Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy22 października 2021Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Pięć głównych wskazówek dla pracowników powracających do miejsca pracy

W trakcie pandemii COVID-19 pracowaliśmy z kuchni, salonu, czy nawet sypialni, a więc powrót do biura może wydawać się trudny. Przeczytaj 5 głównych wskazówek na temat płynnego powrotu do pracy w biurze.

Our top 5 tips for employees returning to the workplace
EURES

1.Daj sobie czas na dostosowanie się

Jeżeli pracodawca na to zezwala, spróbuj stopniowo wracać do zwyczajowego miejsca pracy. Początkowo przychodzenie do pracy kilka dni w tygodniu i praca z domu w pozostałe dni zapewni ci czas na dostosowanie się do różnic między środowiskami pracy. Dla wielu osób powrót do miejsca pracy będzie ogromną zmianą: więcej osób, hałas, czas dojazdów, a powrót w pełnym wymiarze może wymagać przyzwyczajenia się.

2.Dostosuj tygodniowy rozkład zajęć

Dodanie dojazdów do pracy do rozkładu dnia na pewno zajmie więcej czasu niż dotarcie do biura w domu, a to oznacza nastawienie budzika na wcześniejszą godzinę. Aby przygotować się do powrotu do pracy, nawet tylko na jeden dzień w tygodniu, pomyśl o tym, aby codziennie wstawać o tej samej godzinie, o której trzeba wstać w dniu wyjścia do pracy, i o przygotowaniu drugiego śniadania dnia poprzedniego. Dzięki temu powrót do pracy będzie o wiele łatwiejszy i znacznie mniej zakłóci codzienną rutynę.

3.Nie bój się zadawać pytań

Powrót do pracy wygląda inaczej w przypadku każdej osoby, a firmy badają szereg różnych strategii. Może to rodzić wiele pytań. Przed powrotem do pracy podziel się z pracodawcą swoimi pytaniami, czy to na temat miejsc parkingowych, przechowywania rowerów i szafek, czy też środków ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. Ważne jest, aby wiedzieć, czego można się spodziewać już na miejscu. Im więcej wiesz, tym lepiej się poczujesz. Jeśli nie masz pewności co do polityki pracy zdalnej i hybrydowej panującej w firmie, zacznij rozmowę!

4.Poszukaj nowych sposobów pracy

Świat pracy po COVID-19 jest dużo bardziej elastyczny. Jeśli polityka firmy, w której pracujesz, na to pozwala, możesz rozważyć rozpoczynanie pracy wcześniej, aby uniknąć ruchu w godzinach szczytu lub przetestować hybrydowe schematy pracy. Gdy ustalisz to z pracodawcą, zobacz, co najlepiej sprawdza się w twoim przypadku i najbardziej zwiększa twoją wydajność oraz najkorzystniej wpływa na twoje zdrowie i samopoczucie. Możesz znaleźć więcej czasu dla rodziny lub na robienie rzeczy, które lubisz, uprzyjemniając sobie tydzień pracy, a przy okazji osiągać cele przedsiębiorstwa.

5.Nie zapomnij o narzędziach internetowych

Jeśli w czasie pandemii przestawiłeś się na internetowe narzędzia współpracy, korzystaj z nich nadal w miejscu pracy. W wielu przypadkach współpraca między zespołami i przedsiębiorstwami uległa poprawie, a innowacje te będą nadal przydatne i będą wzmacniać systemy pracy. Nowe platformy internetowe wywrą trwały wpływ na praktyki pracy i umożliwią współpracownikom zaangażowanie się, bez względu na to, gdzie się znajdują. Oznacza to również, że twoje podejście do pracy nie musi zmieniać się po powrocie do miejsca pracy.

Więcej wskazówek na temat pracy po pandemii COVID-19 można znaleźć w artykule Dlaczego umiejętności miękkie i inteligencja emocjonalna są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej

 

Powiązane:

Dlaczego umiejętności miękkie i inteligencja emocjonalna są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Informacje szczegółowe

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.