Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva22. října 2021Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Našich pět nejdůležitějších tipů pro zaměstnance vracející se na pracoviště

Po práci z kuchyně, obývacího pokoje nebo dokonce z ložnice během pandemie COVID-19 může návrat do kanceláře vzbuzovat obavy. Přečtěte si našich pět nejdůležitějších tipů, jak se bezproblémově vrátit na pracoviště.

Our top 5 tips for employees returning to the workplace
EURES

1.Dejte tomu čas

Pokud vám to zaměstnavatel umožní, pokuste se začít znovu chodit na své obvyklé pracoviště postupně. Budete-li zpočátku docházet do práce několik dnů v týdnu a ostatní dny budete pracovat z domova, pomůže vám to zvyknout si na rozdíly mezi těmito dvěma pracovními prostředími. Pro mnoho lidí bude návrat na pracoviště obrovskou změnou – v práci je více lidí a hluk a je také třeba počítat s časem na dojíždění. Někteří si budou muset zvyknout, že jsou na pracovišti opět po celou pracovní dobu.

2.Přizpůsobte si svůj pracovní týden

Dojíždění si nutně vyžádá více času než váš „přesun“ do domácí kanceláře, což znamená, že si budete muset nastavit budík o něco dříve. Abyste se připravili na návrat na pracoviště, i kdyby to bylo jen na jeden den v týdnu, zkuste uvažovat o tom, že byste každý den vstávali v dobu, kdy to bude nutné ve dnech, ve kterých odejdete z domu s obědem nachystaným přechozí den. Návrat na pracoviště pak bude mnohem snazší a nebude to taková změna oproti vašemu běžnému režimu.

3.Nebojte se klást otázky

U každého je návrat do práce jiný a společnosti zkoumají řadu různých strategií. To ve vás může vyvolat řadu otázek. Než se vrátíte na pracoviště, určitě své dotazy prodiskutujte se zaměstnavatelem, ať už jde o to, kde můžete zaparkovat auto či si nechat jízdní kolo, nebo o skříňky či opatření v oblasti BOZP. Je důležité zjistit, co můžete při svém návratu očekávat. Čím víc toho budete vědět, tím víc budete v pohodě. Jestliže si nejste jistí, jak se vaše společnost staví k práci na dálku a hybridním způsobům práce, zeptejte se.

4.Prozkoumejte nové způsoby práce

Svět práce po pandemii COVID-19 je mnohem flexibilnější. Pokud vám to politika vaší společnosti umožňuje, můžete zvážit, zda nezačnete pracovat dříve, abyste se vyhnuli dopravní špičce, nebo zda nevyzkoušíte hybridní uspořádání pracovní doby. Jakmile se domluvíte se zaměstnavatelem, zjistěte, co vám nejvíce vyhovuje a co nejvíce zvyšuje vaši produktivitu a co je nejlepší pro vaše zdraví a spokojenost. Můžete si vyčlenit více času na rodinu nebo na koníčky a váš pracovní týden tak bude příjemnější a přitom splníte požadavky společnosti.

5.Nezapomeňte na on-line nástroje

Pokud jste během pandemie začali využívat kooperativnější on-line nástroje, používejte je i na pracovišti. V mnoha případech se spolupráce v rámci týmů a podniků zlepšila a tyto inovace budou užitečné i nadále, přičemž posílí způsoby uspořádání práce. Nové on-line platformy budou mít trvalý dopad na pracovní postupy a budou i nadále umožňovat spolupráci kolegů bez ohledu na to, kde se nacházejí. To také znamená, že váš přístup k práci se nemusí nutně změnit, až se zase vrátíte na pracoviště.

Více tipů k práci po pandemii COVID-19 naleznete v našem článku Proč jsou sociální dovednosti a emoční inteligence ještě důležitější než dříve

 

Související odkazy:

Proč jsou sociální dovednosti a emoční inteligence ještě důležitější než dříve

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníZprávy z trhu práce/zprávy o mobilitě
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.