Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy1 maja 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Pięć prostych kroków ułatwi pracę z domu

Wiele z nas studiuje lub pracuje z domu z powodu COVID-19. Uczymy się normalnego funkcjonowania bez wychodzenia z domu. Choć wydaje się, że pozostawanie w domu nie wymaga wysiłku, wiąże się jednak z wieloma nowymi wyzwaniami.

Make working from home easier with five simple steps
Shutterstock

Oto pięć prostych kroków, które pomogą Ci uporać się z najczęstszymi wyzwaniami związanymi z pracą lub studiowaniem z domu.

1.Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt

Może się wydawać, że to jest coś oczywistego, ale nie możesz studiować lub pracować z domu, jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu. Zastanów się, z czego regularnie korzystasz i spróbuj odtworzyć to samo otoczenie w domu. Może to oznaczać zakup drugiego ekranu lub słuchawek do spotkań online.

2.Zadbaj o swój komfort

Praca z domu pozwala kontrolować swoje otoczenie. Jeżeli twoje krzesło jest niewygodne, możesz ułożyć poduszkę za plecami, aby poprawić posturę. Pomyśl o oświetleniu w pokoju, w którym pracujesz – ciemny pokój może wzmagać zmęczenie, a dobrze oświetlony pokój pomoże w skupieniu się i byciu rozbudzonym.

Przed rozpoczęciem pracy uporządkuj przestrzeń, w której pracujesz. Pozbycie się elementów rozpraszających pomoże w utrzymaniu koncentracji.

3.Unikaj uciążliwego hałasu

W przeciwieństwie do zwykłego biura lub biblioteki, w domu w skupieniu się nad zadaniami może ci przeszkadzać różnego rodzaju hałas. Twoi sąsiedzi mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że potrzebujesz koncentracji w ciągu dnia. Oddalenie się od okna lub znalezienie cichego kąta w domu może zredukować poziom hałasu i pomóc w koncentracji.

Jeżeli twoja rodzina lub współlokatorzy za bardzo hałasują, powiedz im, o której masz rozmowy telefoniczne, dzięki czemu będą wiedzieć, kiedy robić mniej hałasu. Możesz też powiesić na swoich drzwiach wywieszkę z informacją o tym, aby ci nie przeszkadzali, kiedy pracujesz.

4.Korzystaj z narzędzi komunikacyjnych

Jeżeli nie mieszkasz z innymi ludźmi, praca z domu może powodować uczucie izolacji. Korzystanie z narzędzi komunikacyjnych takich jak Microsoft Teams i Skype może pomóc w utrzymaniu kontaktu ze współpracownikami i zapomnieć o odległości między wami. Jak najlepsze wykorzystanie tych narzędzi nie tylko przyczyni się do szybszej i łatwiejszej komunikacji, ale może również sprawić, że będziesz czuć się mniej odizolowany(-a) od osób, z którymi pracujesz.

Można również korzystać z tych narzędzi do utrzymywania kontaktów towarzyskich. Rozmowa wideo przy kawie z kolegą lub koleżanką z pracy może pomóc w lepszym podzieleniu dnia na części. Korzystanie z tych narzędzi do wieczornych rozmów z przyjaciółmi lub rodziną pomoże również w utrzymaniu kontaktów towarzyskich „poza” pracą.

5.Nie przepracowuj się

Znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym nigdy nie jest łatwe i może być jeszcze trudniejsze podczas pracy lub studiowania w domu. Nie zobaczysz swoich współpracowników przygotowujących się do wyjścia z pracy wieczorem i nie będziesz mógł/mogła opuścić biura lub biblioteki, jak w normalnych warunkach. Może to sprawić, że trudniej będzie stwierdzić, kiedy należy przerwać i wyłączyć urządzenia na dany dzień. Ważne jest, aby trzymać się ustalonego planu i codziennie kończyć o tej samej porze, a potem odpocząć.

Praca lub studiowanie z domu mogą wyglądać inaczej dla różnych osób, lecz dzięki tym pięciu krokom pomagającym w stawieniu czoła najczęstszym wyzwaniom, powinno to być o wiele łatwiejsze.

Więcej wskazówek pomagających w pracy z domu można znaleźć w naszym artykule:

Jak zachować wydajność podczas pracy z domu.

 

Powiązane linki:

Skype

Microsoft Teams

Jak zachować wydajność podczas pracy z domu

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Porady i wskazówkiWiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilnościMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.