Põhisisu juurde
EURES
Artikkel6. veebruar 2018Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Poola tööotsija leiab meeldiva töö piiri taga

Kui tahta kõigest väest, saab üle igast mäest – see veendumus tõi Poola tööotsija Pawel Frydlewiczi Tšehhi Vabariiki, et alustada koos EURESe Poola esinduse abiga oma uut karjääri.

Polish jobseeker finds job

Eelmises artiklis rääkisime üle 30-aastastele korraldatud Euroopa tööalase liikuvuse algatusest, mida juhib EURESe meeskond Poolas Alam-Sileesias. Sellest ajast alates on projekti kaudu aidatud 26 tööotsijal leida tööd Saksamaal, Ühendkuningriigis ja Tšehhi Vabariigis. Rääkisime ühe osaleja Pawel Frydlewicziga, et teada saada, milline on olnud tema kogemus EURESEga.

Kuidas sa leidsid EURESe projekti?

Kohalikus tööhõiveametis nõustajaga kohtumist oodates sirvisin töökuulutusi ning märkasin pakkumist välismaal asuvale töökohale, mida reklaamis EURES. See tundus mulle väga huvitav. Minu huvi kasvas veelgi, kui leidsin mõned brošüürid ja teabelehed, kuidas leida tööd väljaspool Poolat, samuti tööohutusest, töötingimustest jne. Tahtsin rohkem teada saada, mistõttu tutvusin EURESe portaaliga. Mul vedas, sest kohe esimesel lehel oli projekti kohta ribareklaam. See projekt oli justkui minu jaoks loodud!

Mis motiveeris sind otsima töövõimalusi piiri tagant?

On keeruline öelda, mis motiveeris mind tol ajal välismaalt tööd otsima. Tegureid oli palju, eriti minu heidutavad ja ebaõnnestunud tööotsingud Poolas. Tahtsin leida tööd, kus hinnataks minu aastatepikkust töökogemust ja oskusi ning tagatud oleks piisav pensionimakse ja tervisekindlustus.

Mis on sinu uus töökoht?

Olen juba üle üheksa kuu töötanud Tšehhi Vabariigis asuvas ettevõttes Škoda Auto. Töökoha leidsin tööhõiveameti kaudu. Mul on aastane leping, mida uuendatakse automaatselt veel üheks aastaks. Olen algusest peale töötanud logistikaosakonnas ning olen töökohaga väga rahul.

Milline oli sinu eelmine töökoht Poolas?

Ma töötasin kvaliteedikontrolli valdkonnas. Väga intensiivne töö, seitse päeva nädalas, kolmes vahetuses, pidev õppimine, arvukate uute teadmiste ja oskuste omandamine. Seda kuni päevani, mil omanik müüs ettevõtte ning vallandas enamiku töötajatest. Minule oli sellest ainult kasu, kuigi siis ma seda veel ei teadnud. Tol ajal oli väga raske, kaotasin töö, minu elus algas uus etapp ja pidin alustama tööotsinguid.

Kuidas kirjeldaksid kogu EURESe protsessi ning millist tuge sulle pakuti?

Esialgu arvasin, et ma ei suuda üksi välismaal töötada. See mõte hirmutas mind. Igasugune lihtne tegevus tundus nii keeruline. Kuidas leian õige tööpakkumise, tõlgin CV võõrkeelde, läbin töövestluse võõrkeeles? Kuidas toimub teise riiki elama asumine ning kõik sellega seonduv: eluaseme leidmine, kuidas katta kulud enne esimese palga laekumist ja palju muud. Ma arvasin, et pean kõike seda üksi tegema.

Kuid see ei olnud üldse nii! Tänu projektis osalemisele tõlgiti mu CV, läbisin projekti raames pakutava keelekursuse ning sain pidevalt tuge projekti nõustajatelt, kes olid küsimuste korral valmis aitama igal ajal, oli see siis seotud tööandja, töökoha või eluasemega. Ning teadmine, et sa ei ole üksi, on väga oluline.

Mis probleemidega olid algul silmitsi?

Logistika valdkonnas töötamine oli minu jaoks uus asi. Konkreetse varuosade partii ettevalmistamisele tööpingil kehtivad samad eeskirjad, kuid igal autol on omad erisused, mida pead teadma. Peagi õppisin tegema tellimusi vastavalt vajalikele varuosadele. Olin töökohal sõltumatu ning seetõttu lasus mul suur vastutus selle eest, mida teha ja kuidas midagi teha.

Minu esialgne hirm kadus aga kiiresti ja saabus tööalane rahulolu. Arvutialane vilumus oli suureks abiks. Isegi keel ei osutunud nii raskeks, kui alguses tundus. Paljud tšehhikeelsed sõnad on arusaadavad, kuid kui mõnda sõna ei tea, aitab inglise keel!

Mida soovitad teistele, kes kaaluvad EURESe projektis osalemist?

Kui otsisin Poolas tööd, seisin silmitsi raskustega, mis tundusid ületamatud. Ühel hetkel tundus mulle, et seisan klaasseina ees ning mul ei õnnestu sellest läbi murda.

Ma tahtsin tööd teha, olin selleks valmis, mul oli palju teadmisi ja oskusi, kuid ma ei tahtnud teha tööd palga eest, mis ei ole inimväärne. Sain aru, et ainus võimalus on minna tööle välismaale.

Nüüd on mul normaalne töö- ja elukoht ning saan isegi igal nädalal Poolas käia. Kõik raskused, mis esialgu ilmnesid – uus keel, uus töökoht, elamine teises riigis, inimeste teistsugune mõttemaailm, mitmekultuuriline keskkond – kõik see võib esialgu tunduda hirmutav, kuid aja jooksul saab sellest huvitav kogemus.

Teistelt on palju õppida, kui oled uuteks kogemusteks valmis. EURESe poole pöördumine tasus end tõepoolest ära. Võin EURESt vaid kiita!

Paweli lugu võib olla ka sinu lugu. Kui oled 30ndates eluaastates tööotsija ja elad Alam-Sileesia piirkonnas, annab piirkondlik EURESe esindus sulle professionaalset tuge. Võta EURESe nõustajaga ühendust, et teha ametialase karjääriga algust välimaal.

 

Seotud lingid

Võta EURESe nõustajaga ühendust

 

Lisateave

EURESe nõustajad

Töö- ja elamistingimused EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
Tööturuuudised/liikumisuudisedEdulood
Seotud jaotis(ed)
Elamine ja töötamine
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.