Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy18 lipca 2023Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Opanuj sztukę pisania protokołów: jak skutecznie protokołować zebrania

Zebrania są ważnym elementem współpracy i rozwoju. Dowiedz się, jak skutecznie je protokołować, aby zapewnić jasną komunikację i zrozumienie.

Closeup of man taking notes sitting in front of a computer

Zebrania pozwalają spotkać się w zespole, aby przedyskutować pomysły, podjąć decyzje i posunąć się naprzód w realizacji projektów. Korzyści z zebrań mogą jednak być mniejsze, jeśli wnioski i przebieg dyskusji nie zostaną odpowiednio udokumentowane. W tym artykule udzielimy praktycznych wskazówek, jak skutecznie protokołować zebrania, aby przekazać informacje w sposób jasny i zrozumiały dla wszystkich.

 1. Przygotuj się odpowiednio wcześniej
  Przed zebraniem zapoznaj się z jego porządkiem i celami. Właściwe zrozumienie celu zebrania i kwestii, które wymagają omówienia, pomoże Ci precyzyjnie ująć istotne informacje.
 1. Aktywnie słuchaj i rób notatki
  Podczas zebrania aktywnie słuchaj i rób szczegółowe notatki. Zwróć uwagę zwłaszcza na przebieg dyskusji i uchwyć jej najważniejsze wątki, podejmowane decyzje, działania oraz ustalone terminy. Używaj skrótów, aby pisać szybko i sprawnie. Pamiętaj o komunikatach niewerbalnych, które mogą stanowić ważny kontekst wypowiedzi.
 1. Nadaj protokołowi odpowiednią strukturę
  Przygotowując protokół zebrania, nadaj temu dokumentowi logiczną i przejrzystą strukturę. Zacznij od krótkiego streszczenia, w którym przedstawisz cel zebrania i listę uczestników. Przedstaw następnie najważniejsze tematy dyskusji, podjęte decyzje i inne istotne kwestie. Podziel złożone tematy na odrębne części za pomocą nagłówków i wypunktowań, aby były bardziej przejrzyste.
 1. Zachowaj obiektywizm i neutralność
  W trakcie protokołowania zebrania ważne jest zachowanie obiektywizmu i neutralności. Skup się na dokładnym przekazaniu informacji i nie dodawaj osobistych opinii lub własnych przekonań. Trzymaj się faktów i zachowuj oficjalny język w całym dokumencie.
 1. Pamiętaj o korekcie i udostępnij protokół odpowiednim osobom
  Zanim zakończysz pisanie protokołu zebrania, sprawdź go dokładnie pod kątem błędów lub niespójności i dwukrotnie zweryfikuj, czy informacje w nim zawarte są precyzyjne. Jeśli uznasz, że dokument jest właściwie zredagowany, od razu udostępnij go wszystkim uczestnikom zebrania, tak aby mieć pewność, że wszyscy zgadzają się z jego treścią.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz sporządzać jeszcze lepsze protokoły zebrań, będące dokładnym i spójnym zapisem ich przebiegu. Dzięki temu przyczynisz się do lepszej współpracy, sprawniejszego procesu decyzyjnego i wzrostu ogólnego poziomu efektywności Twojej organizacji.
 

Więcej informacji:

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćZestaw narzędzi UE do mobilnościNajlepsze praktyki EURESSzkolenie EURESWiadomości zewnętrzne EURESInteresariusze zewnętrzniPorady i wskazówkiWiadomości wewnętrzne EURESDni Pracy/WydarzeniaWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościWiadomości/raporty/statystykiTrendy rekrutacyjneMedia społecznościoweHistorie sukcesówMłodzież
Powiązane sekcje
Usługi sieci EURESEURES Targeted Mobility SchemeEuropassPomoc i wsparciePorady i wskazówkiInformacje o rynku pracyNaukaŻycie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.