Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES
Naujienų straipsnis2021 m. rugsėjo 30 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas

Sezoninio darbuotojo teisių vadovas

Sezoninis darbas teikia puikias galimybes pamatyti pasaulį, tačiau kartu kelia daugiau pavojų nei kitos užimtumo formos. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte apie galimas apsaugos priemones ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį.

Seasonal worker: A guide to your rights
EURES

Jūsų teisė į vienodas sąlygas

Sezoninių darbuotojų apsauga yra viena iš ES prioritetinių sričių. Dirbdami kitoje valstybėje narėje kaip ES pilietis jūs turite teisę į vienodų sąlygų taikymą ir teisę būti nediskriminuojamais. Galite tikėtis gauti tokią pačią pagalbą ir turėti tokias pačias darbo sąlygas kaip ir vietos darbuotojai, kai dirbate kitose valstybėse narėse, o jeigu taip nebūtų, turėtumėte būti pasirengę dėl to teirautis.

Kai esate įdarbintas kitoje valstybėje narėje, jums turi būti taikomos tokios pačios sąlygos kaip ir tos šalies piliečiams darbo užmokesčio, darbo laiko, atleidimo iš darbo, sveikatos ir saugos atžvilgiu. Jeigu jūsų darbdavys jums nepasiūlo sudaryti darbo sutarties, būtinai to reikalaukite, kad jūsų padėtis būtų kuo saugesnė. Jūsų teisės bus apsaugotos, nes darbdavys turės laikytis jūsų įdarbinimo sąlygų.

Kaip gauti socialinę apsaugą

Dirbdami užsienyje vienu metu galite priklausyti tiktai vienai socialinės apsaugos sistemai. Kai jau esate priskirti atitinkamai sistemai, galite gauti sveikatos priežiūros paslaugas, šeimos išmokas ir bedarbio pašalpas taip pat lengvai kaip ir tos šalies piliečiai.

Kiekvienoje valstybėje narėje yra savi socialinę apsaugą reglamentuojantys teisės aktai. Tačiau yra nustatytos taisyklės, kuriomis užtikrinama, kad į kitą valstybę narę persikeliantys asmenys neprarastų savo socialinių garantijų. Už socialinę apsaugą turėsite mokėti toje šalyje, kurioje dirbate, nepriklausomai nuo to, kur gyvenate, tačiau ši sąlyga netaikoma, jeigu su darbdaviu sutarto darbo užsienyje trukmė yra trumpesnė nei dveji metai.

Jeigu tapote bedarbiu ne savo noru

Europos Komisijos gairėse numatoma, kad jeigu ne savo noru tapote bedarbiais dirbdami užsienyje kaip sezoninis darbuotojas ar kitaip, jums vis tiek turi būti taikomos tokios pačios sąlygos kaip ir vietos gyventojams. Tai reiškia, kad galite išsaugoti darbuotojo statusą valstybėje narėje šešis mėnesius, jeigu užsiregistruojate jos užimtumo tarnybose.

Kur rasti papildomos pagalbos ir informacijos

EURES portale galima rasti informacijos ir rekomendacijų dėl darbo užsienyje, o išsamesnę informaciją teikia EURES konsultantai.

Taip pat naudingos informacijos apie tai, į ką reikėtų atkreipti dėmesį priimant sprendimą dėl sezoninio darbo ir ko tikėtis, galite rasti Europos darbo institucijos (EDI) svetainėje. Galėsite spustelėti ant konkrečios valstybės narės ir sekti nuorodas į atitinkamus įvairius šaltinius. Darbuotojo teisės Europoje taip pat įtvirtintos ES direktyvoje dėl skaidrių ir nuspėjamų darbo sąlygų Europos Sąjungoje.

Naujausią informaciją apie sezoninių darbuotojų teises galite rasti stebėdami EDI sezoninių darbuotojų kampaniją socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Twitter“ pagal saitažodį „#Rights4AllSeasons“

Parengta bendradarbiaujant su EURES – Europos darbo mobilumo portalu.

 

Susijusios nuorodos

Europos darbo dienos

Europos Komisijos gairės

EURES portalas

Informacija apie sezoninius darbuotojus ir darbdavius

ES direktyva dėl skaidrių ir nuspėjamų darbo sąlygų Europos Sąjungoje

Europos darbo institucijos kampanija socialiniame tinkle „Facebook“

 

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

Raskite EURES konsultantą

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbo vietų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

Sekite EURES naujienas tinkle „Facebook“

Sekite EURES naujienas tinkle „Twitter“

Sekite EURES naujienas tinkle „LinkedIn“

Išsamūs duomenys

Temos
Verslas / VerslumasES mobilumo priemonių rinkinysEURES mokymaiĮdarbinimo tendencijosJaunimas
Susijusios skiltys
Gyvenimas ir darbas
Sektorius
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.