsali před pěti lety.

Tak tady to máte: naše nejlepší tipy pro používání sociálních médií při hledání práce. Teď je na vás, abyste tyto rady co nejlépe využili. Hodně štěstí!

Článek vytvořený v partnerství se sítí EURES, Evropským portálem pracovní mobility

 

Související odkazy:

LinkedIn

Twitter

Facebook

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradceEURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Rady a tipySociální médiaMládí
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.