Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy31 sierpnia 2023Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Wspieranie rozwoju zawodowego pracowników za pomocą planów rozwoju osobistego

Dbanie o rozwój zawodowy pracowników jest podstawową umiejętnością każdego pracodawcy lub kierownika. Dowiedz się, jak pomóc swoim pracownikom napisać skuteczny plan rozwoju osobistego, który poszerzy zakres ich umiejętności w miejscu pracy.

Nurturing your employees’ professional growth with personal development plans

Często spotykaj się ze swoimi pracownikami

Regularne rozmowy z pracownikami to jeden z najlepszych sposobów, aby dowiedzieć się, jak pracują, i poznać ich cele zawodowe. Jeśli jeszcze tego nie praktykujesz, zacznij od zaplanowania spotkania z pracownikiem. Będziesz mógł na nim omówić jego obecne obciążenie pracą i przyszłe cele. Dzięki takim indywidualnym spotkaniom zyskasz jasny obraz jego umiejętności zawodowych. Możesz także wykorzystać tę okazję, aby sprawdzić, czy ma on obawy związane z jakimiś zadaniami, i zaoferować mu wsparcie.

Jeśli istnieją obszary, w których pracownik potrzebuje wsparcia, możesz polecić mu jakieś szkolenie lub przydzielić nowe obowiązki. Każde uzgodnione przez was działanie powinno być zapisane jako cel w planie rozwoju osobistego.

Dbaj o rozwój mocnych stron swoich pracowników

Podczas omawiania planu rozwoju osobistego bądź pozytywnie nastawiony i zachęcaj pracownika, aby w pierwszej kolejności opisał swoje mocne strony. Pytając go o te aspekty pracy, w których czuje się najlepiej, będziesz mógł dać mu więcej odpowiedzialności w tych obszarach. Pomoże to twojemu zespołowi stać się bardziej wyspecjalizowanym i wykwalifikowanym, a każdy z jego członków będzie się czymś wyróżniał.

Wykorzystaj cele S.M.A.R.T

Wyznaczaj cele, które są konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie (ang. specific, measurable, achievable, relevant, time-bound – S.M.A.R.T.), aby umożliwić pracownikom dążenie do osiągnięcia realistycznych celów i pokazać im wyraźny punkt wyjścia. Na przykład, jeśli wyrazili zainteresowanie zarządzaniem, celem może być konsekwentne kierowanie jednym małym projektem w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Cele S.M.A.R.T. pozwalają pracownikom doskonalić umiejętności i rozwijać się – mogą oni potem, przykładowo, przejść do zarządzania innym projektem lub stać się mentorem dla swojego kolegi. W ten sposób możesz wspierać zespół w doskonaleniu umiejętności.

Skup się na rozwoju

Chociaż cele S.M.A.R.T. powinny być osiągalne, zachęcaj swoich pracowników do wyznaczania celów, dzięki którym będą istotnie doskonalić swoje umiejętności i rozwijać karierę zawodową. Aby tak się stało, trzeba również zidentyfikować i wyznaczyć cele w obszarach, o których pracownicy nie wspomnieli w części „mocne strony”. Stworzy to dla nich możliwości, aby na swoich stanowiskach tali się bardziej wykwalifikowani i pewni siebie.

Pamiętaj o przeglądzie wyników

Przeglądy wyników i plany rozwoju osobistego idą w parze z rozwojem pracowników. Kiedy nadejdzie okres przeglądu wyników, poświęć czas na dokładne wypełnienie części formularza dla kierownika. Powinieneś skupić się na odpowiadaniu na komentarze pracowników punkt po punkcie i sprawdzeniu, czy są one poprawne, poparte dowodami i odnoszą się do zakresu ich obowiązków. Ponadto skoncentruj się na ocenie, czy cele wyznaczone w poprzednim przeglądzie zostały osiągnięte. Jeśli tak, możesz je rozszerzyć. Jeśli nie, powinieneś porozmawiać z pracownikiem, aby sprawdzić, czy istnieje sposób, w jaki możesz go wesprzeć w osiągnięciu tych celów przed przeglądem wyników.

Zapewnij pracownikom nowe możliwości rozwoju

Twoim obowiązkiem jest przydzielanie pracy swoim pracownikom. Dlatego jeśli nie osiągnęli celu określonego w ich planie rozwoju osobistego, mogli nie mieć możliwości podjęcia próby wykonania zadania. Rozmowy na temat obciążenia pracą stanowią dla pracowników doskonałą sposobność do podzielenia się tym, nad czym chcą pracować, aby mogli się rozwijać.

Chcesz uzyskać więcej porad na temat wspierania rozwoju zawodowego swoich pracowników? Przeczytaj nasz artykuł 10 rzeczy, które powinien robić każdy dobry mentor.

 

Powiązane linki:

10 rzeczy, które powinien robić każdy dobry mentor

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówki
Powiązane sekcje
Porady i wskazówkiNaukaŻycie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.