Ülikooli astuvate noorte eurooplaste arv on viimastel aastakümnetel suurenenud. Paljudes riikides nähti ülikooli loomuliku sammuna pärast gümnaasiumi lõpetamist ja noortel oli peale otse tööle suundumise vähe alternatiive. Viimasel ajal on suundumused küll muutunud ning populaarsust on võitmas kutseharidus ja -õpe ja praktika, kuid paljud ettevõtted ja organisatsioonid ootavad oma võimalikelt töötajatelt endiselt ülikoolikraadi.
Teatud tööstusharudes, näiteks teadus- ja meditsiinisektoris, on elukutsele esitatavad nõuded sellised, et ülikoolidiplom on äärmiselt oluline. Kuidas on aga lood nende sektoritega, kus seda nii väga vaja ei ole? Kas võib juhtuda, et täiuslikku kandidaati ei värvata lihtsalt põhjusel, et ta otsustas töötada ja mitte õppida?
Jah, see võib tõepoolest nii olla.
Kogemused elust
Ülikooli mitte astunutel on sama palju pakkuda kui ülikooli lõpetanutel, lihtsalt erineval moel. Neil ei pruugi küll olla ülikoolis õpetatavaid teadmisi ja tipptasemel meetodeid, kuid neil on palju tõenäolisemalt vastav töökogemus – võimalik et aastatepikkune – ja need elust saadud kogemused on ettevõtte edendamisel hindamatud. Tööstusharu, klientide, menetluste ja lähenemisviiside tundmine vormivad mitmekülgse töötaja, kellel on teadmisi, mida ülikoolilõpetajal ei pruugi olla.
Sotsiaalsed oskused
Suhtlemine, meeskonnatöö, probleemide lahendamine, läbirääkimine – töötamine ei tähenda üksnes praktilisi teadmisi. Ülikoolielu kindlasti puudutab efektiivse suhtlemise ja meeskonnas töötamise aspekte, kuid need sotsiaalsed oskused arenevad tavaliselt töökogemusega. Noored töötajad õpivad võtma vastutust, töötama pingelises olukorras ja tulema toime tähtaegadega olukordades, mida ülikoolis tõenäoliselt ette ei tule.
Töökoha tundmine
Asumine esimesele ülikoolijärgsele töökohale võib mõjuda šokeerivalt. Täiesti uus ei ole üksnes keskkond, vaid tööelu nõuab erinevat lähenemist kui ülikoolielu. Võib minna aega, enne kui õpitakse vastavalt käituma ja kohanema töötamisega koos kolleegidega, kellel kõigil on oma lähenemised ja kombed.
Töökogemusega noortel on ülikooli lõpetanutega võrreldes arvatavasti kergem üleminek, sest töökeskkond on neile juba tuttav. Nad saavad panustada ka ettevõttesse kohe tänu oma eelnevatele oskustele ega vaja koolitust viisil, nagu seda võivad vajada ülikooli lõpetanud.
Võrdne lähtepositsioon
Loomulikult ei soovi me öelda, et ettevõtted ei tohiks kunagi värvata ülikooli lõpetanuid – kraadiomanikel on siiski palju pakkuda ja ülikoolis saadakse väärtuslikke õppetunde. Kaaludes kõiki valikuid – sealhulgas töökogemusega noori – võrdsetel alustel, saavad ettevõtted ja organisatsioonid parima mõlemast maailmast ja leiavad täiusliku kandidaadi.
Suurepärased töötajad vajavad suurepärast töökeskkonda, mistõttu kutsume teid tutvuma meie artikliga Viis soovitust, kuidas elavdada töökohta .
Lisateave:
Töö- ja elamistingimused EURESe riikides
EURESe töökohtade andmebaas
EURESe teenused tööandjatele
EURESe ürituste kalender
Eelseisvad veebiüritused
EURES Facebookis
EURES Twitteris
EURES LinkedInis
EURES Google+ kaudu
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 25. oktoober 2017
- Autorid
- Euroopa Tööjõuamet | Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat
- Teemad
- EttevõtlusVärbamistrendidNoorus
- Seotud jaotis(ed)
- Elamine ja töötamine
- Sektor
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles