Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy22 września 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Sześć korzyści zatrudniania osób pracujących z domu

Z powodu COVID-19 wielu pracodawców zostało zmuszonych do umożliwienia swoim pracownikom pracy z domu. Jednak ta początkowa konieczność staje się teraz preferowanym modelem pracy w całej Europie. Oto niektóre powody, dla których praca na odległość coraz bardziej zyskuje na popularności.

Six advantages of having staff who work from home
Shutterstock

Wyższa jakość i lepsza wydajność

Praca na odległość pozwala pracownikom spędzać więcej czasu z rodziną i bliskimi oraz zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Z wielu badań wynika, że jest ona niezbędna do zapewnienia poczucia szczęścia w pracy, a szczęśliwi pracownicy pracują lepiej. Ponadto praca w biurach wielkoprzestrzennych może często być mniej wydajna ze względu na rozproszenie uwagi i ogólny brak prywatności.

Więcej czasu na pracę

Wielu pracowników, zwłaszcza tych w dużych miastach, spędza nawet setki godzin rocznie na podróż do i z pracy. Dojeżdżanie do pracy i powrót do domu są nie tylko uciążliwe pod względem umysłowym i fizycznym, lecz również pochłaniają czas – tak cenny dla osób silnie obciążonych pracą. To z kolei wiąże się powyższym stwierdzeniem na temat produktywności.

Wszyscy więcej oszczędzają

Elastyczne rozwiązania w miejscu pracy przynoszą również korzyści finansowe, tak dla pracodawców, jak i dla pracowników. Dzięki mniejszej liczbie osób pracujących w biurze przedsiębiorstwa mogą zredukować koszty mediów, obniżyć nakłady na przekąski biurowe i działania w miejscu pracy. Pracownicy mogą natomiast zaoszczędzić na kosztach dojazdów, zakupach odzieży do pracy czy wydatkach na obiady. Oprócz tego wiele firm ma swoje biura w dużych miastach, w których koszty życia są wysokie. Praca na odległość pozwala pracownikom pracować z mniej kosztownych lokalizacji, a dzięki temu zapewnić sobie lepszą jakość życia.

Więcej możliwości zatrudnienia

Przedsiębiorstwa umożliwiające telepracę mają więcej możliwości przy rekrutacji nowego personelu. Pracodawcy nie ograniczają się już do zatrudniania osób mieszkających w rozsądnej odległości od biura lub skłonnych przeprowadzić się. Dzięki telepracy firmy mogą znaleźć idealnego kandydata, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje, i zaoszczędzić na dodatkach za przeprowadzkę.

Mniej zwolnień chorobowych

Praca z przeziębieniem lub problemem żołądkowym nie jest takim wyzwaniem, gdy pracuje się z domu. Pracownicy lekko niedysponowani mogą nadal pracować przez większość czasu, jeżeli oznacza to, że nie muszą udawać się do biura. Zapobiega to również rozprzestrzenianiu się wirusów w miejscu pracy.

Technologia jest dostępna

Pandemia COVID-19 jest najsilniejszym motorem transformacji cyfrowej, pokazując przedsiębiorstwom na całym świecie, że pracownicy nie muszą siedzieć w biurze, aby praca była wykonana. Dzięki dostępności tak wielu narzędzi internetowych wystarczy tylko dobre połączenie internetowe, aby pracownicy mogli współpracować i porozumiewać się na odległość, a pracodawcy – nadzorować ich pracę.

Nie potrzebujesz biura do współpracy z kolegami i wydajnej pracy. Zapoznaj się z naszym artykułem 8 najlepszych internetowych narzędzi współpracy dla zespołów zdalnych i dowiedz się, jak pracować w zespole z domu.

 

Powiązane linki:

8 najlepszych internetowych narzędzi współpracy dla zespołów zdalnych

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćInteresariusze zewnętrzniPorady i wskazówkiTrendy rekrutacyjneMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.