Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva8. července 2021Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Začíná kampaň „Sezónní práce se sítí EURES“

EURES zahajuje osvětovou kampaň o sezónní práci. Od tohoto okamžiku až do konce října vám budeme poskytovat informace a nástroje, které vám pomohou pochopit práva a povinnosti uchazeče o zaměstnání nebo zaměstnavatele i to, jak co nejlépe využít sezónních příležitostí.

‘Seasonal work with EURES’ campaign launches
EURES

Proč sezónní práce?

Sezónní práce je pro ekonomiku EU velice důležitá, zejména pak v odvětvích jako zemědělství, cestovní ruch, pohostinství a stavebnictví. Každý rok se za sezónní prací stěhuje do jiného členského státu až 850 000 občanů EU, avšak mnozí uchazeči o zaměstnání a zaměstnavatelé neznají svá práva a povinnosti.

A proto přicházíme s kampaní, která vám pomůže nalézt potřebné informace a zjistit, jak vám může EURES pomoci při hledání sezónní práce nebo s náborem, zejména pak za situace ztížené pandemií COVID-19.

Tato kampaň je součástí širší kampaně „Práva pro každé roční období“ (Rights for all seasons) vedené Evropským orgánem pro pracovní záležitosti (ELA). Podívejte se na propagační video zde.

Uchazeči o zaměstnání: Na co dávat pozor

Hledáte-li práci, je mnoho dobrých důvodů, proč byste měli zvážit sezónní práci. Sezónní pracovní příležitosti jsou v Evropě vždy k dispozici a sezónní práce je flexibilním způsobem, jak získat nové dovednosti, vydělat peníze a strávit čas v zahraničí, aniž byste se museli dlouhodobě vázat.

Možná nevíte, že jako sezónní pracovník máte také širokou škálu práv, pokud jde o mzdu, pracovní dobu, zdraví a bezpečnost apod. V průběhu kampaně budeme sdílet řadu užitečných informací, které vám pomohou porozumět právům, jež máte, a poznat falešné nabídky práce, dezinformace a podvody.

Nezapomeňte, že můžete také kontaktovat svého místního poradce EURES, který vám poradí a pomůže při hledání pracovních příležitostí. Ještě může být šance najít sezónní pracovní příležitosti na léto, takže vám doporučujeme začít hledat ještě dnes.

Zaměstnavatelé: Na co dávat pozor

Jako zaměstnavateli vám nábor sezónních pracovníků ze zahraničí může pomoci zajistit personál potřebný během hlavní sezóny. Je to obzvláště důležité v případě, že se počet pracovníků, které potřebujete, v průběhu roku mění, nebo pokud je nedostatek vhodných uchazečů ve vaší vlastní zemi.

Během kampaně bude EURES průběžně informovat o právech a povinnostech sezónního zaměstnavatele. Umožní vám to plně využít výhod sezónního zaměstnávání a zároveň porozumět povinnostem, které máte vůči najatým pracovníkům, zejména pak v souvislosti s pandemií COVID-19.

Zajímáte-li se o nábor sezónních pracovníků, můžete s případnými otázkami kontaktovat poradce EURES, který vám rovněž poskytne podporu s administrativními aspekty.

Sledujte kampaň a získejte další aktuální informace

Během léta budeme zveřejňovat příspěvky o sezónní práci na centrálních kanálech sítě EURES na Facebooku, Twitteru, LinkedIn a Instagramu s použitím hashtagů #EURESeasonalWorks a #Rights4AllSeasons. Nezapomeňte naše kanály sledovat, odpovídejte na naše příspěvky a sdílejte je s dalšími uživateli, kteří je mohou považovat za zajímavé nebo užitečné.

Většina služeb v síti EURES má na sociálních médiích rovněž vlastní aktivní kanály. Doporučujeme vám sledovat stránky příslušných národních nebo regionálních služeb EURES, které budou zveřejňovat konkrétní informace o sezónní práci ve vaší zemi nebo regionu.

V rámci kampaně rovněž od20. do 24. září uspořádáme týden akcí. Po celé Evropě se zejména v tomto termínu odehraje mnoho různých aktivit, takže si nenechte ujít bližší informace!
 

Související odkazy:

ELA: Kampaň „Práva pro každé roční období“ (Rights for all seasons)

EURES na Facebooku: Video ke kampani
8 důvodů, proč byste měli zvážit sezónní práci

Čtyři skutečnosti, které byste měli vědět o sezónní práci v roce 2021

Vyhledávání poradců EURES

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

EURES na Instagramu

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Externí zprávy EURESZprávy z trhu práce/zprávy o mobilitěTrendy náboruSociální médiaMládí
Související sekce
Život a práce
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.