Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy28 stycznia 2022Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Praca sezonowa w Holandii: historia Tomáša i Lívii

Latem 2020 r. Tomáš ze swoją dziewczyną Lívią chcieli pracować za granicą w Holandii, ale nie za bardzo wiedzieli, jak to zrobić. Sieć EURES skierowała ich do holenderskiej agencji Flexible Human Services, która była w stanie im pomóc.

Seasonal work in the Netherlands: The story of Tomáš and Lívia

Szukanie pracy za granicą

Słowaccy studenci Tomáš and Lívia chcieli pracować w Holandii podczas letnich wakacji 2020 r. „Podróżowanie jest jednym z naszych hobby” – mówi Tomáš – „i chcemy zachęcać ludzi w każdym wieku, aby nie obawiali się wyjechać za granicę w celu podjęcia pracy, co z pewnością wiąże się z niezliczonymi zaletami”.

Początkowo próbowali skontaktować się z kilkoma agencjami w celu znalezienia pracy sezonowej, ale ze względu na ich szczególne potrzeby ich poszukiwania nie powiodły się. W końcu skontaktowali się ze słowackim oddziałem EURES, który współpracował z holenderskim oddziałem EURES, który to z kolei skierował ich do holenderskiej agencji Flexible Human Services. Flexible Human Services znalazła im pracę na okres ośmiu tygodni począwszy od lipca 2020 r. w firmie Triple A Logistics BV znajdującej się w północnej Holandii.

Osiem tygodni w północnej Holandii

Tomáš i Lívia odbyli podróż ze Słowacji do północnej Holandii autobusem i pociągiem. „Pierwszy tydzień polegał na wdrożeniu się do pracy” – mówi Tomáš. „Chociaż początki były trudne, po dwóch tygodniach nawiązaliśmy dobre relacje zarówno z naszym zespołem, jak i przełożonym”.

Tomáš i Lívia zdecydowali się wyjechać do pracy w Holandii ze względu na przyzwoite wynagrodzenie, liberalną postawę społeczeństwa i tolerancję wobec cudzoziemców. Mieli przyjemność doświadczyć tego na własnej skórze. „Czuliśmy się jak w domu” – mówi Tomáš. „Otrzymaliśmy pomoc we wszystkim – w przypadku jakichkolwiek problemów zwracaliśmy się bądź do agencji lub firmy, w której byliśmy zatrudnieni”.

Poza pracą Tomáš and Lívia skorzystali z okazji, by zwiedzić północną Holandię. „Podczas naszego ośmiotygodniowego pobytu weekendy poświęciliśmy na zwiedzanie nowoczesnych, a jednocześnie pięknych miast, a także licznych atrakcji” –  wspomina Tomáš. ˆˆˆˆ„W sumie zrealizowaliśmy nasz plan i zwiedziliśmy całą północ Holandii”.

Powrót do Holandii

Po wielkiej przygodzie w 2020 r. latem 2021 r. Tomáš i Lívia postanowili ponownie poszukać pracy w Holandii i byli wdzięczni za wsparcie udzielone im przez EURES. „Nasza druga podróż na początku przebiegła znacznie łatwiej, ponieważ wiedzieliśmy, do kogo się zwrócić” – mówi Tomáš.

Tym razem EURES skierował ich do innej holenderskiej agencji Sagius. W czerwcu 2021 r. para odbyła podróż autobusem do południowej Holandii (firma Sagius pokryła koszty podróży) w celu podjęcia pracy w firmie XPO Logistics.

Problemy z komunikacją

Niestety po przybyciu do południowej Holandii Południowej Tomáš i Lívia napotkali na duże opóźnienia w dostępie do zakwaterowania. Ponadto, mimo że przyjechali na miejsce w niedzielę, pracę podjęli dopiero w kolejny czwartek.

Ostatecznie stało się jasne, że firma Sagius nie posiadała swojego biura w firmie XPO Logistics w związku z czym praca była koordynowana przez inną agencję Adecco. Ze względu na problemy organizacyjne w firmie Adecco z czterech tygodni, które Tomáš i Lívia spędzili w firmie XPO Logistics, przepracowali jedynie 15 dni. Mimo że zaistniała sytuacja była powodem do frustracji, to była też okazją do podróżowania po kraju. „Pobyt na południu Holandii był okazją do zwiedzenia nowego zakątka” – mówi Tomáš.

Przejście do firmy Rhenus

W ciągu tygodnia od pojawienia się problemów z firmą Sagius, jako alternatywne rozwiązanie Tomáš i Lívia otrzymali ofertę pracy na dwa miesiące w firmie Rhenus. „Słyszeliśmy tylko pochlebne słowa o firmie Sagius i zgadzamy się z nimi” – mówi Tomáš. „Wiedzieli o naszych początkowych problemach i jako firma dokładali już starań, aby lepiej komunikować się ze swoimi pracownikami”.

Tomáš i Lívia byli również pod wrażeniem zaoferowanych im świadczeń pracowniczych. „Otrzymywaliśmy świadczenia pracownicze, podobnie jak pozostali pracownicy przedsiębiorstwa – firma Sagius stara się dbać o swoich pracowników, czego wynikiem jest lepsza dynamika zespołu i bardziej wydajna praca.

Porady dla innych osób poszukujących pracy

Analizując swój drugi letni pobyt w Holandii, Tomáš jest pełen uznania dla wsparcia udzielonego im przez EURES. „To było kolejne piękne lato obfitujące w doświadczenia” – mówi Tomáš. „Polecamy sieć EURES, która bezpłatne pomaga w znalezieniu pracy za granicą”.

Tomáš i Lívia pragnęli zwrócić uwagę na wsparcie, jakiego w szczególności udzielił im jeden pracownik EURES. „W szczególności pragniemy podziękować Zuzanie Kubovičovej, która od 2006 r. odpowiada za komunikację, współpracę i wymianę informacji z holenderskimi agencjami w ramach sieci EURES” – mówi Tomáš. „Dzięki Zuzanie nasze życiorysy trafiły do rąk właściwych osób, które otoczyły nas dobrą opieką – jesteśmy za to niej bardzo wdzięczni”.

Patrząc w przyszłość

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że klienci wracają do nas, nawet w tych trudnych czasach” – mówi Zuzana.„Zdają sobie sprawę, że możemy zapewnić im bezpieczne miejsca pracy i bezpłatne usługi, których potrzebują przez cały czas pracy w innym kraju europejskim. Jestem bardzo zadowolona, że nasz projekt dotyczący zatrudnienia sezonowego we współpracy z holenderskim oddziałem EURES będzie kontynuowany w 2022 r. Chętnie posłucham historii wielu klientów zadowolonych z odniesionych przez nich sukcesów.”

Czy chcesz rozpocząć własną przygodę za granicą? Pomimo pandemii nasi doradcy EURES służą radą i wspierają osoby poszukujące pracy w znajdowaniu możliwości w całej Europie. Skontaktuj się z biurem informacyjnym EURES, aby rozpocząć poszukiwania już dziś.

 

Powiązane linki:

Flexible Human Services

Sagius

Adecco

Skontaktuj się z Helpdeskiem EURES

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćZestaw narzędzi UE do mobilnościNajlepsze praktyki EURESWiadomości zewnętrzne EURESInteresariusze zewnętrzniWiadomości wewnętrzne EURESWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościWiadomości/raporty/statystykiTrendy rekrutacyjneMedia społecznościoweHistorie sukcesówMłodzież
Powiązane sekcje
Pomoc i wsparcieŻycie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.