Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok6. februára 2018Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Uchádzač o zamestnanie z Poľska našiel prácu v zahraničí

Kde je vôľa, tam je cesta. Vďaka tomuto mottu sa poľský uchádzač o zamestnanie Pawel Frydlewicz dostal do Českej republiky a začal novú kariéru s podporou pobočky siete EURES v Poľsku.

Polish jobseeker finds job

V predchádzajúcom článku sme vám povedali všetko o európskej iniciatíve pre pracovnú mobilitu pracovníkov nad 30 rokov, ktorú vedie miestny tím EURES v regióne Dolného Sliezska v Poľsku. Odvtedy projekt pomohol 26 uchádzačom nájsť si zamestnanie v Nemecku, Spojenom kráľovstve a Českej republike. Pawel Frydlewicz, jeden z účastníkov, ktorého sme oslovili, nám povedal o svojich osobných skúsenostiach so sieťou EURES.

Ako ste sa dozvedeli o tomto projekte EURES?

Keď som čakal na miestnom úrade práce na svojho poradcu a pozeral si nejaké inzeráty, všimol som si pracovnú ponuku v zahraničí, ktorú propagovala sieť EURES, a veľmi ma zaujala. Môj záujem sa ešte zvýšil, keď som si pozrel niekoľko brožúr a letákov o tom, ako získať prácu mimo Poľska, o bezpečnosti práce, pracovných podmienkach atď. Chcel som sa dozvedieť viac, tak som navštívil portál EURES. Mal som šťastie, hneď na prvej stránke sa zobrazil banner s projektom. A ten projekt presne spĺňal moje predstavy.

Čo vás motivovalo, aby ste si hľadali prácu v zahraničí?

Ťažko povedať, čo ma vtedy motivovalo, aby som si hľadal prácu v zahraničí. V skutočnosti v tom bolo veľa faktorov, hlavne všetky tie neúspešné pokusy nájsť si prácu v Poľsku. Chcel som si nájsť prácu, v ktorej by ocenili moje dlhoročné skúsenosti a schopnosti, a poskytli aj slušný príspevok na dôchodkové a zdravotné poistenie.

Aké je vaše nové zamestnanie?

Už viac ako deväť mesiacov pracujem v Českej republike pre spoločnosť Škoda Auto. Prácu som získal prostredníctvom pracovnej agentúry. Mám jednoročnú zmluvu s automatickou obnovou na ďalší rok. Od začiatku pracujem na oddelení logistiky a s touto prácou som naozaj spokojný.

Akú ste mali predtým prácu v Poľsku?

Pracoval som na kontrole kvality. Veľmi intenzívna práca, sedem dní v týždni, tri zmeny, neustále sa treba vzdelávať, získavať veľa nových vedomostí a zručností. Bol som tam dovtedy, kým jedného dňa majitelia spoločnosti podnik nepredali a väčšinu zamestnancov neprepustili. Ako sa ukázalo, ja som tým len získal, hoci vtedy som si to neuvedomoval. V tom čase to bolo naozaj ťažké, prišiel som o prácu, musel som začať ďalšiu etapu života a hľadať si novú prácu.

Môžete nám povedať, aký ste mali pocit z celého postupu v súvislosti so sieťou EURES a akú pomoc ste dostali?

Na začiatku som mal pocit, že v zahraničí nebudem môcť pracovať sám. Taká predstava ma desila. Jednoduché veci sa zdali byť veľmi náročné. Ako nájsť tú správnu ponuku, preložiť životopis do cudzieho jazyka, absolvovať pohovor v cudzom jazyku? Ďalej odchod a všetky prípravy, ktoré s tým súvisia: hľadať ubytovanie, pokryť náklady, ktoré bude treba uhradiť pred prvou výplatou, a tak ďalej. Myslel som si, že na to všetko budem sám.

Ale vôbec to tak nebolo. Vďaka mojej účasti na projekte som získal preložený životopis, chodil som na jazykový kurz v rámci projektu a neustále sa o mňa starali projektoví poradcovia, ktorí boli ochotní kedykoľvek pomôcť so všetkým, či išlo o problém so zamestnávateľom, s prácou alebo ubytovaním. Keď viete, že na to nie ste sami, znamená to naozaj veľa.

Akým problémom ste museli čeliť na začiatku?

Práca v logistike bola pre mňa nová vec. Príprava konkrétnej dávky dielov na každej lavici má rovnaké pravidlá, ale každý typ vozidla má vlastné špecifiká, ktoré musíte poznať. Čoskoro som sa naučil robiť objednávky potrebných dielov. Práca bola samostatná, preto som mal veľkú zodpovednosť za to, čo som robil a ako som to robil.

Prvotný strach sa čoskoro stratil a práca ma začala uspokojovať. Veľmi mi pomohla počítačová gramotnosť. Dokonca ani s jazykom to nebolo také zložité, ako sa spočiatku zdalo. Mnohým českým slovám sa dá rozumieť, ale keď niektoré slovo neviete, vždy pomôže angličtina.

Chcete niečo poradiť ľuďom, ktorí zvažujú účasť na projekte siete EURES?

Keď som hľadal prácu v Poľsku, bojoval som s problémami, ktorým som nevedel prísť na koreň. V istom okamihu som mal pocit, ako by som stál pred sklenenou stenou, ktorú neviem prekonať.

Chcel som pracovať, mal som vôľu, veľa vedomostí a schopností, ale nechcel som pracovať za plat, ktorý bol pod ľudskú dôstojnosť. Uvedomil som si, že jediná možnosť je práca v zahraničí.

Teraz normálne pracujem, normálne žijem a navyše každý týždeň chodím do Poľska. Všetky problémy, ktoré som videl na začiatku, čiže nový jazyk, nová práca, život v inej krajine, ľudia s inou mentalitou, multikultúrne prostredie, to všetko môže najprv naháňať strach, ale časom je z toho zaujímavá skúsenosť.

Keď ste otvorení novým skúsenostiam, od iných ľudí sa môžete veľa naučiť. Určite stálo za to obrátiť sa na EURES. Dnes hovorím veľké ÁNO sieti EURES!

Aj vy môžete zažiť to, čo Pawel. Ak ste už mali 30 rokov, hľadáte si zamestnanie a žijete v Dolnom Sliezsku, v regionálnej kancelárii siete EURES vám poskytnú kariérnu podporu. Kontaktujte poradcu siete EURES a začnite profesionálnu kariéru v zahraničí.

 

Súvisiace odkazy:

Kontaktujte poradcu siete EURES

 

Ďalšie informácie:

Vyhľadať poradcu siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Správy z trhu práce/správy o mobiliteÚspešné príbehy
Súvisiace sekcie
Život a práca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.