Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy7 marca 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Negocjowanie wynagrodzenia: Jak zacząć?

Może się zdarzyć, że w trakcie swojej kariery zawodowej będziesz miał(-a) okazję negocjować wysokość wynagrodzenia. To nie lada wyzwanie. Czy zażądasz zbyt dużo ryzykując, że narazisz się pracodawcy? A może zaniżysz wysokość należnego wynagrodzenia umniejszając tym samym swoim umiejętnościom? Aby zapewnić ci wsparcie na dobry początek, w poniższym artykule oferujemy kilka cennych wskazówek.

Salary negotiation: Where should I start?
EURES

Przygotuj się

Rozpoczynając negocjacje powinieneś(-naś) mieć już konkretne wyobrażenie na temat tego, jaka wysokość wynagrodzenia cię usatysfakcjonuje – bądź chociaż jego zakres – co będzie stanowić punkt wyjścia do dalszych rozmów. Należy się jednak upewnić, że jest to realistyczna kwota, w przeciwnym razie negocjacje mogą nie przebiec zgodnie z twoimi oczekiwaniami. Znakomitym sposobem na uzyskanie jasnego obrazu sytuacji w kwestii twoich ewentualnych oczekiwań jest zgłębianie informacji na temat podobnych stanowisk oraz związanych z nimi wynagrodzeń. Wzmocni to również twoją pozycję w trakcie negocjacji z pracodawcą.

Znaj swoją wartość

Może czujesz się jak ryba w wodzie w sektorze sprzedaży? Może potrafisz pisać z szybkością 70 słów na minutę? Może potrafisz podchwycić daną koncepcję i przekształcić ją w coś magicznego? Bez względu na posiadane umiejętności, to one sprawiają, że jesteś cennym nabytkiem dla każdej firmy. Są one również nieodzowne w procesie negocjacji, dlatego pamiętaj, żeby wziąć je pod uwagę przygotowując się do rozmów.

Pozwól pracodawcy przejąć inicjatywę

Pracodawca, podobnie jak ty, zapewne będzie miał jasno ustaloną wysokość wynagrodzenia, które będzie ci chciał zaproponować. Może być ona zbliżona do sumy, która cię interesuje, ale może się także od niej znacząco różnić. Pozwalając pracodawcy na przejęcie inicjatywy i zaproponowanie kwoty potencjalnego wynagrodzenia, będziesz w stanie skonfrontować ją ze swoimi oczekiwaniami i ewentualnie je skorygować.

Zachowaj dystans

Wysokość naszego wynagrodzenia może w znaczący sposób odbić się na wielu aspektach życia, przez co takie negocjacje mogą przybrać bardzo osobisty charakter. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, niemniej jednak w trakcie procesu negocjacji należy postarać się trzymać emocje na wodzy. Zachowując zimną krew będziesz wyglądać profesjonalnie, a co za tym idzie, zyskasz sobie przychylność pracodawcy. Z kolei ulegając emocjom możesz zniechęcić do siebie pracodawcę i osłabić swoją pozycję w trakcie negocjacji.

Nie śpiesz się

Negocjowanie wynagrodzenia może wywoływać  obawy i stres, więc przebrnięcie przez ten proces możliwie szybko wydaje się kuszące. Nic z tego! Nie spiesz się i upewnij, że poruszyłeś(-łaś) wszystkie istotne kwestie. Zakończenie negocjacji z uczuciem, że o czymś nie wspomniałeś(-łaś) to ostatnie, czego chcesz.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą ci wynegocjować twoje wymarzone wynagrodzenie. Powodzenia w negocjacjach!

Artykuł powstał we współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej.

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówkiTrendy rekrutacyjneMłodzież
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.