Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES
Naujienų straipsnis2019 m. sausio 24 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas

„Skills for Jobs“ – kaip kuo geriau pasinaudoti EBPO duomenų bazės teikiamomis galimybėmis?

Vykstant technologijų plėtrai ir globalizacijai, keičiasi pasaulinė darbo aplinka. Darbuotojams ir darbdaviams svarbu žinoti, kokie įgūdžiai tam tikrose šalyse ir tam tikrose profesijose yra paklausūs, o kokių yra per daug. Būtent tam sužinoti skirta darbo įgūdžių duomenų bazė „Skills for Jobs“.

Skills for Jobs: How to get the most out of the OECD’s database
OECD

Duomenų bazė „Skills for Jobs“ – kas tai?

2017 m. EBPO paleistoje duomenų bazėje „Skills for Jobs“ teikiama informacija apie trūkstamus ir perteklinius įgūdžius 40 šalių, taip pat informacija apie profesijų disbalansą.

Duomenų bazėje pateikiami duomenys apie kognityvinius, socialinius ir fizinius įgūdžius. Ji gali padėti suprasti, kokių įgūdžių rasti sunku, o kokių yra per daug, – nesvarbu, esate darbo ieškantis asmuo, siekiantis pagerinti savo įgūdžius, ar darbdavys, ieškantis kvalifikuotų darbuotojų.

Kodėl tai svarbu?

Jeigu esate darbuotojas, kurio įgūdžiai nėra paklausūs, jums gali tekti dirbti su savo specialybe nesusijusį arba žemesnės kvalifikacijos, nei jūsų įgytoji, reikalaujantį darbą, todėl galite jausti nepasitenkinimą. Lygiai taip pat, jeigu neturite jūsų pasirinktai karjerai reikalingų įgūdžių, gali būti sunku rasti jus tenkinantį darbą.

Jei esate darbdavys, neturintis naujausios informacijos apie įgūdžius, jums gali būti sunku rasti darbuotojų į laisvas darbo vietas arba galite atsilikti nuo konkurentų bandydami prisitaikyti prie naujų technologijų.

Duomenų bazė „Skills for Jobs“ gali padėti jums geriau suprasti įgūdžių disbalansą ir tai, kaip jis gali pakenkti arba padėti jums ar jūsų verslui.

Kokie darbai ir įgūdžiai yra paklausūs, o kokių yra per daug?

EBPO šalyse (kurioms priklauso 21 ES valstybė narė) daugiau nei 5 iš 10 darbo vietų, kurias sunku užpildyti, priskirtinos aukštos kvalifikacijos profesijoms. Ir priešingai, mažiau nei 1 iš 10 darbo vietų, kurias sunku užpildyti, priskirtinos žemos kvalifikacijos profesijoms.

Kalbant apie sektorius, pažymėtina, kad švietimo, informacijos ir sveikatos priežiūros sektoriuose jaučiamas didžiausias specialistų trūkumas. Didmeninės ir mažmeninės prekybos ir statybos sektoriai ypač perpildyti, nes juose jaučiamas darbuotojų perteklius ir maža paklausa.

Kompiuterijos ir elektronikos (pvz., programavimo) žinios paklausių įgūdžių sąraše užimą pirmąją vietą, nuo jų nedaug atsilieka nuovokumo ir sprendimų priėmimo ir bendravimo ir verbaliniai gebėjimai, susiję su problemų sprendimu.

Kokį poveikį darbuotojams turi įgūdžių disbalansas?

Vidutiniškai daugiau nei trečdalis (36 proc.) darbuotojų EBPO šalyse dirba darbą, kuriam reikia žemesnės arba aukštesnės kvalifikacijos (atitinkamai 17 proc. ir 19 proc.), o tai atspindi mažą kai kurių įgūdžių paklausą ir nepakankamą kvalifikuotų darbuotojų pasiūlą.

Jeigu turite humanitarinių arba meno mokslų aukštąjį išsilavinimą, labai tikėtina, kad dirbsite su jūsų specialybe nesusijusį darbą. Nuo šios grupės nedaug atsilieka mokslo sričių ir žemės ūkio aukštąjį išsilavinimą turintys asmenys. Priešingai, jeigu turite socialinių mokslų, verslo, teisės, sveikatos arba gerovės srities mokslų aukštąjį išsilavinimą, jūsų galimybės dirbti pasirinktų studijų srityje yra didesnės.

Kuo duomenų bazė „Skills for Jobs“ gali būti naudinga?

Duomenų bazėje yra įvairių funkcijų.

Jeigu svarstote galimybę keisti savo karjerą, galite pasinaudoti priemone Changing career?,kuri leidžia palyginti dabartinį ir norimą darbus ir nustatyti penkis pagrindinius įgūdžius, gebėjimus ir žinias, kurių gali prireikti.

Įgūdžių disbalanso funkcija Skills imbalancesparodo, kokie įgūdžiai 40 šalių turi paklausą, o kokių yra per daug. Spustelėjus įgūdžio nuorodą, pateikiama susijusių profesijų apibrėžtis ir išsami informacija. Taip pat galima palyginti skirtingų šalių ir kai kurių šalių skirtingų regionų rezultatus.

Spaudos ir leidinių skiltis Press & publications ypač naudinga darbdaviams, nes joje galima rasti kiekvienos iš 40 šalių įgūdžių disbalanso apžvalgą, kuri padeda susidaryti bendrą vaizdą apie padėtį kiekvienoje šalyje. Tai gali padėti pasinaudoti savo šalies darbuotojų turimais įgūdžiais.
 

Susijusios nuorodos

Duomenų bazė Skills for Jobs

Changing career?

Skills imbalances

Press & publications

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Drop’pin@EURES

Ieškoti EURESkonsultanto

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

EURES tinkle „Facebook“

EURES tinkle „Twitter“

EURES tinkle „LinkedIn“

Išsamūs duomenys

Temos
Išorinės EURES naujienosNurodymai ir patarimaiDarbo rinkos naujienos/mobilumo naujienosNaujienos/pranešimai/statistikaĮdarbinimo tendencijosJaunimas
Sektorius
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.