Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy21 września 2023Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Praca zdalna: przewodnik dla nowych pracowników

Praca zdalna stała się nową normą i wiele przedsiębiorstw oferuje swoim pracownikom taką możliwość. Odnalezienie się w niej może być jednak trudne, zwłaszcza w przypadku nowych pracowników. Oto kilka sposobów na udaną pracę zdalną.

Remote work: A guide for new employees

Stwórz wygodną i produktywną przestrzeń do pracy

Praca zdalna może być nie być oczywista, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy. Ważne jest, aby pomyśleć o tym, jak chcesz przygotować swoje środowisko pracy. Jeśli pracujesz z domu, spróbuj wyznaczyć określoną przestrzeń do pracy, wolną od czynników rozpraszających. Najlepiej byłoby pracować w innym miejscu niż w swoim pokoju, aby wyraźnie oddzielić pracę od życia domowego. Dobrym pomysłem byłoby nabycie ergonomicznych mebli – potraktuj to jako inwestycję, a nie dodatkowy wydatek. Wygodne krzesło sprawi, że będzie się o wiele bardziej efektywnym. Twoja przestrzeń do pracy powinna być miejscem, w którym będziesz chętnie pracować. Spróbuj nadać jej osobisty charakter za pomocą roślin, dzieł sztuki lub innych przedmiotów, które przynoszą inspirację i pomagają być bardziej efektywnym.

Utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym

Zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym jest ważne niezależnie od tego, czy pracujesz zdalnie, czy nie. Jest jednak kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę w przypadku tego nowego trybu pracy. Granica między życiem zawodowym a prywatnym zaciera się w przypadku pracy zdalnej, dlatego kluczowe jest wyznaczenie wyraźnych granic między pracą a czasem osobistym. Ustal określone godziny pracy i staraj się ich trzymać – zbyt łatwo jest pracować poza godzinami pracy, zwłaszcza w zaciszu własnego domu. Praca w ograniczonej przestrzeni może prowadzić do wypalenia i zmęczenia, więc dobrym pomysłem może być wykorzystanie przerwy na lunch, aby zaczerpnąć świeżego powietrza i poćwiczyć. Pomoże to zachować energię i dobre zdrowie.

Miej świadomość czynników rozpraszających

Rozproszenie uwagi i częste przerwy są powszechne podczas pracy zdalnej. Mieszkanie pod jednym dachem z rodziną lub współlokatorami może okazać się trudne, jeśli mają oni inne godziny pracy niż Ty. Przeszkadzające zwierzęta lub dostawa poczty to wyzwania, z którymi nie musimy się zmagać w biurze. Jeśli więc pracujesz w hałaśliwym otoczeniu, użyj słuchawek z redukcją szumów, aby lepiej skupić się na pracy. Ważne jest ustalenie granic z członkami rodziny lub współlokatorami. Poinformuj ich, w jakich godzinach pracujesz i kiedy masz czas na spotkania towarzyskie.

Nasze telefony są głównym czynnikiem rozpraszającym, więc wyłącz powiadomienia aplikacji i alerty mediów społecznościowych w godzinach pracy – nie uwierzysz, ile czasu tracimy na przeglądanie tych aplikacji.

Utrzymaj koncentrację i motywację

Praca zdalna może zapewnić elastyczność i swobodę, których pracownicy poszukują na obecnym rynku pracy. Jednak utrzymanie koncentracji i motywacji może być trudne ze względu na izolację, zwlekanie i zmęczenie. Istnieje kilka strategii, które można zastosować w celu przeciwdziałania temu zjawisku. Należy się właściwie i schludnie ubrać, aby mieć odpowiednie nastawienie pomagające w utrzymaniu koncentracji. Warto pozostawać w kontakcie ze swoimi współpracownikami, aby przeciwdziałać izolacji i utrzymać ducha zespołu. Zaplanuj regularne utrzymywanie kontaktów, współpracuj z klientami i korzystaj z wydarzeń społecznościowych, aby nie czuć się odizolowanym i utrzymać motywację.

Informacje zwrotne od przełożonego są niezbędne dla rozwoju kariery i rozwoju zawodowego. Zapoznaj się z najlepszymi sposobami reagowania w pozytywny i skuteczny sposób w odpowiedzi na informację zwrotną od przełożonych.

 

Powiązane linki:

Sekret wykorzystania informacji zwrotnej od przełożonego jako katalizatora rozwoju

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Porady i wskazówkiMłodzież
Powiązane sekcje
Porady i wskazówki
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.