Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva22. září 2020Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Šest výhod, které přinášejí zaměstnanci pracující z domova

Kvůli onemocnění COVID-19 bylo mnoho zaměstnavatelů přinuceno umožnit svým zaměstnancům práci z domova. Avšak to, co bylo zpočátku nutností, se nyní stává upřednostňovaným modelem práce v celé Evropě. Níže uvádíme některé z důvodů, proč se práce na dálku stává tak oblíbenou.

Six advantages of having staff who work from home
Shutterstock

Vyšší kvalita a produktivita

Práce na dálku umožňuje zaměstnancům trávit více času s rodinou a blízkými a udržovat rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Mnoho studií uvádí, že je to zásadní k tomu, aby se lidé v práci cítili šťastnější, přičemž spokojení zaměstnanci odvádějí kvalitnější práci. Navíc práce v otevřených kancelářských prostorách (tzv. open space) může být často méně produktivní z důvodu rozptýlení a všeobecného nedostatku soukromí.

Více času na práci

Mnoho zaměstnanců, zejména z větších měst, může každoročně strávit stovky hodin dojížděním do práce. Nejenže je dojíždění psychicky i fyzicky stresující, zabere také hodně času, který má pro osoby s velkým pracovním vytížením velkou cenu. A tím se znovu dostáváme k výše uvedenému bodu o produktivitě.

Větší úspory pro každého

Pružné formy organizace práce přinášejí zaměstnavatelům i zaměstnancům také finanční výhody. Při menším množství lidí pracujících v kancelářích mohou společnosti ušetřit na výdajích za veřejné služby nebo snížit rozpočet na občerstvení pro zaměstnance a činnosti na pracovišti. Zaměstnanci zase mohou výrazně ušetřit za dojíždění, nákupy pracovního oblečení a stravování. Řada společností navíc upřednostňuje mít kanceláře ve velkých městech s vysokými životními náklady. Práce na dálku umožňuje zaměstnancům pracovat z levnějších míst, díky čemuž si mohou dovolit lepší kvalitu života.

Více možností v oblasti náboru zaměstnanců

Společnosti, které umožňují práci z domova, mají při náboru nových zaměstnanců více možností. Zaměstnavatelé se již nemusí omezovat na nábor lidí, kteří žijí v dostupné vzdálenosti od místa výkonu povolání nebo kteří jsou ochotní se přestěhovat. Práce na dálku umožňuje podnikům najít nejvhodnější uchazeče bez ohledu na jejich místo bydliště a ušetřit peníze za balíčky na přesídlení.

Méně pracovní neschopnosti

Pracovat při nachlazení nebo s žaludečními potížemi nemusí být až tak mrzuté, pokud pracujete z domova. Zaměstnanci, kteří se jen trochu necítí ve své kůži, většinou mohou i tak odvést svou práci, pokud si mohou odpustit cestu do kanceláře. Práce z domova také zabraňuje šíření virů na pracovišti.

Potřebné technologie jsou již po ruce

COVID-19 je největší hnací silou digitální transformace, která podniky na celém světě přesvědčuje o tom, že jejich zaměstnanci mohou svou práci zvládnout i mimo své obvyklé místo výkonu povolání. V současné době je k dispozici celá řada on-line nástrojů, takže zaměstnancům ke spolupráci a komunikaci na dálku stačí jen dobré internetové připojení, přičemž zaměstnavatelé mohou sledovat jejich práci a dosažený pokrok.

Ke spolupráci s kolegy a produktivní práci nepotřebujete kancelář. Přečtěte si náš článek Osm nejoblíbenějších on-line nástrojů pro spolupráci týmů na dálku, v němž se dozvíte, jak můžete být týmovým hráčem i z domova.

 

Související odkazy:

Osm nejoblíbenějších on-line nástrojů pro spolupráci týmů na dálku

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Drop’pin@EURES

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníExterní zainteresované stranyRady a tipyTrendy náboruMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.