Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES
Naujienų straipsnis2017 m. spalio 25 d.Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas

Darbas visiems

Kodėl darbo patirties turintis potencialus jaunas darbuotojas gali pasiūlyti ne mažiau nei diplomuotas specialistas.

Recruitment for all

Per pastaruosius kelis dešimtmečius universitete studijuojančių jaunų europiečių skaičius smarkiai išaugo. Daugelyje šalių universitetas buvo vertinamas kaip savaime suprantamas žingsnis po mokyklos baigimo ir jaunimas neturėdavo daug kitų alternatyvų, išskyrus darbą. Nors pastaraisiais metais požiūris ima keistis ir vis plačiau įgyvendinamos profesinio rengimo ir mokymo, taip pat pameistrystės programos, daugelis įmonių ir organizacijų vis dar pageidauja, kad potencialūs darbuotojai turėtų aukštąjį išsilavinimą.

Kai kuriuose sektoriuose, visų pirma mokslo ir medicinos, darbui keliami tokie reikalavimai, kad aukštasis išsilavinimas iš tiesų yra būtinas. Tačiau ar tas pats pasakytina ir apie kitus sektorius? Ar jie nepraranda puikaus kandidato vien dėl to, kad jaunas žmogus nusprendžia ne studijuoti, o dirbti?

Manome, kad atsakymas į šį klausimą neretai būtų teigiamas.

Praktinė patirtis

Studijų nebaigusieji gali būti ne mažiau naudingi nei universiteto absolventai, tiesiog jų indėlis būtų kitoks. Jie galbūt neturi žinių ir nėra susipažinę su naujausiais metodais, apie kuriuos žinių galima įgyti universitete, tačiau labiau tikėtina, kad būtent jie turės reikiamos ir galbūt ilgametės darbo patirties, o praktinė patirtis yra neįkainojama, jei norite užtikrinti savo verslo pažangą. Sektoriaus, klientų, procedūrų ir darbo metodų išmanymas – visa tai būdinga visapusiškai pasirengusiam darbuotojui, kuris turi tokios patirties, kokios galbūt neturi universiteto absolventas.

Socialiniai emociniai įgūdžiai

Darbas yra daug daugiau nei vien praktinės žinios, tai ir komunikacija, komandinis darbas, problemų sprendimas, derybos. Nors universitetinėje aplinkoje tikrai susiduriama su tam tikrais veiksmingo bendravimo ir darbo komandoje aspektais, šių socialinių emocinių įgūdžių paprastai suteikia darbo patirtis. Jauni darbuotojai išmoksta prisiimti atsakomybę, dirbti streso sąlygomis ir užduotis atlikti iki nustatyto termino; universitete tokių įgūdžių įgyti sunkiau.

Darbo vietos pažinimas

Baigus universitetą, gali būti išties sunku pradėti dirbti. Tai ne tik visiškai kitokia aplinka nei universitete, darbo vietoje būtinas ir kitoks požiūris. Gali prireikti laiko išmokti elgtis tinkamai ir bendradarbiauti su kolegomis, kurie visi turi savo asmeninį požiūrį ir savitą charakterį.

Tikėtina, kad tiems, kas nėra įgiję išsilavinimo, tačiau turi darbo patirties, bus lengviau, nes jie jau anksčiau yra susidūrę su darbo aplinkos aspektais. Be to, jie galės iškart prisidėti prie įmonės veiklos, nes jie jau turės įgūdžių, todėl jų nereikės mokyti taip, kaip gali tekti mokyti absolventą.

Lygiavertiškumo principas

Žinoma, nenorime pasakyti, kad įmonės niekada neturėtų samdyti universiteto absolventų; juk jų indėlis gali būti svarus, o universitete įgyjama tam tikrų vertingų įgūdžių. Jei įmonės ir organizacijos bus atviros ir darbo patirties turinčius kandidatus vertins kaip lygiaverčius, jos galės rinktis iš abiejų kategorijų atstovų ir savo įmonei rasti tinkamiausią kandidatą.

Puikiems darbuotojams reikia puikios darbo vietos, todėl, jei ieškote įkvėpimo, perskaitykite mūsų 5 patarimus, kurie gali padėti sukurti klestinčią darbo vietą.

 

Išsamesnė informacija:

Europos darbo dienos

„Drop’pin@EURES“

EURES konsultanto paieška

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

Sekite EURES naujienas „Facebook“ tinkle

Sekite EURES naujienas „Twitter“ tinkle

Sekite EURES naujienas „LinkedIn“ tinkle

Sekite EURES naujienas „Google+“ tinkle

Išsamūs duomenys

Temos
Verslas / VerslumasĮdarbinimo tendencijosJaunimas
Susijusios skiltys
Gyvenimas ir darbas
Sektorius
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.