Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy27 czerwca 2017Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Oferta słowackich targów pracy bogata pod względem jakościowym i ilościowym

Dzięki Europejskiemu Dniu Pracy statki wycieczkowe i przedsiębiorstwa budowlane z całego kontynentu chętnie przyjmują nowych pracowników ze Słowacji.

Quality and quantity on offer at Slovakian jobs fair
EURES SK

W kwietniowych targach pracy Job Expo 2017 w Nitrze na Słowacji udział wzięło ponad 200 wystawców z kraju i zagranicy, z których 50 w pawilonie poświęconym Europejskim Dniom Pracy przedstawiło możliwości pracy za granicą. Wśród wystawców znaleźli się pracodawcy, przedstawiciele prywatnych służb zatrudnienia i unijnych sieci informacyjnych z siedzibą na Słowacji. Obecni byli również doradcy EURES z 10 państw.

Serge Terburg jest kierownikiem regionu południowego w grupie Alertec Group w Holandii, specjalizującej się w rekrutacji w sektorze technicznym i budowlanym. „Sieć EURES przywitała nas z otwartymi ramionami” – mówi – „Odbyliśmy rozmowy z wieloma osobami poszukującymi pracy, a pierwsi pracownicy rozpoczęli już pracę u naszego klienta. Słowaccy pracownicy mają wysokie kwalifikacje i wykazują dobrą znajomość języka angielskiego, co stanowi powód do zadowolenia zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów”.

Zadowolenie z uzyskanych rezultatów wykazał również Stefan Liebig, dyrektor zarządzający w słowackiej agencji pośrednictwa pracy Backup jobs agency. „Już trzej nasi kandydaci zatrudnili się u wiodącego przewoźnika oferującego rejsy po rzekach i są zadowoleni z nowego miejsca pracy” – mówi. „Oprócz tego czterech naszych kandydatów starających się o zatrudnienie u niemieckiego przewoźnika A-ROSA oferującego rejsy po rzekachznajduje się na drugim etapie rozmów kwalifikacyjnych. Jeżeli chodzi o statki odbywające rejsy po oceanie, w przypadku trzech kandydatów jesteśmy na etapie przygotowania umowy. Można zatem powiedzieć, że zasadniczo przebieg targów był zadowalający i byliśmy w stanie nawiązać kontakt z potencjalnymi klientami”.

W ramach dwudniowych targów pawilon Europejskich Dni Pracy odwiedziło 6500 osób, które chciały uzyskać informacje na temat pracy za granicą. Wśród wystawców znaleźli się doradcy EURES z Czech, Węgier, Austrii, Polski, Bułgarii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Finlandii i Litwy.

Szwedzki doradca EURES Olof Person mówi: „Na targach pojawili się kandydaci bardzo istotni z punktu widzenia potrzeb szwedzkiego rynku pracy. Musimy brać pod uwagę nie tylko liczbę kandydatów, ale i jakość posiadanych przez nich kwalifikacji. Spotkałem kilku kandydatów, którzy wykazali się pewną znajomością języka szwedzkiego, co nie zdarza się bardzo często. Z niecierpliwością oczekujemy na udział w targach za rok”.

Annabelle Schmitt doradca EURES w Dortmundzie mówi: „Większość osób poszukujących pracy – co najmniej pięćdziesiąt lub sześćdziesiąt – była zainteresowana pracą w przemyśle turystycznym. Oprócz sektorów, w których pracownicy są pilnie poszukiwani, takich jak logistyka, sektor budowlany i sektor IT, zgłosiło się kilku nauczycieli z doskonałą znajomością języka niemieckiego zainteresowanych pracą w Niemczech, jeden chemik laborant i jeden wychowawca przedszkolny. Skontaktujemy się ze wszystkimi kandydatami, którzy złożyli u nas swoje CV i pragną uzyskać wsparcie w poszukiwaniu pracy”.

Łącznie wystawcy przedstawili 4258 ofert pracy dotyczących głównie sektora budowlanego, sektora opieki zdrowotnej i przemysłu turystycznego, i poszukiwani byli między innymi stolarze, metalowcy, spawacze, operatorzy i kierowcy. W tym roku nowym elementem były oferty pracy na statkach wycieczkowych w całej Europie.

W ciągu dwóch dni, w których odbywały się targi, zagraniczni pracodawcy przeprowadzili 435 rozmów kwalifikacyjnych z osobami poszukującymi pracy i planują zatrudnić 294 wybranych kandydatów. W liście do wystawców wysłanym po zakończeniu wydarzenia krajowy koordynator EURES na Słowacji Matúš Caban napisał – „Jesteśmy przekonani, że tegoroczne targi pracy pomogły Państwu znaleźć właściwych kandydatów na oferowane przez Państwa stanowiska, i z niecierpliwością oczekujemy Państwa na kolejnych targach, które odbędą się za rok!”.

 

Łącza do powiązanych stron internetowych:

Job Expo 2017

Alertec Group

Słowacka agencja Backup jobs agency

 

Więcej informacji:

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćNajlepsze praktyki EURESInteresariusze zewnętrzniDni Pracy/WydarzeniaTrendy rekrutacyjneMedia społecznościowe
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.