Põhisisu juurde
EURES
Artikkel1. Mai 2020Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat

Lihtsusta kodustöötamist – viis lihtsat nõuannet.

Paljud meist õpivad või töötavad kodunt COVID tõttu. Õpime tegema kõike vajalikku kodunt lahkumata. Kodusolek võib näida lihtne, kuid sellega kaasneb palju uusi probleeme.

Make working from home easier with five simple steps
Shutterstock

Siin on viis lihtsat nõuannet, kuidas lahendada kodunt töötamise või õppimise kõige tavalisemaid probleeme.

1.Kasuta õigeid vahendeid

See võib tunduda iseenesest mõistetav, kuid kodunt ei saa õppida ega töötada, kui õigeid vahendeid ei ole. Mõtle, mida tavaliselt kasutad tööl või õppimisel, ja püüa luua samasugune keskkond kodus. See võib tähendada näiteks teise ekraani hankimist või peakomplekti veebikoosolekute jaoks.

2.Tee olemine mugavaks

Kodus töötamise eelis on, et saad kujundada keskkonna just selliseks, nagu soovid. Kui tool on ebamugav, pane selja ja seljatoe vahele selga toetama padi. Kuidas on töötamisruum valgustatud? Hämarus võib tekitada väsimust, kuid heleda valgusega ruum võib aidata keskenduda ja püsida virge.

Enne töö alustamist korrasta töökoht. See aitab töötamisel keskenduda.

3.Väldi häirivat müra

Teisiti kui kontoris või raamatukogus, võib kodus olla palju häirivat müra. Naabrid ei pruugi mõista, et vajate päeval töörahu. Välismüra eest aitab kaitsta, kui töötamiskoht on aknast eemal või mujal vaikses nurgas.

Kui pereliikmed või korterikaaslased on liiga kärarikkad, ütle neile, mis kell vajad telefonikõnedeks või koosolekuteks vaikust, või pane uksele silt, et sind ei häiritaks.

4.Kasuta suhtlusvahendeid

Kui elad üksi, võib kodustöötamine tunduda üksildane. Selliste suhtlusvahenditega nagu Microsoft Teams ja Skype saad suhelda töökaaslastega, nagu nad oleksid siinsamas. Suhtlusvahendite oskuslik kasutamine kiirendab ja lihtsustab suhtlemist ning vähendab sotsiaalset eraldatust töökaaslastest.

Samu vahendeid saab kasutada ka tööväliseks suhtlemiseks. Tööpäevale pakub meeldivat vaheldust näiteks kohvipaus, mille ajal lobised videokõne kaudu töökaaslasega. Õhtuti saab samade vahendite abil suhelda ka sõprade ja pereliikmetega.

5.Väldi ületöötamist

Tervisliku töö- ja eraelu tasakaalu leidmine ei ole kunagi lihtne ning kodunt töötades või õppides võib see olla veelgi raskem. Kodunt töötades või õppides ei näe, kuidas teised hakkavad päeva lõpus koju minema, ja ka sa ise ei saa lahkuda kontorist või raamatukogust nagu tavaliselt. See võib tähendada, et jätkad töötamist arvuti taga ega märka, et tööpäev venib liiga pikaks. Oluline on järgida päevakava, kus on kellaaeg, millal lülitad kõik välja ja puhkad.

Kodunt töötamine või õppimine on igaühe jaoks isesugune, kuid nende viie nõuande põhjal saab kõige tavalisemad probleemid lahendada ja töötamine muutub palju lihtsamaks.

Kodustöötamise nõuandeid on ka meie artiklis „Kuidas olla kodus töötades tootlik“.

 

Seotud lingid

Skype

Microsoft Teams

Kuidas olla kodus töötades tootlik

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

Drop’pin@EURES

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

Teemad
Nõuanded ja soovitusedTööturuuudised/liikumisuudisedNoorus
Seotud jaotis(ed)
Elamine ja töötamine
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.