Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES
Naujienų straipsnis2018 m. spalio 18 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas

Socialinės įmonės. Verslumas siekiant socialinio poveikio

Nuo 2010 m. verslumo ir savarankiško darbo skatinimas yra vienas iš svarbiausių ES strategijos „Europa 2020“ pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo strategijos elementų.

Social enterprise: Entrepreneurship with a social impact
Shutterstock

Kaip pabrėžė Europos Komisija, verslumas ir savarankiškas darbas padeda kurti darbo vietas, ugdyti įgūdžius, taip pat bedarbiams ir pažeidžiamiems asmenims suteikia galimybę visapusiškai dalyvauti visuomenės gyvenime ir šalies ūkio veikloje.

Savarankiškai dirbantys asmenys sudaro 14 proc. visos darbo jėgos, todėl jiems tenka svarbus vaidmuo ES ekonomikoje. Naujausiais Eurostato duomenimis, 2016 m. 30,6 mln. 15–64 m. amžiaus ES gyventojų buvo savarankiškai dirbantys asmenys. MVĮ sudaro 99 proc. ES bendrovių ir jose dirba du trečdaliai visos darbo jėgos, tad akivaizdu, kodėl Komisija remia šias įmones.

Siekdama skatinti verslumą ir savarankišką darbą, Komisija:

  • daugiausia dėmesio skiria bedarbių ir asmenų iš pažeidžiamų grupių verslo startuoliams;

Socialinės įmonės. Į žmonių poreikius orientuotas verslas

Pastaraisiais metais visoje Europoje auga susidomėjimas socialinėmis įmonėmis. Pavyzdžiui, remiantis Europos Parlamento Vidaus rinkos ir vartotojų apsaugos komiteto užsakytu tyrimu, Ispanijoje yra apie 43 000 socialinių įmonių, kuriose tiesiogiai ir netiesiogiai sukurta daugiau kaip 2,2 mln. darbo vietų. Tos pačios ataskaitos duomenimis, socialinės ekonomikos apyvarta sudaro 10 proc. šalies BVP.

Socialinių įmonių augimas grindžiamas tuo, jog vis labiau pripažįstama, kad jos gali padėti spręsti visuomenines ir aplinkos problemas ir skatinti integracinį augimą. Sutelkdamos dėmesį į žmones, jos puoselėja socialinės sanglaudos jausmą ir skatina visuomenės gerovę.

Pagrindinės socialinių įmonių ypatybės

Socialinės įmonės

  • tarnauja bendruomenės interesams (siekia socialinių, visuomeninių, aplinkosaugos tikslų), o ne siekia didinti pelną;
  • siūlo novatoriškas prekes ar paslaugas ir taiko novatoriškus veiklos organizavimo ar gamybos būdus;
  • įdarbina pažeidžiamiausius visuomenės narius (socialiai atskirtus asmenis) ir taip prisideda prie socialinės sanglaudos ir užimtumo, taip pat prie nelygybės mažinimo.

Komisijos nuomone, socialinė įmonė turi atitikti ir tokius reikalavimus:

  • užsiimti ekonomine veikla;
  • visų pirma siekti aiškaus socialinio tikslo;
  • nustatyti pelno ir (arba) turto paskirstymo ribas;
  • būti nepriklausoma;
  • taikyti integracinį valdymą.

Kai kuriose valstybėse narėse šios įmonės dar pradeda veiklą, tačiau jų socialinis poveikis jau yra juntamas.

Geriausia patirtis Graikijos „Klimax Plus“

Klimax Plus“ plėtoja darnaus verslo veiklą socialinės ir žaliosios ekonomikos srityse, vykdydama psichikos sveikatos problemų turinčių ir socialiai atskirtų asmenų (pvz., benamių, romų, buvusių kalinių, pabėgėlių ir imigrantų) integraciją darbe. Šio 2005 m. įsteigto Graikijos socialinio kooperatyvo pajamų šaltinis – popieriaus surinkimo ir antrinio perdirbimo paslaugos, teikiamos privataus sektoriaus įmonėms (pvz., sveikatos priežiūros įmonėms, ligoninėms, bankininkystės grupėms) ir viešosioms įstaigoms. Be to, jis teikia aprūpinimo maistu ir gėrimais paslaugas, taip pat turi restoraną. Kooperatyvo kultūros centre „Porfyra“ žmonės iš skirtingos kultūrinės ir socialinės aplinkos gali susitikti ir dalytis savo patirtimi ir idėjomis, taip pat sužinoti apie psichikos ligas ir socialinę atskirtį. Centre rengiami ir trečiųjų šalių kultūros, mokymo ir korporatyviniai renginiai.

„Klimax Plus“ taip pat turi internetinę radijo stotį, kurioje pramoginis turinys derinamas su informacija apie palankių sąlygų neturinčius asmenis. Darbuotojai taip pat gali dalyvauti sieninių laikrodžių gamyboje. Šiuo metu socialiniame kooperatyve dirba daugiau kaip 150 žmonių.

 

Susijusios nuorodos

Verslumas ir savarankiškas darbas

Europos Komisija

Eurostatas

Užimtumo ir socialinių inovacijų programa

Europos socialinis fondas

Europos Parlamento Vidaus rinkos ir vartotojų apsaugos komiteto užsakymu atliktas tyrimas

Socialinis poveikis

Klimax Plus

Socialinis kooperatyvas

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Drop’pin@EURES

Susiraskite EURESkonsultantą

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbų vietų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

Sekite EURES naujienas tinkle „Facebook“

Sekite EURES naujienas tinkle „Twitter“

Sekite EURES naujienas tinkle „LinkedIn“

Išsamūs duomenys

Temos
Verslas / VerslumasEURES geriausia praktikaIšorės suinteresuotosios šalysDarbo rinkos naujienos/mobilumo naujienosNaujienos/pranešimai/statistikaJaunimas
Susijusios skiltys
Gyvenimas ir darbas
Sektorius
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.