Põhisisu juurde
EURES
Artikkel30. aprill 2021Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Kuus soovitust, kuidas leida õige elukutse

Tööelu alguses võib valik olla raske. Siin on kuus soovitust, kuidas leida õige elukutse.

Six tips for finding the right career path
Shutterstock

1. Mõtle oma eesmärkidele

Mõtle, mida soovid tööelus saavutada. Selline eesmärk võib olla teatud roll – näiteks õpetaja – või saavutus, näiteks inseneripädevuse saamine või oma restorani avamine. See võib olla ka üldisem: võib-olla soovid töötada teisi inimesi aidates või olla loov? Kui eesmärgid on olemas, annavad need tööelule suuna.

2. Tea oma tugevusi

Kui selgeid eesmärke ei ole, ära muretse – mitte kõik ei tea, mida nad tahavad teha tööelus. Kõigepealt mõtle oma tugevustele. Kas oled pigem suhtleja või töötad paremini üksi? Kas eelistad sõnu või arve? Kas sulle sobib paremini füüsiline või kontoritöö? Sellised lihtsad küsimused aitavad mõista, mis töökohad võivad sulle sobida.

3. Vaata tööturgu

Kui oled avatud eri võimalustele, võib aidata ka tööturu mõningane uurimine. Mis valdkonnad vajavad töötajaid lähiaastatel ja mis oskusi vajatakse? Nii saad leida karjäärivariandi, mis tõenäoliselt pakub palju huvitavaid võimalusi. Seejärel saad keskenduda vajalike oskuste ja kogemuste omandamisele, et suurendada oma tööalast konkurentsivõimet. Pea meeles, et olemas on väga palju võimalikke rolle, ka selliseid, millest sa ei ole kunagi kuulnud!

4. Mõtle ette, sammhaaval

Kui tead, mida soovid saavutada tööelus, on lihtsam kavandada teed, kuidas selleni jõuda. Mõtle, mis esialgsed töökohad annavad kõige asjakohasema kogemuse ja mille jaoks oled kõige pädevam. Osa töökohti vajavad akadeemilist või kutsekvalifikatsiooni, kuid teistes võib toimuda töökohapõhine õpe.

Kuigi kavandamisest on kasu, ära muretse, kui sa ei ole kavandanud kogu oma karjääri. Karjäär kujuneb sammhaaval, seega võib iga tööpakkumine olla võimalus õppida ja arendada ülekantavaid oskusi, mida saab kasutada edaspidi järgmistes töökohtades.

5. Ära karda karjääri muuta

Võib juhtuda, et töökoht või valdkond ei meeldi. Sellisel juhul võid mõelda plaanid uuesti läbi. Kuigi enamik meist soovib tööelus stabiilsust, on mõnikord vaja proovida uusi töökohti, et leida õige. Samuti on tavaline soovida vahel uut väljakutset. Kui töökoht ei meeldi, ära karda muutust – nii võid leida õige karjääritee.

6. Eelista tööga rahulolu

Motiveeritus on tööelu väga oluline osa. Võib-olla mõtled tööelu suurematele eesmärkidele, võib-olla motiveerivad sind väikesed igapäevased väljakutsed. Kõige olulisem on meeles pidada, mida tööelult soovid, ja püüda leida töökoht, mis teeb sind õnnelikuks iga päev.

Koostöös EURESega (Euroopa tööalase liikuvuse portaal).

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
Nõuanded ja soovitusedNoorus
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.