1. Prilagodite delovno mesto
Preden zaposlene povabite nazaj na delovno mesto, preverite, ali je delo zasnovano in organizirano tako, da je mogoče omejiti širjenje virusov, kot je COVID-19. Morda bo potrebno zagotoviti dodaten prostor med delovnimi postajami, pripraviti temeljit in reden urnik čiščenja ter postaviti znake, ki zaposlenim sporočajo, s kakšnimi ukrepi lahko poskrbijo za večjo varnost in se zaščitijo.
Številne organizacije so se za komuniciranje in sodelovanje s sodelavci zanašale na spletne platforme, zato je treba v okviru delovnega mesta zdaj razmisliti o teh novih načinih dela ter jih omogočiti. Na primer: za spletne klice in sestanke bodo morda potrebne slušalke ali zasebni prostori.
2. Raziščite načine za preprečevanje okužb
Ozaveščanje o tveganjih za širjenje okužb in načinih njihovega preprečevanja spodbuja Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA).
Če so bile na delovnem mestu vzpostavljene nove prakse, morajo biti pričakovanja v zvezi z zdravjem in varnostjo jasno predstavljena že pred vrnitvijo na delo ter med njo, da zaposleni ne bi bili zmedeni. Z usmerjanjem v zvezi z novimi protokoli čiščenja, sistemi dela za mizo za začasno rabo, uporabo mask in drugimi novimi politikami boste zaposlenim pomagali, da se bodo počutili prijetno ter varno.
3. Vrnitev na delo naj poteka postopno
Vaši zaposleni so v zadnjem letu in pol morda delali na veliko različnih lokacijah, zato vrnitev na običajno delovno mesto morda ne bo enostavna. Da bi se zaposleni lažje privadili na veliko spremembo vsakdanje rutine, jim lahko predlagate, naj se postopno vračajo na delovno mesto, da se bodo lahko prilagodili in znova navadili na novo okolje. Tako bi lahko na delovnem mestu najprej delali en dan na teden, vsakih nekaj mesecev pa bi dodali še en dan.
Na ta način se bodo lahko zaposleni znova privadili na vožnjo na delo, novemu urniku pa bodo lahko prilagodili tudi druge obveznosti, kot je varstvo otrok.
4. Pripravite načrt!
Pandemijo je zaznamovala velika negotovost, vendar lahko načrt za upravljanje prihodnjih izbruhov in drugih izrednih zdravstvenih razmer pomaga ublažiti pomisleke ter tesnobo na delu. V načrtu bi morali obravnavati, kako se bo poslovanje prilagodilo in potekalo naprej z manjšim številom delavcev zaradi zdravstvenih težav ali lokalnih omejitev potovanj. Načrt bi moral vključevati tudi smernice za bolniško odsotnost ter informacije in podporo, do katerih lahko dostopajo zaposleni.
Ko je načrt pripravljen, ga delite z vsemi vključenimi v poslovanje. To bo izboljšalo zaupanje v organizacijo in pomagalo odgovoriti na morebitna vprašanja zaposlenih.
5. Spodbujajte razpoložljivo podporo
Delovno mesto po pandemiji morda ne bo več delovalo tako kot prej, zato bodo imeli zaposleni veliko vprašanj. Pri predstavljanju operativnih sprememb razmislite o tem, da sodelavcem omogočite, da zastavljajo vprašanja in dostopajo do zanesljivih informacij. Z vprašanji naj se obrnejo na višje uslužbence ali kadrovsko službo oziroma jih sogovorniku zastavijo med zasebnim klicem.
Osebje lahko po zdravstveni krizi, med katero so se številni počutili izolirane in osamljene, motivirate tudi s spodbujanjem dobrih praks za dobro počutje.
Za več informacij o vrnitvi na delovno mesto po pandemiji si oglejte članek Pet najpomembnejših nasvetov za delavce, ki se vračajo na svoje delovno mesto.
Sorodne povezave:
Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA)
Pet najpomembnejših nasvetov za delavce, ki se vračajo na svoje delovno mesto
Več o tem:
Poišči Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar prireditev
Prihodnji spletni dogodki
Eures na Facebooku
Eures na Twitterju
Eures na LinkedInu
Več informacij
- Datum objave
- 5. januar 2022
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Namigi in nasveti
- Sektor
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles