EURES
Portál EURES nabízí nejen vyhledávání pracovních míst převzatých z databází Úřadu práce ČR, ale také možnost založení účtu “můj EURES”. Dále je možné navštívit český portál EURES na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, kde můžete pod odkazem „Hledáte zaměstnání v zemích EURES?“ pomocí filtru vyhledávat volná pracovní místa nabízená zahraničními zaměstnavateli z jednotlivých zemí EU/EHP a Švýcarska. Rovněž můžete navštívit některého z poradců EURES, kteří sídlí na pobočkách Úřadu práce ČR.
Úřad práce ČR
Úřad práce ČR Vám nabízí několik variant, jak vylepšit svoji pozici při hledání nového zaměstnání. Základní možností je procházet (možno v asistenci zprostředkovatele) databázi volných pracovních míst. Vedle toho Úřad práce ČR nabízí například poradenství při volbě povolání nebo možnosti rekvalifikace.
Agentury práce
Při hledání práce přes agenturu je potřeba si ověřit, zda je agentura držitelem licence pro zprostředkování zaměstnání. Seznam všech agentur práce s licencí naleznete na portále MPSV. Většina agentur má svoje internetové stránky, kde naleznete o agentuře více informací. Agentury práce nejsou oprávněny vybírat poplatky za zprostředkování práce.
Sdělovací prostředky a internet
Bohatým zdrojem volných pracovních míst jsou internetové portály. Nejen, že zde můžete vyhledávat nabídky přímo od zaměstnavatelů či agentur, ale často můžete i vložit svůj životopis do databáze, kterou pak procházejí zaměstnavatelé při hledání pracovníků. Ve většině celorepublikově vydávaných novin se nachází část, která je věnována nabídce volných pracovních míst. Dalším možný nástrojem pro vyhledávání volných pracovních pozic jsou sociální sítě.
Přímý kontakt
V některých situacích je výhodnější kontaktovat zaměstnavatele přímo. Zvláště ve venkovských oblastech, kde se jedná o sezónní práce nebo o brigádu. Samozřejmě je možné oslovit napřímo i jiné zaměstnavatele, a to buď přes jejich internetové stránky, či přes oddělení lidských zdrojů. Převážná většina zaměstnavatelů vyžaduje znalost českého jazyka.
Odkazy:
Název | URL |
Ministerstvo práce a sociálních věcí | https://www.mpsv.cz |
Evropský portál pracovní mobility | https://eures.europa.eu/index_en |
EURES ČR | https://www.uradprace.cz/eures |
Úřad práce ČR | https://www.uradprace.cz |
Seznam agentur práce | https://www.uradprace.cz/agentury-prace-hledani |
Některé soukromé pracovní servery |
Nejčastějším způsobem žádosti o pracovní místo je předložení (zaslání) motivačního dopisu a životopisu. Ne všude je tento způsob nejvhodnějším. Pokud hledáte manuální práci, bude výhodnější kontaktovat zaměstnavatele osobní návštěvou.
Většina zaměstnavatelů vyžaduje aktivní znalost českého jazyka, proto by i Vaše žádost tomuto faktu měla být přizpůsobena. Případně se předem informujte o preferovaných jazykových znalostech.
Motivační dopis
Text dopisu by měl být krátký a výstižný. Obsahově by měl být dopis zaměřen na oblast, ve které se o místo ucházíte. Měl/a byste naznačit, proč se o dané místo ucházíte a co můžete zaměstnavateli nabídnout. U větších firem nahrazuje motivační dopis již připravený dotazník, který je zaměřený na témata zajímající zaměstnavatele.
Curriculum Vitae (CV)
Životopis je povětšinou vyžadován ve strukturované podobě. Měl by obsahovat následující položky:
Osobní data – jméno a příjmení, adresu (stačí město), telefonní kontakt, email, můžete a nemusíte uvést datum narození a státní příslušnost.
Vzdělání – informace o dosaženém vzdělání (od střední školy do současnosti).
Pracovní zkušenosti – nejdůležitější část, měla by obsahovat název pracovní pozice, krátký popis činnosti, časové rozmezí (absolventi mohou uvést sezónní práce či krátkodobé pracovní zkušenosti), kontakt na referující osobu.
Další kvalifikace – jazyková znalost, počítačová gramotnost, řidičský průkaz a další certifikáty či absolvovaná školení.
Reference – jména a kontakty na předchozí zaměstnavatele, kteří mohou potvrdit získané zkušenosti či poskytnout další informace o Vaší osobě.
Výběrové řízení
Pokud je uchazeč pozván k výběrovému řízení či pohovoru, měl by si s sebou vzít životopis a kopie všech získaných certifikátů či osvědčení, tzv. portfolio. Výběrová řízení bývají v Čechách spíše formálního rázu, a proto je důležité se vhodně obléci. V některých případech může být doplňkem pohovoru i psychologický test.
Odkazy:
Název | URL |
Životopisy - tipy | https://www.zivotopisy.cz/strukturovany-zivotopis https://www.welcometothejungle.com/cs/tags/candidates-resumes |
Informační a poradenská střediska při úřadech práce (IPS) | https://www.uradprace.cz/web/cz/najdete-si-svoje-informacni-a-poradenske-stredisko-up-cr |
EUROPASS | http://www.europass.cz |
Definice
V České republice neexistuje formální definice stáže ani vnitrostátní právní rámec pro stáže.
Stáže mohou být organizovány v soukromých firmách v různých oborech, jako je administrativa, strojařství, stavebnictví, služby atd. Potenciální stážisté se mohou ucházet o stáž pouze v oboru, který odpovídá jejich studiu.
Přehled
Stáže probíhají ve schválených firmách, které mohou mladým lidem poskytnout potřebné zázemí, aby mohli získat praxi. Délka stáží se pohybuje od jednoho do čtyř měsíců, respektive od 50 do 300 hodin. Mladí lidé jsou u firem, které jim poskytují praktickou přípravu v příslušném oboru, zaměstnaní a jsou pod dohledem schválených mentorů. Na konci stáže obdrží certifikát potvrzující výsledky, jichž ve svém oboru dosáhli.
Způsobilost
O stáž se mohou ucházet i státní příslušníci jiných zemí EHP, pokud mají trvalé bydliště v České republice.
Provádění
Stáže jsou založené na smlouvě o výkonu stáže, která stanoví minimální standardy pro vzdělávací obsah. Zatím neexistují zvláštní právní předpisy upravující stáže, ale připravují se.
Životní a pracovní podmínky
/
Kde pracovní příležitosti nalézt
Uchazeči mohou hledat informace na internetových stránkách https://www.mladiinfo.cz/odkazy/tipy-staze/ nebo přes internetové vyhledávače.
Financování a podpora
/
Kde pracovní příležitosti inzerovat
V současné době neexistuje jednotná platforma pro inzerování nabídek stáží. Zaměstnavatelé mohou inzerovat nabídky stáží na svých webových stránkách v oddílu ”Kariéra” nebo na českých pracovních serverech.
Financování a podpora
/
Právní rámec
V České republice neexistuje formální program učňovství v souladu s duálním systémem, tj. není zde žádný program, jehož součástí je smlouva mezi učněm a zaměstnavatelem, ani sdílená odpovědnost mezi zaměstnavatelem a školou v souvislosti s odbornou přípravou (jak je tomu například v Německu nebo Rakousku). Za vzdělávání a odbornou přípravu odpovídají výlučně školy a osnovy zahrnují velký podíl teorie v porovnání s praktickým vyučováním. Praktické odborné vzdělávání na pracovišti a odborná praxe jsou však povinnou součástí osnov počátečního odborného vzdělávání a přípravy.
Žáci zahajují odborné vzdělávání po ukončení základní školy, tedy zpravidla v 15 letech (po ukončení povinné devítileté školní docházky).
Podle školského zákona se vzdělání poskytované středními školami skládá ze dvou částí – teoretické a praktické. Praktické vzdělání se poskytuje buď ve školách (např. praktika v laboratořích, školní dílny nebo fiktivní firmy atd.), nebo ve skutečném pracovním prostředí (např. praktické vyučování v podnicích).
Některé prvky duálního systému, zejména rozsah praktického vyučování a jeho kvalita z organizačního, personálního a finančního hlediska, jsou předloženy k provedení do stávajícího systému.
Podniky, které praktické vzdělání poskytují, uzavírají se školou smlouvu o obsahu a rozsahu praktického vyučování a podmínkách pro jeho konání. Na základě této smlouvy mohou uvedené podniky používat daňové pobídky. Novela zákona o daních z příjmů (č. 586/1992 Sb.) vstoupila v platnost dne 1. ledna 2014.
Novela umožňuje zaměstnavatelům, kteří se účinně zapojují do spolupráce se školami na základě smluv o poskytování praktického vyučování a odborné praxe, provádět odpočet způsobilých výdajů, pokud je nehradí stát nebo zřizovatel školy. Byly provedeny tyto změny:
- maximální odpočitatelná částka u podnikových stipendií byla zvýšena z 2 000 Kč na 5 000 Kč měsíčně pro studenty středních škol a z 5 000 Kč na 10 000 Kč pro studenty institucí vyššího odborného vzdělávání,
- byla zavedena odpočitatelná částka 200 Kč za hodinu praktického vyučování nebo odborné praxe poskytnuté žákovi/studentovi na pracovišti poplatníka,
- byl umožněn další odpočet ve výši 50 % nebo 110 % vstupní ceny majetku, který je pořízen a alespoň zčásti využíván pro účely odborného vzdělávání v závislosti na rozsahu užívání pro vzdělávací účely.
Popis programů
Rozsah praktického vyučování poskytovaného buď na pracovišti, nebo v instituci odborného vzdělávání a přípravy se může v jednotlivých studijních oborech lišit. U středního vzdělání s výučním listem (ISCED 353) tříleté programy zahrnují 30 % všeobecných předmětů, zatímco praktické vyučování představuje alespoň 36–46 % podle studijního oboru a požadovaných pracovních dovedností. Školy mohou podíl praktického vyučování zvýšit ve školních vzdělávacích programech na základě smlouvy se sociálními partner.
Praktické vyučování se zpravidla poskytuje formou týdenních cyklů – týden teoretické výuky ve škole a týden praktického vyučování na pracovišti, běžná jsou však i jiná schémata. Během tříletého studia se studenti většinou seznámí s různými typy provozů.
U středního vzdělání s maturitní zkouškou – tedy u čtyřletých programů, které obvykle poskytují střední odborné školy (ISCED 354), praktické vyučování představuje 3–37 % výuky. Minimální povinný rozsah odborné praxe, který stanoví rámcový vzdělávací program, jsou čtyři týdny, v řadě studijních programů je však podíl praktického vyučování vyšší (v průměru se jedná o 6–8 týdnů v průběhu programu). Odborná praxe se poskytuje formou několikatýdenních bloků. Zpravidla se zařazují ke konci školního roku, ale často to závisí na specifikách daného oboru (např. během letních prázdnin u programů týkajících se turistického ruchu nebo zemědělství).
Střední vzdělání s výučním listem (ISCED 353) připravuje absolventy primárně pro trh práce a v České republice se tradičně označuje jako „učňovská příprava“ (V angličtině se často překládá jako „apprenticeship“ (tedy učňovství)). Střední vzdělání s maturitní zkouškou (ISCED 354), které připravuje absolventy pro trh práce ale také pro studium na vyšších odborných školách, není ve vnitrostátním kontextu vnímáno jako „učňovská příprava“ (např. jeho účastníkům se neříká „učni“, ale „studenti/žáci“ atd.), nicméně do velké míry splňuje definici učňovství a společně se středním vzděláním s výučním listem tvoří relativně konzistentní a dobře zavedený hlavní proud českého středního počátečního odborného vzdělávání a přípravy, kdy oba programy poskytuje jedna instituce „pod jednou střechou“.
Praktické vyučování se zpravidla poskytuje formou týdenních cyklů – týden teoretické výuky ve škole a týden praktického vyučování na pracovišti, běžná jsou však i jiná schémata. Během tříletého studia se studenti většinou seznámí s různými typy provozů.
Způsobilost
Veřejné odborné vzdělávání a příprava se poskytuje zdarma. Pro více informací o přístupu jiných státních příslušníků EHP se obraťte na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.
Životní a pracovní podmínky
Školský zákon však stanoví právo žáka/studenta na odměnu za produktivní činnost, která přináší příjem subjektu, na jehož pracovišti odborná praxe probíhá. Minimální výše měsíční odměny je 30 % minimální mzdy.
Většina krajských úřadů poskytuje stipendia nebo jiné výhody pro žáky. Cílem je přilákat uchazeče nebo motivovat studenty k tomu, aby v programu zůstali a dokončili jej. Obvyklými předpoklady pro získání stipendia jsou pravidelná školní docházka, vynikající studijní výsledky a dobré chování. Stipendijní programy se mohou v jednotlivých krajích mírně lišit. Student může většinou získat částku v celkové výši zhruba 1 000 EUR za 3 roky studia (měsíční výše závisí na konkrétním ročníku studia).
Kde pracovní příležitosti nalézt
Za nalezení a zajištění praktického vyučování nebo odborné praxe odpovídá ředitel školy. Ředitel zpravidla kontaktuje zástupce podniků v příslušných krajích za účelem navázání spolupráce a zajištění odpovědného a spolehlivého partnera pro školu.
Financování a podpora
Odbory školství krajských úřadů.
Kde pracovní příležitosti inzerovat
Domácí zaměstnavatel se může obrátit přímo na ředitele školy nebo zástupce odboru školství krajského úřadu nebo zástupců krajské hospodářské komory.
Financování a podpora
Dům zahraniční spolupráce (DZS) je příspěvková organizace zřízená a řízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. DZS mimo jiné poskytuje informace a pokyny všem, kteří se zajímají o počáteční odborné vzdělávání a přípravu v České republice. DZS rovněž zastává úlohu národní agentury programu Erasmus+ v České republice.
Volný pohyb zboží je jedním ze základních kamenů jednotného evropského trhu.
Odstranění vnitrostátních překážek volného pohybu zboží v rámci EU je jednou ze zásad zakotvených ve Smlouvách o EU. V rámci odklonu od tradičního protekcionistického přístupu ruší země EU stále další omezení, aby vytvořily „společný“ neboli jednotný trh. Tento závazek vytvořit evropský obchodní prostor bez hranic vedl k vytvoření většího bohatství a nových pracovních míst a celosvětově upevnil postavení EU jako světového obchodního hráče po boku Spojených států a Japonska.
Přestože se Evropa zavázala odstranit všechny překážky vnitřního obchodu, k harmonizaci všech odvětví hospodářství zatím nedošlo. Evropská unie se rozhodla na evropské úrovni regulovat ta odvětví, která by mohla představovat vyšší riziko pro evropské občany – například farmaceutické nebo stavební výrobky. Na většinu výrobků (považovaných za „méně rizikové“) se vztahuje tzv. zásada vzájemného uznávání, což znamená, že v podstatě každý výrobek legálně vyrobený nebo uvedený na trh v některém z členských států může být volně přepravován a obchodován na vnitřním trhu EU.
Omezení volného pohybu zboží
Smlouva o EU dává členským státům právo stanovit omezení volného pohybu zboží, pokud existuje konkrétní společný zájem, například ochrana životního prostředí, zdraví občanů nebo veřejného pořádku. To například znamená, že pokud vnitrostátní orgány členského státu považují dovoz výrobku za potenciální hrozbu pro veřejné zdraví, veřejnou morálku nebo veřejný pořádek, mohou u výrobku odepřít nebo omezit přístup na trh. Příkladem takových výrobků jsou geneticky modifikované potraviny nebo některé energetické nápoje.
Přestože obecně neplatí žádná omezení pro nákup zboží v jiném členském státě, pokud je určeno pro osobní potřebu, existuje řada evropských omezení pro určité kategorie výrobků, jako je alkohol a tabák.
Volný pohyb kapitálu
Další nezbytnou podmínkou fungování vnitřního trhu je volný pohyb kapitálu. Je jednou ze čtyř základních svobod zaručených právními předpisy EU a představuje základ integrace evropských finančních trhů. Evropané nyní mohou spravovat a investovat své peníze v kterémkoli členském státě EU.
Liberalizace kapitálových trhů představovala zásadní bod v procesu hospodářské a měnové integrace v rámci EU. Šlo o první krok k vytvoření naší Evropské hospodářské a měnové unie (HMU) a společné měny euro.
Výhoda
Zásada volného pohybu kapitálu nejenže zvyšuje účinnost finančních trhů v Unii, ale přináší občanům EU také řadu výhod. Fyzické osoby mohou v EU provádět řadu finančních operací bez větších omezení. Fyzické osoby si mohou bez větších omezení například:
- snadno otevřít bankovní účet;
- nakupovat akcie;
- investovat nebo
- nakupovat nemovitosti
v jiném členském státě. Evropské společnosti mohou investovat do jiných evropských podniků, vlastnit je a řídit.
Výjimky
Určité výjimky z této zásady platí jak v rámci členských států, tak ve vztahu ke třetím zemím. Týkají se především zdanění, obezřetnostního dohledu, veřejného pořádku, praní špinavých peněz a finančních sankcí schválených v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU.
Evropská komise pokračuje v práci na dokončení volného trhu finančních služeb tím, že zavádí nové strategie finanční integrace, aby občanům a podnikům ještě více usnadnila správu jejich peněz v rámci EU.
Při stěhování do České republiky je nejčastějším způsobem hledání ubytování internet – nejpoužívanější portály jsou Sreality.cz, Bezrealitky.cz, nebo Reality.iDNES.cz. Dále můžete využít realitní kanceláře (za poplatek), případně sledovat nabídky v denním tisku nebo v místních skupinách na sociálních sítích.
Dostupnost ubytování závisí na lokalitě – v Praze a Brně je poptávka velmi vysoká, takže nalezení bytu může být složitější a dražší. V menších městech a na venkově je nabídka širší a ceny nižší. Průměrná cena pronájmu bytu 1+kk v Praze je kolem 18–22 tisíc Kč/měsíc, zatímco v jiných regionech (např. Ostrava, Ústí nad Labem) může být poloviční.
Pro první ubytování většina lidí volí nájemní bydlení, které bývá flexibilní. Standardní je kauce ve výši jednoho až tří nájmů předem. Při koupi nemovitosti je potřeba počítat s vyššími náklady, právní kontrolou a déle trvajícím procesem.
Na co si dát pozor: Ověřte si vlastníka nemovitosti (např. přes katastr nemovitostí), dávejte pozor na podvodné inzeráty, nikdy neposílejte peníze předem bez smlouvy. U starších bytů si zjistěte stav instalací a výši měsíčních poplatků.
Odkazy:
Název | URL |
Sreality | https://www.sreality.cz |
Bezrealitky | https://www.bezrealitky.cz |
Reality idnes | https://reality.idnes.cz |
V České republice lze školy vyhledat několika způsoby. Např. přes oficiální weby měst a obcí, kde bývá seznam místních mateřských, základních a středních škol. V případě mateřských a základních škol záleží na tzv. spádové oblasti – každé dítě má nárok na přijetí do školy podle místa bydliště. Střední školy se hledají podle zaměření, např. na webu Infoabsolvent.cz nebo atlasskolstvi.cz. Vysoké školy a univerzity mají vlastní webové portály s informacemi o studijních programech, podmínkách přijetí a termínech – přehled lze najít na vysokeskoly.cz. Pomoci může i přímý kontakt s městským úřadem nebo krajským úřadem školství.
Odkazy:
Název | URL |
Infoabsolvent | https://www.infoabsolvent.cz |
Atlas školství | https://www.atlasskolstvi.cz |
Vysoké školy | https://www.vysokeskoly.cz |
Uplatňování zásady volného pohybu osob, která je jedním ze základních kamenů evropské integrace, znamenalo zavedení řady praktických pravidel, která mají zajistit, aby občané mohli volně a snadno cestovat do kteréhokoli členského státu Evropské unie. Cestování autem po EU je nyní mnohem jednodušší. Evropská komise stanovila řadu společných nařízení upravujících vzájemné uznávání řidičských průkazů, platnost pojištění vozidel a možnost registrace vozidla v hostitelské zemi.
Váš řidičský průkaz v EU
EU zavedla harmonizovaný model řidičského průkazu a další minimální požadavky na jeho získání. To by mělo přispět k tomu, aby se nebezpeční řidiči nedostali na evropské silnice – ať už skládají řidičské zkoušky kdekoli.
Od 19. ledna 2013 mají všechny řidičské průkazy vydávané v zemích EU stejný vzhled. Jsou vytištěny na plastové kartě, která má velikost a tvar kreditní karty.
Byla zavedena harmonizovaná správní doba platnosti řidičského průkazu, která se u motocyklů a osobních automobilů pohybuje mezi 10 a 15 lety. Úřady tak budou moci řidičské průkazy pravidelně aktualizovat a přidávat do nich nové bezpečnostní prvky, které ztíží jejich padělání nebo pozměňování, takže řidiči bez oprávnění nebo řidiči se zákazem řízení budou mít větší problém oklamat úřady ve své zemi i jinde v EU.
Nový evropský řidičský průkaz také chrání zranitelné účastníky silničního provozu zavedením postupného přístupu u motocyklů a dalších jednostopých vozidel. Systém „postupného přístupu“ znamená, že řidiči budou potřebovat zkušenosti s méně výkonným motocyklem, než budou moci přejít na větší stroje. Samostatnou kategorii, označenou AM, budou tvořit mopedy.
O řidičský průkaz musíte požádat v zemi, kde se obvykle nebo pravidelně zdržujete. Obecně platí, že se jedná o zemi, ve které žijete alespoň 185 dní v kalendářním roce z důvodu osobních nebo pracovních vazeb.
Pokud máte osobní či pracovní vazby ve dvou nebo více zemích EU, je místem vašeho obvyklého bydliště místo, kde máte osobní vazby, pokud se tam pravidelně vracíte. Poslední podmínku nemusíte splňovat, pokud žijete v zemi EU za účelem plnění pracovního úkolu na dobu určitou.
Pokud se přestěhujete do jiné země EU kvůli vysoké škole, vaše obvyklé bydliště se nemění. O řidičský průkaz však můžete požádat v hostitelské zemi, pokud prokážete, že v ní již studujete alespoň 6 měsíců.
Registrace vozidla v hostitelské zemi
Pokud se natrvalo přestěhujete do jiné země EU a vezmete si s sebou vozidlo, měli byste ho v nové zemi zaregistrovat a platit zde daně v oblasti osobních vozidel.
Neexistují žádná společná pravidla EU pro registraci vozidel a související daně. Některé země mají pravidla pro osvobození od daně při registraci vozidla, pokud se s vozem trvale stěhujete z jedné země do druhé.
Chcete-li využít osvobození od daně, musíte si ověřit lhůty a podmínky platné v zemi, do které se chcete přestěhovat.
Přesná pravidla a lhůty si ověřte u vnitrostátních orgánů: https://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/registration/registration-abroad/index_cs.htm.
Pojištění vozidel
Občané EU si mohou vozidlo pojistit v kterékoli zemi EU, pokud má vybraná pojišťovna licenci hostitelského vnitrostátního orgánu k vydávání příslušných pojistných smluv. Společnost se sídlem v jiném členském státě je oprávněna prodat pojistku povinného ručení pouze za splnění určitých podmínek. Pojištění platí v celé Unii bez ohledu na to, kde došlo k nehodě.
Daňový systém
Daň z přidané hodnoty (DPH) z motorových vozidel se obvykle platí v zemi, kde byl vůz zakoupen, ačkoli za určitých podmínek se DPH platí v cílové zemi.
Více informací o pravidlech, která platí v případě, že je vozidlo pořízeno v jednom členském státě EU a je určeno k registraci v jiném členském státě EU, naleznete na tomto odkazu https://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/registration/taxes-abroad/index_cs.htm.
Pro občany EU je registrace při pobytu delším než 30 dnů dobrovolná a mohou si požádat o vystavení potvrzení o přechodném pobytu po době delší než tři měsíce.
Po příjezdu do ČR se občané zemí mimo EU musí do 3 pracovních dnů registrovat na cizinecké policii (pokud to neudělá ubytovatel). Pro žádost o dlouhodobý pobyt jsou potřeba: platný cestovní doklad, fotografie, doklad o účelu pobytu (např. práce, studium), doklad o zajištění ubytování a financí.
Cizinci mimo EU, kteří plánují pobyt v České republice delší než 90 dnů, musí žádat o dlouhodobý pobyt nebo vízum k pobytu nad 90 dnů. Žádosti se podávají buď na zastupitelském úřadě ČR v zahraničí, nebo – v některých případech – přímo na území ČR na pobočkách Ministerstva vnitra – Odbor azylové a migrační politiky (OAMP).
Název | URL |
Ministerstvo vnitra ČR (OAMP) | www.mvcr.cz/cizinci |
Cizinci | www.cizinci.cz |
Před přestěhováním do České republiky je důležité připravit se administrativně, finančně i prakticky. Zde je několik základních bodů, na co všechno musíte myslet.
1. Připravte potřebné dokumenty
Cestovní pas nebo občanský průkaz, rodný list, doklady o vzdělání, řidičský průkaz, pracovní smlouvy apod.
Důležité dokumenty mít ideálně přeložené do češtiny a ověřené.
2. Uzavřete zdravotní pojištění
Občané EU by měli mít Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Samozřejmě je vhodné se ještě komerčně připojistit, než začnete v ČR pracovat a spadat pod systém České republiky.
Cizinci mimo EU musí mít komerční zdravotní pojištění (např. PVZP, AXA).
Více info: www. kancelarzp.cz
3. Založte si bankovní účet v ČR
Možné i před příjezdem u některých bank (např. Air Bank, ČSOB, Moneta).
Po příjezdu budete potřebovat dva doklady pas a jeden vedlejší průkaz totožnosti, např. řidičský průkaz nebo průkaz o potvrzení o pobytu.
4. Zjistěte si podmínky pro práci nebo studium
Pracovní povolení: občané EU ho nepotřebují, občané mimo EU ano.
Studium: ověřte si uznání diplomu (tzv. nostrifikace), více na www.narodnikvalifikace.cz
5. Základy češtiny
Doporučuje se znát základní fráze.
Kurzy zdarma i placené: www.cestina-pro-cizince.cz/
6.Zajistěte si mobilní tarif a internet
Největší operátoři: T-Mobile, O2, Vodafone.
Lze pořídit předplacenou SIM kartu ihned po příjezdu.
Pro trvalejší pobyt se vyplatí paušální tarif.
7. Zkontrolujte očkování a zdravotní záznamy
Není vyžadováno speciální očkování, ale doporučuje se mít aktuální očkovací průkaz.
U dětí je potřeba doložit očkování při zápisu do školky/školy.
8.Připravte si hotovost a zjistěte kurz měny
Měna: česká koruna (CZK), 1 EUR se pohybuje okolo 25 Kč.
Ne všechny obchody přijímají platební karty, obzvlášť mimo větší města.
9. Zjistěte možnosti veřejné dopravy
Ve větších městech velmi kvalitní systém MHD (tramvaje, autobusy, metro).
10. Zjistěte si pravidla pro řidiče
Cizinci mohou řídit s mezinárodním nebo uznávaným národním řidičským průkazem.
Po delším pobytu je nutná výměna za český řidičský průkaz.
Odkazy:
Název | URL |
Kancelář zdravotního pojištění | www. kancelarzp.cz |
Národní kvalifikace | www.narodnikvalifikace.cz |
Čeština pro cizince | www.cestina-pro-cizince.cz |
Kvalita práce a zaměstnání – zásadní otázka s vysokým hospodářským a humanitárním dopadem
Dobré pracovní podmínky jsou důležité pro dobré životní podmínky evropských pracovníků. Tyto podmínky
- přispívají k fyzickému a psychickému zdraví Evropanů a
- přispívají k hospodářské výkonnosti EU.
Z humanitárního hlediska má kvalita pracovního prostředí velký vliv na celkovou pracovní a životní spokojenost evropských pracovníků.
Z hospodářského hlediska jsou kvalitní pracovní podmínky hnací silou hospodářského růstu a základem konkurenceschopnosti Evropské unie. Vysoká úroveň pracovní spokojenosti je důležitým faktorem pro dosažení vysoké produktivity hospodářství EU.
Pro Evropskou unii je proto zásadní podporovat vytváření a zachovávání udržitelného a příjemného pracovního prostředí, které podporuje zdraví a pohodu evropských zaměstnanců a vytváří správnou rovnováhu mezi pracovní a mimopracovní dobou.
Zlepšení pracovních podmínek v Evropě: důležitý cíl Evropské unie
Zajištění příznivých pracovních podmínek pro evropské občany je pro EU prioritou. Evropská unie proto spolupracuje s vnitrostátními vládami na zajištění příjemného a bezpečného pracovního prostředí. Podpora členským státům je poskytována prostřednictvím:
- výměny zkušeností mezi různými zeměmi a společných akcí,
- stanovení minimálních požadavků na pracovní podmínky a bezpečnost a ochranu zdraví při práci, které se budou uplatňovat v celé Evropské unii.
Kritéria kvality práce a zaměstnání
Pro dosažení udržitelných pracovních podmínek je důležité stanovit hlavní charakteristiky příznivého pracovního prostředí, a tím i kritéria kvality pracovních podmínek.
Jak její název napovídá, Evropská nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek (Eurofound) v Dublinu je agenturou EU, která poskytuje informace, poradenství a odborné znalosti o životních a pracovních podmínkách. Tato agentura stanovila několik kritérií kvality pracovních míst a zaměstnání, mezi něž patří:
- zdraví a pohoda na pracovišti – jde o zásadní kritérium, protože dobré pracovní podmínky předpokládají prevenci zdravotních problémů na pracovišti, snižují vystavení rizikům a zlepšují organizaci práce,
- sladění pracovního a mimopracovního života – občané by měli mít možnost najít rovnováhu mezi časem stráveným v práci a volným časem,
- rozvoj dovedností – kvalitní práce je taková, která poskytuje možnosti vzdělávání, zdokonalování a kariérní příležitosti.
Práce nadace Eurofound přispívá k plánování a vytváření lepších životních a pracovních podmínek v Evropě.
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
Evropská komise v členských státech EU podniká širokou škálu činností na podporu zdravého pracovního prostředí. Mimo jiné vypracovala strategii Společenství pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci na období 2021–2027. Tato strategie byla vytvořena za pomoci vnitrostátních orgánů, sociálních partnerů a nevládních organizací. Zabývá se měnícími se potřebami v oblasti ochrany pracovníků, které přináší digitální a ekologická transformace, nové formy práce a pandemie COVID-19. Současně se tento rámec bude i nadále zabývat tradičními riziky v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, jako jsou rizika pracovních úrazů nebo vystavení nebezpečným chemickým látkám.
Cílem politiky společenství v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je dlouhodobé zlepšování životních podmínek pracovníků v EU. Zohledňuje fyzický, morální a sociální rozměr pracovních podmínek, jakož i nové výzvy, které přineslo rozšíření Evropské unie o země střední a východní Evropy. Ke zlepšení situace pracovníků v těchto zemích významně přispělo zavedení norem EU v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Zlepšení pracovních podmínek stanovením minimálních požadavků společných pro všechny země EU
Zlepšení životních a pracovních podmínek v členských státech EU do značné míry závisí na zavedení společných pracovních norem. Pracovní právo a předpisy EU stanovily minimální požadavky na udržitelné pracovní prostředí a nyní se uplatňují ve všech členských státech. Zlepšení těchto norem posílilo práva pracovníků a je jedním z hlavních úspěchů sociální politiky EU.
Význam transparentnosti a vzájemného uznávání diplomů jako zásadního doplňku volného pohybu pracovníků
Možnost uznání kvalifikace a pracovních kompetencí může při rozhodování o nástupu do zaměstnání v jiné zemi EU hrát zásadní roli. Je proto nutné vytvořit evropský systém, který zaručí vzájemné uznávání odborných kompetencí v různých členských státech. Pouze takový systém zajistí, že se neuznávání odborných kvalifikací nestane překážkou volného pohybu pracovníků v rámci EU.
Hlavní zásady uznávání odborných kvalifikací v EU
Základní zásadou je, že každý občan EU by měl mít možnost svobodně vykonávat své povolání v kterémkoli členském státě. Praktickému uplatňování této zásady bohužel často brání vnitrostátní požadavky na přístup k určitým profesím v hostitelské zemi.
Za účelem překonání těchto rozdílů zavedla EU systém uznávání odborných kvalifikací. V rámci tohoto systému se rozlišuje mezi regulovanými povoláními (povoláními, pro jejichž výkon je ze zákona vyžadována určitá kvalifikace) a povoláními, která nejsou v hostitelském členském státě právně regulována.
Kroky k transparentnosti kvalifikací v Evropě
Evropská unie podnikla důležité kroky k dosažení transparentnosti kvalifikací v Evropě:
- Zvýšená spolupráce v oblasti odborného vzdělávání a přípravy se záměrem spojit všechny nástroje pro transparentnost osvědčení a diplomů do jediného, uživatelsky přívětivého nástroje. Patří sem například životopis Europass nebo školení Europass.
- Rozvoj konkrétních opatření v oblasti uznávání a kvality odborného vzdělávání a přípravy.
Překonání rozdílů v systémech vzdělávání a odborné přípravy po celé EU
Mezi systémy vzdělávání a odborné přípravy v členských státech EU stále existují značné rozdíly. Poslední rozšíření EU o země s různými vzdělávacími tradicemi tuto různorodost ještě zvýšilo. Z toho vyplývá potřeba stanovit společná pravidla, která zaručí uznávání kompetencí.
K překonání této různorodosti vnitrostátních kvalifikačních standardů, vzdělávacích metod a vzdělávacích struktur navrhla Evropská komise řadu nástrojů, jejichž cílem je zajistit lepší transparentnost a uznávání kvalifikací pro akademické i profesní účely.
Evropský rámec kvalifikací je klíčovou prioritou Evropské komise v procesu uznávání odborných kompetencí. Hlavním cílem rámce je vytvořit vazby mezi různými vnitrostátními systémy kvalifikací a zaručit hladký přenos a uznávání diplomů.
Síť národních informačních středisek pro akademické uznávání byla založena v roce 1984 z podnětu Evropské komise. Střediska sítě NARIC poskytují poradenství ohledně akademického uznávání studijních pobytů v zahraničí. Tato střediska, která se nacházejí ve všech členských státech EU i v zemích Evropského hospodářského prostoru, hrají zásadní roli v procesu uznávání kvalifikací v EU.
Cílem Evropského kreditního systému pro vysokoškolské vzdělávání je usnadnit uznávání doby studia v zahraničí. Systém byl zaveden v roce 1989 a funguje tak, že popisuje vzdělávací program a přiřazuje jeho složkám kredity. Je klíčovým doplňkem vysoce uznávaného programu mobility studentů Erasmus.
Europass je nástrojem pro zajištění transparentnosti odborných dovedností. Skládá se z pěti standardizovaných dokumentů:
- životopisu,
- funkce pro sestavování průvodních dopisů,
- dodatku k osvědčení,
- dodatku k diplomu a
- dokumentu „Europass mobilita“.
Díky systému Europass jsou dovednosti a kvalifikace v různých částech Evropy jasně a snadno srozumitelné. Ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru byla zřízena národní centra Europassu, která jsou hlavními kontaktními místy pro zájemce o informace o systému Europass.
Druhy pracovního poměru v České republice
Minimální věk pro výkon pracovní činnosti je v České republice obecně stanoven na 15 let, přičemž mladistvý může začít pracovat až po dokončení povinné školní docházky. V některých specifických odvětvích, jako je umělecká činnost nebo lehké sezónní práce, mohou pracovat i děti mladší 15 let, avšak pouze s povolením a za přísně regulovaných podmínek.
Nejčastějším typem pracovního vztahu v ČR je pracovní poměr na dobu neurčitou, který poskytuje zaměstnancům větší jistotu a ochranu. Přesto je běžná i práce na dobu určitou, zejména u sezónních prací, brigád či projektového zaměstnání. Práce na částečný úvazek je častá především u studentů, rodičů na mateřské či starších osob. Velmi rozšířené jsou také dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr – dohoda o provedení práce (DPP) a dohoda o pracovní činnosti (DPČ), které se často využívají u brigád nebo přivýdělků.
Mezi další druhy pracovních poměrů patří:
Práce na částečný úvazek – méně hodin týdně než plný úvazek, vhodná pro osoby pečující o děti nebo studující.
Pracovní poměr na dobu určitou – často využívaný u sezónních činností nebo zástupů za nepřítomné zaměstnance.
Home office – čím dál častější především v oblasti IT a administrativy.
OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) – podnikatelé pracující na vlastní účet, často ve službách, řemeslech či jako freelanceři.
Zahraniční pracovníci by měli věnovat pozornost omezením v počtu hodin u dohod (DPP – max. 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele) a také povinnostem spojeným s registrací, zdravotním pojištěním a daňovými odvody, zejména v případě práce na živnost.
Odkazy:
Název | URL |
Státní inspektorát práce | https://www.suip.cz |
V České republice je podle zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) povinné uzavřít pracovní smlouvu písemně. Pokud by byla uzavřena pouze ústně, je sice právně platná, ale zaměstnavatel porušuje zákon a vystavuje se riziku problémů při dokazování podmínek pracovního vztahu. Zaměstnanec má právo trvat na písemné podobě.
Povinné údaje v pracovní smlouvě:
Podle § 34 zákoníku práce musí pracovní smlouva obsahovat minimálně tyto tři základní náležitosti:
1.Druh práce, kterou bude zaměstnanec vykonávat,
2.Místo výkonu práce (může být i více míst),
3.Den nástupu do práce.
Bez těchto údajů není pracovní smlouva platná. Kromě toho smlouva často obsahuje i další ujednání (např. mzdu, pracovní dobu, zkušební dobu, benefity apod.), ale ty už zákon výslovně nevyžaduje jako povinné.
Změna pracovní smlouvy:
Jakákoli změna pracovní smlouvy (např. změna druhu práce, místa výkonu nebo pracovní doby) musí být provedena písemně a se souhlasem obou stran. Zaměstnavatel nemůže jednostranně změnit podstatné náležitosti smlouvy bez dohody se zaměstnancem.
Ukončení pracovního poměru:
Zákon rozeznává několik způsobů ukončení pracovního poměru:
Dohoda o ukončení – zaměstnanec i zaměstnavatel se mohou kdykoliv dohodnout na ukončení pracovního poměru k určitému dni.
Výpověď – může podat zaměstnanec i zaměstnavatel. Zaměstnanec může bez důvodu, zaměstnavatel jen ze zákonem stanovených důvodů. Výpovědní doba je zpravidla dvouměsíční a začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce.
Okamžité zrušení – možné jen ve výjimečných případech (např. nevyplacení mzdy, závažné porušení povinností).
Zrušení ve zkušební době – bez udání důvodu
Uplynutím doby určité – pracovní poměr automaticky končí, pokud nebyl prodloužen.
Všechny způsoby ukončení musí být písemné a druhá strana musí obdržet jedno vyhotovení.
Odkazy:
Název | URL |
Portál veřejné správy ČR | https://portal.gov.cz/informace/pracovni-smlouva-a-jeji-nalezitosti-INF… |
1. Osoby se zdravotním postižením (OZP)
Patří sem osoby s částečnou nebo plnou ztrátou pracovní schopnosti.
Zaměstnavatelé mají povinnost zaměstnávat OZP – minimálně 4 % ze všech zaměstnanců (pokud zaměstnávají více než 25 osob).
Pokud tuto kvótu nesplní, musí buď: odebrat výrobky nebo služby od chráněných dílen, nebo odvést poplatek státu.
Pomoc poskytují i neziskové organizace jako Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených (AZZP) nebo NFOZP (Nadační fond pro podporu zaměstnávání OZP).
2.Těhotné ženy a matky
Těhotné ženy, kojící matky a matky do konce devátého měsíce po porodu nesmějí být přiděleny k práci, která by mohla ohrozit jejich zdraví, např. práce v noci, s chemikáliemi nebo v extrémních teplotách.
Mají zákonný nárok na převedení na jinou vhodnou práci, pokud stávající práce není pro ně bezpečná.
Během těhotenství a rodičovské dovolené je zakázáno této osobě dát výpověď (s výjimkou zániku zaměstnavatele nebo hrubého porušení povinností).
3. Mladiství (osoby mladší 18 let)
Mladiství nesmějí vykonávat práci přesčas ani práci v noci (od 22:00 do 6:00), výjimky platí pouze u umělecké nebo sportovní činnosti.
Nesmějí být zaměstnáni při práci, která je fyzicky nebo psychicky nepřiměřená nebo škodlivá jejich vývoji (např. těžká fyzická práce, práce s chemikáliemi).
Odkazy:
Název | URL |
Nadační fond | https://www.nfozp.cz |
Pro občany EU je začátek podnikání v ČR snadný, díky volnému pohybu pracovníků. Hlavními kroky jsou registrace na živnostenském úřadu, registrace u finančního úřadu a pojištění, přičemž procesy a podmínky jsou podobné těm, které platí pro české občany. V případě vázaných živností mohou být potřeba doklady o odborné kvalifikaci, ale obecně není nutné žádné speciální povolení k podnikání.
Registrace živnosti:
Občan EU se musí registrovat na živnostenském úřadu v místě svého podnikání. K tomu je potřeba vyplnit formulář, doložit platný občanský průkaz nebo pas a případně doklady o odborné kvalifikaci (u vázaných živností). Živnost lze zaregistrovat online na portálu Živnostenského rejstříku nebo osobně na místním živnostenském úřadu.
Registrace u finančního úřadu:
Po registraci živnosti je nutné se registrovat u finančního úřadu kvůli dani z příjmu. Tuto registraci lze provést online na Moje daně.
Zdravotní a sociální pojištění:
Občan EU musí být registrován u zdravotní pojišťovny a platit sociální a zdravotní pojištění. To lze provést po registraci živnosti.
Sociální pojištění je nutné u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Odkazy:
Název | URL |
Moje daně | moje daně |
Portál živnostenského oprávnění | Portál živnostenského podnikání |
CzechInvest | https://czechinvest.gov.cz |
BusinessInfo.cz | www.businessinfo.cz |
CzechTrade | www.czechtrade.cz |
Česká správa soc. zabezpečení | https://www.cssz.cz |
Minimální mzda je nejnižší možná mzda, kterou může zaměstnavatel legálně vyplatit zaměstnanci za plný pracovní úvazek. V České republice je její výše stanovena vládou a obvykle se upravuje jednou ročně. Je zakotvena v zákoníku práce a její dodržování je povinné pro všechny zaměstnavatele.
Od 1. ledna 2025 do 31. prosince 2025 činí minimální mzda pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin 20 800Kč měsíčně (pro plný pracovní úvazek), nebo 124,40 Kč za hodinu. Tato částka se může lišit podle typu pracovní činnosti nebo kolektivní smlouvy.
Daně a pojistné na sociální zabezpečení v roce 2025
Povinné odvody zaměstnanců
Sociální pojištění – 6,5 % z hrubé mzdy
Zdravotní pojištění – 4,5 % z hrubé mzdy
Daň z příjmu fyzických osob – 15 % z hrubé mzdy
Pojistné zaměstnanci strhává zaměstnavatel ze mzdy.
Veškeré odvody provádí zaměstnavatel jménem zaměstnance, tzn. že zaměstnanec obdrží čistou mzdu již po odečtení těchto částek.
Výplatní páska
Vydávání výplatní pásky je povinné. Výplatní páska slouží k informování zaměstnance o složkách mzdy a odvodech. Musí obsahovat:
- Hrubou mzdu
- Srážky na daně a pojistné (sociální, zdravotní)
- Čistou mzdu
- Případné příplatky, bonusy či srážky (např. exekuce)
- Odpracované hodiny a dovolenou
Pokud zaměstnavatel výplatní pásku neposkytuje, porušuje tím zákon.
Frekvence a způsob výplaty
Výplata mzdy probíhá obvykle jednou měsíčně pozadu, tzn. za duben je mzda vyplacena v květnu.
Nejčastěji převodem na bankovní účet
Výplata v hotovosti je možná, ale méně běžná
Poštovní poukázkou se vyplácí pouze výjimečně.
Odkazy:
Název | URL |
MPSV- minimální mzda | https://www.mpsv.cz/minimalni-mzda |
Denní pracovní doba: standardně max. 8 hodin denně
Týdenní pracovní doba: běžně 40 hodin týdně (plný úvazek)
U zaměstnanců s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou (např. zdravotnictví, doprava): může být 37,5 nebo 38,75 hodiny týdně
Roční pracovní doba: zákon nestanovuje přesnou hodnotu, ale 40 hodin týdně × cca 52 týdnů ročně
Počet pracovních dnů v týdnu: 5 dní, pondělí až pátek
Přestávky a odpočinek
Přestávka na jídlo a oddech: min. 30 minut, pokud směna přesahuje 6 hodin (u mladistvých nad 4,5 h) Nepřetržitý denní odpočinek: min. 11 hodin mezi dvěma směnami (výjimky u zdravotníků, hasičů apod.)
Nejvyšší přípustná pracovní doba a zvláštní režimy
- Maximální pracovní doba denně: včetně přesčasů nesmí překročit 12 hodin
- Práce v sobotu a neděli: je možná, ale vyžaduje odůvodnění (např. nepřetržitý provoz, služby)
- Práce v noci: mezi 22:00 a 6:00
- Směnný provoz: povolen, často kombinován s noční prací a víkendy, pravidla stanovuje zaměstnavatel
Přesčasy
Maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin ročně nařízeného přesčasu
- Možné je dohodnout i více přesčasů, ale vždy musí být v souladu s pravidly bezpečnosti práce.
Odměna za přesčas je 25 % příplatek k běžné mzděnebo náhradní volno (dle dohody se zaměstnancem)
Práce ve svátek, v noci, o víkendu nebo ve ztíženém prostředí přináší další příplatky
Název | URL |
BOZP | Bezpečnost práce |
Standardní délka dovolené:
Zaměstnanci mají nárok na 4 týdny (20 pracovních dnů) dovolené za každý celý kalendářní rok, pokud pracují na plný úvazek. Pro zaměstnance, kteří mají neúplný pracovní úvazek, se délka dovolené poměrně upravuje.
Vznik nároku na dovolenou:
Nárok na celou dovolenou vzniká po odpracování 60 dnů (dohodnuté pracovní doby), přičemž po odpracovaných 60 dnech má zaměstnanec nárok na 1/12roční dovolené za každý měsíc, který byl v pracovním poměru. Pokud zaměstnanec odpracuje část roku, dostane poměrnou část dovolené.
Státní svátky v ČR
1. leden – Nový rok
Velký pátek – pohyblivý svátek (v závislosti na datu Velikonoc)
Velikonoční pondělí – pohyblivý svátek
1. květen – Svátek práce
8. květen – Den vítězství
5. červenec – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
6. červenec – Den upálení Mistra Jana Husa
28. září – Den české státnosti
28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu
17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii
24. prosinec – Štědrý den
25. prosinec – První svátek vánoční
26. prosinec – Druhý svátek vánoční
Pokud státní svátek připadne na sobotu nebo neděli, není to pro zaměstnavatele povinností kompenzovat pracovní volno.
Mateřská dovolená – V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů. V případě, že má matka odpracováno aspoň 270 dní v posledních dvou letech, náleží jí tzv. peněžitá pomoc v mateřství, která se vyplácí nejméně 6 týdnů před porodem (nejdříve 8 týdnů před porodem) do půl roku věku dítěte.
Rodičovská dovolená – na žádost se poskytuje matce či otci po skončení mateřské dovolené nebo při převzetí dítěte do péče maximálně do 4 let věku dítěte. Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout tuto dovolenou, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne 3 let.
Otcovská dovolená (otcovská poporodní péče) - náleží otci, pokud je uveden v rodném listě, nebo pojištěnci (muž či žena), který převzal dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu. Rodiče nemusí být sezdaní. Jedná se o 14 dnů v souvislosti s péči o novorozené dítě. Otcovská náleží, jen nastal-li nástup na otcovskou v období šesti týdnů ode dne narození dítěte nebo jeho převzetí do péče. Den nástupu si určí každý sám podle potřeby.
Volno na vzdělávání a studijní volno: Zaměstnanci mohou mít nárok na volno pro účast na školeních, konferencích nebo jiných formách vzdělávání, pokud to vyplývá z pracovních povinností.
Odkazy:
Název | URL |
Portál veřejné správy ČR | Právo na dovolenou - gov.cz |
Pracovní poměr v České republice může být ukončen několika způsoby. Zde jsou hlavní způsoby a jejich charakteristiky:
Výpověď ze strany zaměstnavatele:
Zaměstnavatel může dát výpověď pouze z konkrétních důvodů, např. z organizačních důvodů, zrušení pracovního místa nebo neschopnosti zaměstnance vykonávat práci. Výpověď musí být vždy písemná.
Výpovědní lhůta: Zaměstnavatel je povinen dodržet výpovědní lhůtu, která činí obvykle 2 měsíce. Po tuto dobu musí zaměstnanec nadále pracovat, pokud se nedohodne jinak.
V některých případech má zaměstnanec nárok na odstupné, zejména pokud výpověď podá zaměstnavatel z organizačních důvodů.
Výpověď ze strany zaměstnance
Zaměstnanec může dát výpověď bez uvedení důvodu.
Výpovědní lhůta: Výpovědní lhůta činí 2 měsíce a začíná běžet prvním dnem následujícího měsíce po podání výpovědi. Výpověď musí být písemná a doručena zaměstnavateli.
Okamžité zrušení pracovního poměru:
Ze strany zaměstnavatele: Zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud zaměstnanec porušil pracovní povinnosti (např. závažné porušení pracovní kázně, krádež apod.).
Ze strany zaměstnance: Zaměstnanec může zrušit pracovní poměr, pokud jsou závažně porušována jeho práva, např. nevyplácení mzdy, nebezpečné pracovní podmínky.
Okamžité zrušení pracovní poměru je možné bez výpovědní lhůty.
Ukončení pracovního poměru ve zkušební době
Zkušební doba: Obvykle trvá maximálně 3 měsíce a může být dohodnuta v pracovní smlouvě. V této době může zaměstnavatel i zaměstnanec ukončit pracovní poměr bez udání důvodu.
Výpovědní lhůta: Pokud dojde k ukončení pracovního poměru ve zkušební době, výpovědní lhůta není vyžadována. Výpověď se podává písemně.
Ukončení pracovního poměru uplynutím doby určité
Smlouva na dobu určitou: Pracovní poměr na dobu určitou končí automaticky po uplynutí dohodnuté doby, bez nutnosti výpovědi.
Odkazy:
Název | URL |
Portál veřejné správy ČR | https://portal.gov.cz/informace/skonceni-pracovniho-pomeru-INF-17 |
V České republice je členství v odborových svazech dobrovolné a není běžnou součástí každého pracovního poměru. Vstup do odborové organizace je zpravidla možný podpisem přihlášky (z členství je možné kdykoli vystoupit). Odborové organizace vznikají z iniciativy zaměstnanců, nejčastěji v rámci jednotlivých podniků, nebo sdružují zaměstnance z více firem v daném oboru nebo regionu. Odborové svazy jsou v České republice organizovány především podle odvětví (např. školství, zdravotnictví, doprava), nikoli podle konkrétních zaměstnavatelů.
Cílem odborových svazů je zejména kolektivní vyjednávání se zaměstnavatelem, se kterým se sjednávají pracovní a mzdové podmínky zaměstnanců. Zaměstnavatel má povinnost odbory informovat například o vývoji mezd a platů, o ekonomické situaci firmy, o změnách v organizaci práce, systému hodnocení a odměňování zaměstnanců, nebo o bezpečnosti práce. V praxi mohou odbory hájit zájmy zaměstnanců i v individuálních pracovněprávních sporech. Míra odborové organizovanosti v České republice je relativně nízká – odhaduje se na přibližně 12–14 % zaměstnanců, přičemž větší zastoupení mají odbory v tradičních veřejných sektorech.
Pokud na pracovišti nepůsobí odborová organizace, mohou být zaměstnanci zastoupeni radou zaměstnanců nebo zástupcem pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Tito zástupci mají poradní roli a jejich vznik je rovněž upraven zákonem. Jejich úkolem je zajištění komunikace mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem, zejména v otázkách pracovních podmínek, BOZP a dalších organizačních změn.
Odkazy:
Název | URL |
Portál veřejné správy České republiky | http://portal.gov.cz |
Českomoravská konfederace odborových svazů | http://www.cmkos.cz |
V České republice jsou spory mezi zaměstnavateli a zaměstnanci o nároky z pracovního poměru projednávány a rozhodovány soudy. Pokud zaměstnanec cítí, že zaměstnavatel porušuje pracovní právo, může se obrátit na oblastní inspektorát práce, který je příslušný místu podnikání zaměstnavatele. Inspektoráty práce mají pravomoc pokutovat nezákonné chování zaměstnavatelů a mohou také nařídit nápravu v souladu s platnými pracovněprávními předpisy.
Stávky v České republice jsou obvykle organizovány odbory jako nástroj pro vyjednávání se zaměstnavateli. Hlavním důvodem stávky bývá neshoda o pracovních podmínkách nebo mzdách, nebo snaha o zajištění určitého ústupku od zaměstnavatele. Stávky bývají převážně výstražné, tedy krátkodobé a mají za cíl upozornit zaměstnavatele na požadavky zaměstnanců.
Účastníci stávky nemají nárok na mzdu ani na její náhradu za dobu trvání stávky. Pokud by stávka byla prohlášena za nezákonnou soudem, může účastníkům stávky hrozit ztráta pracovního poměru nebo jiná sankce. Stávka je tedy posuzována jako omluvená nepřítomnost v práci, dokud nebude právně vyřešeno její legální postavení.
V České republice bývá zvykem řešit pracovní spory mimosoudní cestou prostřednictvím odborů, ale také prostřednictvím mediace a vyjednávání. Dlouhodobě existuje tradice kolektivního vyjednávání mezi odbory a zaměstnavateli, které se zaměřuje na sjednání kolektivních smluv, jež pokrývají nejen mzdy, ale i pracovní podmínky a sociální benefity. Sporům mezi zaměstnanci a zaměstnavateli se často předchází dohodami a vzájemným kompromisem, čímž se minimalizuje potřeba otevřených stávkových akcí.
Úřad práce
Úřad práce má kontrolní pravomoci v oblasti pracovního poměru a zaměstnanosti, včetně monitorování dodržování zákona o zaměstnanosti a ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatelů. V oblasti pracovního trhu zajišťuje různé programy pro zaměstnávání a podporu nezaměstnaných osob.
Pojem odborné vzdělávání a příprava se vztahuje na praktické činnosti a kurzy související s určitým povoláním nebo profesí, jejichž cílem je připravit účastníky na jejich budoucí povolání. Odborná příprava je základním prostředkem k dosažení profesního uznání a zvýšení šancí na získání zaměstnání. Je proto nezbytné, aby systémy odborné přípravy v Evropě odpovídaly potřebám občanů a trhu práce, a usnadnily tak přístup k zaměstnání.
Odborné vzdělávání a příprava jsou důležitou součástí politiky EU již od samého vzniku Evropského společenství. Jsou také klíčovým prvkem takzvané Lisabonské strategie EU, jejímž cílem je přeměnit Evropu v nejkonkurenceschopnější a nejdynamičtější společnost na světě založenou na znalostech. V roce 2002 Evropská rada potvrdila tuto zásadní roli a stanovila další ambiciózní cíl – do roku 2010 zajistit evropskému vzdělávání a odborné přípravě celosvětové renomé, a to podporou řady iniciativ světové úrovně, zejména posílením spolupráce v oblasti odborné přípravy.
Dne 24. listopadu 2020 přijala Rada Evropské unie doporučení o odborném vzdělávání a přípravě pro udržitelnou konkurenceschopnost, sociální spravedlnost a odolnost.
Doporučení definuje klíčové zásady pro zajištění toho, aby odborné vzdělávání a příprava byly pružné, aby se rychle přizpůsobovaly potřebám trhu práce a poskytovaly kvalitní vzdělávací příležitosti mladým lidem i dospělým.
Klade velký důraz na větší flexibilitu odborného vzdělávání a přípravy, posílení možností učení se prací, učňovskou přípravu a lepší zajišťování kvality.
Doporučení rovněž nahrazuje doporučení EQAVET – evropský referenční rámec pro zajišťování kvality v oblasti odborného vzdělávání a přípravy – a obsahuje aktualizovaný rámec EQAVET s ukazateli kvality a deskriptory. Zrušuje předchozí doporučení ECVET.
Na podporu těchto reforem Komise podporuje centra excelence odborného vzdělávání, která sdružují místní partnery za účelem rozvoje „ekosystémů dovedností“. Ekosystémy dovedností přispějí k regionálnímu, hospodářskému a sociálnímu rozvoji, inovacím a strategiím pro inteligentní specializaci.
Erasmus+ je program EU na podporu vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu v Evropě.
Jeho rozpočet se odhaduje na 26,2 miliardy EUR. To je téměř dvojnásobek finančních prostředků ve srovnání s předchozím programem (2014–2020).
Program na období 2021–2027 klade velký důraz na sociální začleňování, ekologickou a digitální transformaci a podporu účasti mladých lidí na demokratickém životě.
Podporuje priority a činnosti stanovené v Evropském prostoru vzdělávání, akčním plánu digitálního vzdělávání a Evropské agendě dovedností. Program také
- podporuje evropský pilíř sociálních práv,
- zavádí strategii EU pro mládež na období 2019–2027,
- rozvíjí evropský rozměr sportu.
Kdo se může zapojit? Více informací naleznete zde.
Vzdělávání dospělých a celoživotní učení v Evropě
Celoživotní učení je proces, který zahrnuje všechny formy vzdělávání – formální, informální i neformální – a trvá od předškolního období až do odchodu do důchodu. Má lidem umožnit rozvíjet a udržovat si klíčové kompetence po celý život a také umožnit občanům volně se pohybovat mezi zaměstnáními, regiony a zeměmi. Celoživotní učení je rovněž klíčovým prvkem již zmíněné Lisabonské strategie, neboť je zásadní pro vlastní rozvoj a zvyšování konkurenceschopnosti a zaměstnatelnosti. EU přijala několik nástrojů na podporu vzdělávání dospělých v Evropě.
Evropský prostor celoživotního učení
Aby se celoživotní učení stalo v Evropě skutečností, stanovila si Evropská komise za cíl vytvořit Evropský prostor celoživotního učení. V této souvislosti se Komise zaměřuje na zjišťování potřeb účastníků vzdělávání i trhu práce, aby bylo vzdělávání přístupnější a následně se vytvořila partnerství mezi veřejnou správou, poskytovateli vzdělávacích služeb a občanskou společností.
Tato iniciativa EU vychází z cíle poskytnout základní dovednosti – posílením poradenských a informačních služeb na evropské úrovni a uznáním všech forem učení, včetně formálního vzdělávání a informální i neformální odborné přípravy.
Organizace EU podporující odborné vzdělávání v Evropě
S cílem usnadnit spolupráci a výměnu v oblasti odborné přípravy zřídila EU specializované orgány působící v oblasti ODBORNÉ PŘÍPRAVY.
Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání (CEDEFOP / Centre Européen pour le Développement de la Formation Professionnelle) bylo založeno v roce 1975 jako specializovaná agentura EU na podporu a rozvoj odborného vzdělávání a přípravy v Evropě. Sídlí v řecké Soluni, provádí výzkum a analýzu v oblasti odborné přípravy a předává své odborné poznatky různým evropským partnerům, jako jsou příbuzné výzkumné instituce, univerzity nebo vzdělávací zařízení.
Evropská nadace odborného vzdělávání byla založena v roce 1995 a úzce spolupracuje se střediskem CEDEFOP. Jejím posláním je podporovat partnerské země (mimo EU) při modernizaci a rozvoji jejich systémů odborné přípravy.
Kvalita života na vrcholu agendy sociální politiky EU
Příznivé životní podmínky závisí na celé řadě faktorů, jako jsou kvalitní zdravotnické služby, možnosti vzdělávání a odborné přípravy nebo dobrá dopravní obslužnost a další aspekty, které ovlivňují každodenní život a práci občanů. Evropská unie si stanovila za cíl neustále zlepšovat kvalitu života ve všech svých členských státech a zohledňovat nové výzvy současné Evropy, jako jsou sociálně vyloučení lidé nebo stárnoucí populace.
Zaměstnání v Evropě
Zlepšení pracovních příležitostí v Evropě je pro Evropskou komisi klíčovou prioritou. S cílem řešit problém nezaměstnanosti a zvýšit mobilitu mezi pracovními místy a regiony se na úrovni EU rozvíjí a realizuje řada iniciativ na podporu evropské strategie zaměstnanosti. Patří mezi ně Evropská síť služeb zaměstnanosti (EURES) a Přehled dovedností EU.
Zdraví a zdravotní péče v Evropské unii
Zdraví je cennou hodnotou, která ovlivňuje každodenní život lidí, a proto je pro všechny Evropany důležitou prioritou. Zdravé životní prostředí má zásadní význam pro náš individuální i profesní rozvoj, přičemž občané EU jsou stále náročnější na bezpečnost a ochranu zdraví při práci a poskytování kvalitních zdravotnických služeb. Při cestování po Evropské unii potřebují rychlý a snadný přístup k lékařskému ošetření. Zdravotní politiky EU se snaží na tyto potřeby reagovat.
Evropská komise vyvinula koordinovaný přístup ke zdravotní politice a zavedla do praxe řadu iniciativ, které doplňují opatření vnitrostátních veřejných orgánů. Společné kroky a cíle Unie jsou zahrnuty do programů a strategií EU v oblasti zdraví.
Současný program EU4Health (2021–2027) je ambiciózní reakcí EU na COVID-19. Pandemie má velký dopad na pacienty, zdravotnický personál a zdravotnické systémy v Evropě. Nový program EU4Health půjde nad rámec krizové reakce a bude se zabývat odolností systémů zdravotní péče.
Program EU4Health, zřízený nařízením (EU) 2021/522, bude poskytovat finanční prostředky způsobilým subjektům, zdravotnickým organizacím a nevládním organizacím ze zemí EU nebo ze zemí mimo EU, které jsou k programu přidruženy.
V rámci programu EU4Health Unie investuje 5,3 miliardy EUR v běžných cenách do kroků s přidanou hodnotou EU, které doplňují politiky zemí EU a sledují jeden nebo více cílů programu EU4Health:
- Ke zlepšení a podpoře zdraví v Unii:
- prevence nemocí a podpora zdraví,
- mezinárodní zdravotnické iniciativy a spolupráce.
- K řešení přeshraničních zdravotních hrozeb:
- prevence přeshraničních zdravotních hrozeb, připravenost a reakce na ně,
- doplnění vnitrostátních zásob základních produktů s významem pro krizi,
- vytvoření rezervy lékařského, zdravotnického a podpůrného personálu.
- Ke zlepšení léčivých přípravků, zdravotnických prostředků a produktů s významem pro krizi:
- zpřístupnění a cenová dostupnost léčivých přípravků, zdravotnických prostředků a výrobků s významem pro krizi.
- K posílení zdravotnických systémů, jejich odolnosti a efektivního využívání zdrojů:
- posilování zdravotnických dat, digitální nástroje a služby, digitální transformace zdravotnictví,
- zlepšování přístupu k zdravotní péči,
- tvorba a provádění právních předpisů EU v oblasti zdraví a rozhodování založené na důkazech,
- integrovaná práce mezi vnitrostátními zdravotnickými systémy.
Vzdělávání v EU
Vzdělávání v Evropě má hluboké kořeny i velkou rozmanitost. Již v roce 1976 se ministři školství rozhodli vytvořit informační síť, aby lépe porozuměli vzdělávacím politikám a systémům v tehdejším devítičlenném Evropském společenství. To odráželo zásadu, že je třeba plně respektovat zvláštní charakter vzdělávacího systému v každém členském státě a zároveň zlepšit koordinovanou interakci mezi systémy vzdělávání, odborné přípravy a zaměstnanosti. Eurydice, informační síť týkající se vzdělávání v Evropě, byla oficiálně spuštěna v roce 1980.
V roce 1986 se pozornost obrátila od výměny informací k výměně studentů a byl zahájen program Erasmus, který se nyní rozrostl na program Erasmus+ a je často uváděn jako jedna z nejúspěšnějších iniciativ EU.
Doprava v EU
Doprava patřila mezi jedny z prvních společných politik tehdejšího Evropského společenství. Od roku 1958, kdy vstoupila v platnost Římská smlouva, se dopravní politika EU zaměřuje na odstraňování překážek na hranicích mezi členskými státy, což umožňuje rychlý, účinný a levný pohyb osob a zboží.
Tato zásada úzce souvisí s hlavním cílem EU, kterým je dynamická ekonomika a soudržná společnost. Odvětví dopravy vytváří 10 % bohatství EU měřeného hrubým domácím produktem (HDP), což odpovídá přibližně jednomu bilionu EUR ročně. Navíc poskytuje více než deset milionů pracovních míst.
Schengenský prostor
Schengenská úmluva, která platí od března 1995, zrušila hraniční kontroly na území signatářských států a vytvořila jednotnou vnější hranici, na níž musí být kontroly prováděny v souladu se společným souborem pravidel.
Schengenský prostor dnes zahrnuje většinu zemí EU s výjimkou Bulharska, Chorvatska, Kypru, Irska a Rumunska. Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko však v současné době do schengenského prostoru vstupují a schengenské acquis již do značné míry uplatňují. Kromě toho se k schengenskému prostoru připojily také státy, které nejsou členy EU, a to Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.
Letecká doprava
Vytvoření jednotného evropského trhu v letecké dopravě znamenalo snížení cen letenek a větší výběr dopravců a služeb pro cestující. EU rovněž vytvořila soubor práv, která mají zajistit spravedlivé zacházení s cestujícími v letecké dopravě.
Práva cestujících v letecké dopravě
Jako cestující v letecké dopravě máte určitá práva, pokud jde o informace o letech a rezervacích, poškození zavazadel, zpoždění a zrušení letů, odepření nástupu na palubu, odškodnění v případě nehody nebo potíží se soubornými službami. Tato práva se vztahují na pravidelné a charterové vnitrostátní i mezinárodní lety z letiště v EU nebo na letiště v EU z letiště mimo EU, pokud je provozuje letecká společnost z EU.
V posledních 25 letech Komise velmi aktivně navrhovala restrukturalizaci evropského trhu železniční dopravy s cílem posílit postavení železnice vůči ostatním druhům dopravy. Úsilí Komise se soustředilo na tři hlavní oblasti, které mají zásadní význam pro rozvoj silného a konkurenceschopného odvětví železniční dopravy:
- otevření trhu železniční dopravy konkurenci;
- zlepšení interoperability a bezpečnosti vnitrostátních sítí a
- rozvoj železniční dopravní infrastruktury.
Politický systém
Česká republika je parlamentní republikou, kde je prezident hlavou státu a vláda vykonává výkonnou moc. Prezident je volen přímou volbou na období 5 let. Prezident má právo jmenovat a odvolávat premiéra a ministry, jmenovat soudce Ústavního soudu, a může také vrátit parlamentem přijatý zákon nebo udělit amnestii. Vláda je vrcholným orgánem výkonné moci, rozhoduje kolektivně ve sboru ministrů. Parlament je dvoukomorový: Poslanecká sněmovna má 200 poslanců, volených na 4 roky, a Senát má 81 senátorů, jejichž mandát trvá 6 let. Volební systém je poměrný, což znamená, že počet křesel ve sněmovně odpovídá procentuálnímu podílu hlasů jednotlivých stran. Oficiální měnou je česká koruna.
Správní systém
Správa státu je rozdělena na centrální, regionální a lokální úroveň. Centrální úroveň zahrnuje státní instituce, regionální úroveň tvoří 14 krajů, a na lokální úrovni jsou obce. Legislativa v ČR je přijímána prostřednictvím Parlamentu. Návrhy právních předpisů mohou být předkládány vládou, poslanci, či senátory a musí projít schvalovacím procesem ve Sněmovně a Senátu. Po přijetí zákona ho podepisuje prezident a stává se platným. Ústava ČR a Listina základních práv a svobod jsou základními dokumenty, které určují povahu státu a jeho správní systém.
Právní systém
Soudy v ČR jsou nezávislé a mají více stupňů: od okresních a krajských soudů po Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud. Policie zajišťuje veřejnou bezpečnost, podporují ji obecní policie, která se stará o místní záležitosti veřejného pořádku. Státní zastupitelství zastupuje veřejnou žalobu v trestním řízení a dohlíží na vyšetřování. Veřejný ochránce práv (ombudsman) chrání práva občanů vůči státním institucím. Občané a firmy mají právo na právní zastoupení a mohou si najmout advokáta, který je zastupuje v právních sporech. Právní poradenství je poskytováno také v rámci některých neziskových organizací.
Úřady práce
Úřad práce v České republice působí na národní, regionální i místní úrovni. Na národní úrovni se nachází Ministerstvo práce a sociálních věcí, které koordinuje a řídí činnost úřadů práce. Na regionální úrovni jsou krajské úřady práce, které zajišťují služby v jednotlivých krajích, a na místní úrovni obecní úřady spolupracují s krajskými úřady při poskytování konkrétní pomoci občanům, jako je zprostředkování zaměstnání nebo vyplácení dávek.
Odkazy:
Název | URL |
Prezident ČR | http://www.hrad.cz |
Vláda České republiky | http://www.vlada.cz |
Poslanecká sněmovna ČR | http://www.psp.cz |
Veřejný ochránce práv Ombudsman | http://www.ochrance.cz |
Česká národní banka | http://www.cnb.cz |
Prezentace Policie ČR | http://www.mvcr.cz/policie |
Nejvyšší kontrolní úřad | http://www.nku.cz |
Portál veřejné správy České republiky | http://portal.gov.cz |
V České republice podléhá daňové povinnosti každý, kdo má zde příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání). Daň z příjmu fyzických osob činí 15 % z hrubé mzdy do výše cca 1,58 milionu Kč ročně, z částky nad tento limit se odvádí 23 %. Zaměstnanec zároveň odvádí 7,1 % na sociální zabezpečení a 4,5 % na zdravotní pojištění. Zaměstnavatel za zaměstnance hradí dalších 24,8 % na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění. Daň je placena formou měsíční zálohy. Na konci roku může zaměstnanec požádat zaměstnavatele o roční zúčtování, nebo podat vlastní daňové přiznání. V případě odchodu do jiné země EU/EHP lze zažádat o vrácení přeplatku na dani.
Zaměstnanci si mohou uplatnit různé slevy – například základní slevu na poplatníka (30 840 Kč ročně), slevu na manžela/manželku bez vlastních příjmů, na děti, invaliditu či studium.
V oblasti nepřímého zdanění je klíčovou daní daň z přidané hodnoty (DPH). Základní sazba činí 21 %. Snížená sazba 12 % se vztahuje například na potraviny, ubytovací a stravovací služby, zdravotnické pomůcky nebo vodné a stočné. Určité služby – například školství, zdravotní péče nebo prodej knih, jsou od DPH osvobozeny.
V roce 2025 činí průměrná hrubá mzda v České republice přibližně 46 557 Kč měsíčně, přičemž minimální mzda je stanovena na 20 800 Kč. Čistý příjem zaměstnance závisí na výši mzdy a zákonných srážkách, výýsledná čistá mzda závisí také na uplatnění daňových slev. Orientačně lze uvést, že například IT specialista s hrubou mzdou 55 000 Kč si měsíčně odnáší domů přibližně 41 800 Kč. Inženýr s hrubým příjmem 50 000 Kč má čistou mzdu okolo 38 400 Kč. Učitel základní školy si při průměrné hrubé mzdě 36 000 Kč vydělá čistého přibližně 28 300 Kč, zdravotní sestra s 35 000 Kč hrubého pak asi 27 500 Kč a řidič nákladního vozidla s příjmem 32 000 Kč kolem 25 600 Kč.
Například mezi nejlépe placené pozice často patří:
- Ředitel firmy – průměrná hrubá mzda 150 000–200 000 Kč
- Advokát – průměrná hrubá mzda 100 000–150 000 Kč
- Lékař specialista – průměrná hrubá mzda 80 000–120 000 Kč
- Manažer IT – průměrná hrubá mzda 90 000–130 000 Kč
- Finanční analytik – průměrná hrubá mzda 80 000–110 000 Kč
- Bankéř – průměrná hrubá mzda 80 000–110 000 Kč
- Specialista na kybernetickou bezpečnost – průměrná hrubá mzda 80 000–120 000 Kč
- Lékař – průměrná hrubá mzda 70 000–90 000 Kč
- IT konzultant – průměrná hrubá mzda 80 000–120 000 Kč
- Projektový manažer – průměrná hrubá mzda 70 000–100 000 Kč
Silniční daň
V roce 2022 došlo k důležité změně v systému silniční daně v České republice, která se týkala zejména osobních a lehkých užitkových vozidel do 12 tun. Tato vozidla již nejsou povinna platit silniční daň. Tato změna byla součástí širšího kroku směrem k zjednodušení a úpravě daňového systému. Nyní tuto daň platí pouze provozovatelé těžkých nákladních vozidel, která váží více než 12 tun. Pro tyto vozidla platí specifické sazby, které závisí na hmotnosti a počtu náprav.
V souvislosti s touto změnou se také přešlo na jednotný roční platební model pro silniční daň. To znamená, že silniční daň se již neplatí průběžně během roku, ale vypořádává se jednorázově na konci zdaňovacího období. Případné daňové přiznání musí podnikatelé podat a daň uhradit do 31. ledna následujícího roku. Například za rok 2024 musí podnikatelé uhradit silniční daň do 31. ledna 2025.
Daň z nemovitých věcí
Tato daň se platí ročně a její výše závisí na druhu nemovitosti, její velikosti, poloze a dalších faktorech. Daň platí vlastník nemovitosti. Daň se platí k 1. lednu daného roku a má pravidelný charakter, což znamená, že je třeba ji uhradit každý rok.
Spotřební daně
Tyto daně jsou vybírány na určité druhy zboží, jako jsou pohonné hmoty, alkohol, tabákové výrobky a některé další produkty. Spotřební daně mají za cíl zdanit produkty, které jsou považovány za zboží, které způsobuje negativní dopady na zdraví nebo životní prostředí. Například u pohonných hmot je spotřební daň zahrnuta v ceně paliva, což znamená, že každý, kdo tankuje, tuto daň platí. Na každý typ produktu je uvalená daň v jiné výši, která se počítá v různých měrných jednotkách.
Ekologické poplatky
V některých případech se vztahují na konkrétní činnosti nebo produkty, které mají negativní vliv na životní prostředí. Může se jednat o poplatky za odpady, emisní znečištění nebo používání ekologicky nešetrných materiálů. Ve všech těchto případech je třeba, aby občané byli dobře informováni o svých daňových povinnostech, protože nesplnění povinnosti může vést k pokutám a úrokům z prodlení. Pro podnikatele a osoby s nemovitostmi je důležité si pamatovat termíny pro platby a daňová přiznání, aby se vyhnuli jakýmkoli komplikacím.
Odborný nezávislý portál Finance | http://www.finance.cz |
Informační portál pro správu daní | https://portal-mojedane.cz |
Ministerstvo financí | https://www.mfcr.cz/cs/index |
Finační správa | https://financnisprava.gov.cz |
Česká správa sociálního zabezpečení | https://www.cssz.cz |
Ministerstvo práce a sociálních věcí | https://www.mpsv.cz |
Typické měsíční výdaje za nejběžnější zboží a služby
Dominantní část příjmů (zhruba čtvrtinu) utratí Češi za potraviny, nealkoholické a alkoholické nápoje a tabák. Další významnou položku tvoří výdaje na bydlení, které jsou s EU srovnatelné a tvoří přibližně 25 % výdajů. Kolem 20 % příjmů utratí Češi na kulturu a volný čas. Nezanedbatelné jsou také výdaje na dopravu a telekomunikace (14 %).
Ceny za nejběžnější zboží a služby v České republice (aktuální k prvnímu čtvrtletí roku 2025):
- Chléb: 35–70 Kč
- Mléko (1 l): 25–40 Kč
- Vejce (10 ks): 60–90 Kč
- Brambory (1 kg): 25–40 Kč
- Rajčata (1 kg): 44–70 Kč
- Voda minerální balená (1,5 l): 25 Kč
- Kuřecí maso (1 kg): 100–130 Kč
- Pizza Margherita (restaurace): 180–225 Kč
- Steak (restaurace): 300–400 Kč
- Elektřina pro běžnou domácnost: 3 000–3 500 Kč/měsíc
- Benzín (Natural 95): 36–39 Kč/l
- Internet (60 Mbps a více): 350–650 Kč/měsíc
- Bankovní účet: 100 Kč (zpoplatněný, pokud není veden zdarma)
- 1 EUR ≈ 22–26 Kč
Ceny v České republice jsou v porovnání s jinými evropskými zeměmi relativně příznivé, zejména pokud jde o základní potraviny a služby. Například ceny chleba, mléka a dalších potravin jsou nižší než v západní Evropě, což činí Českou republiku ekonomicky dostupnou pro mnoho obyvatel.
Název | URL |
Česká národní banka | http://www.cnb.cz |
Český statistický úřad | https://csu.gov.cz |
V České republice je trh s bydlením značně diferencován podle lokality, velikosti, kategorie nemovitosti a její vybavenosti. Nejvyšší ceny bydlení bývají ve velkých městech, zejména v centru hlavního města, kde je nízká nezaměstnanost. Celkově je bytová situace v zemi složitá, a nalezení levného nájemního bydlení není jednoduché.
Byty mohou být ve vlastnictví obcí, avšak tento typ bydlení postupně klesá, což snižuje možnosti jejich získání. Dalším způsobem je družstevní vlastnictví, kdy družstvo vlastní budovu, a byty jsou pronajímány jeho členům. Časté jsou i pronájmy družstevních bytů, kdy člen družstva přenechává byt do podnájmu. Nejvíce se však vyskytují byty a domy v osobním vlastnictví, jejichž pronájmy se řídí občanským zákoníkem.
Nájemní smlouvy bývají zpravidla uzavírány na dobu určitou, přičemž se doporučuje před podpisem smlouvy konzultovat podmínky s právníkem. Při koupi nemovitosti je obvyklé uzavření písemné kupní smlouvy a vlastnictví nemovitosti vzniká až zápisem do katastru nemovitostí, který spravuje katastrální úřad. V tomto případě je rovněž vhodné se poradit s právníkem.
Při hledání nemovitosti je běžné využití služeb realitních kanceláří. Tyto kanceláře obvykle účtují provizi ve výši 3-7 % z prodejní ceny nemovitosti a za zprostředkování nájmu činí provize přibližně jedno měsíční nájemné.
Odkazy:
Název | URL |
Občanský zákoník (Zákon č. 40/1964 Sb.) | https://businesscenter.podnikatel.cz/pravo/zakony/obcansky-zakonik/cele-zneni |
Asociace realitních kanceláří České republiky | http://www.arkcr.cz |
Český úřad zeměměřický a katastrální | https://cuzk.gov.cz |
V České republice existují státní i nestátní zdravotnická zařízení, která mají většinou uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Pojištěným pacientům je poskytována zdravotní péče za symbolické poplatky. Pokud pacient onemocní, obrací se nejprve na lékaře primární péče (praktického lékaře, stomatologa, gynekologa). Je důležité, aby měl tento lékař uzavřenou smlouvu s pojišťovnou, u které je pacient pojištěn. V případě potřeby se pacient může obrátit i na specialistu, a to bez doporučení od lékaře primární péče.
Pro situace, kdy je potřeba lékařská pomoc mimo ordinační hodiny, existují pohotovostní služby. V případě náhlého onemocnění nebo úrazu, kdy se pacient nemůže dostavit k lékaři, je k dispozici záchranná služba, na kterou lze zavolat na čísle 155.
V České republice je zaveden regulační poplatek ve výši 90 Kč za ošetření na lékařské pohotovosti (v pracovní dny večer, v noci a o víkendech), a to s cílem regulovat a omezit zneužívání zdravotních služeb. Zdravotní péče je poskytována na základě povinného veřejného zdravotního pojištění, které je dostupné pro osoby s trvalým pobytem v ČR nebo pro zaměstnance, jejichž zaměstnavatel má sídlo v ČR. Pojištěnci si mohou vybrat zdravotní pojišťovnu. Ti, kteří nesplňují podmínky pro účast na veřejném pojištění, mohou uzavřít smluvní zdravotní pojištění u některé z vybraných pojišťoven, např. VZP ČR, Axa Assistance, Maxima pojišťovna atd.
Pokud se pohybujete mezi státy EU, platí, že byste měli být pojištěni pouze v jednom státě. Tento stát je zpravidla ten, ve kterém pracujete. Pokud pracujete ve dvou nebo více státech a v jednom z těchto států zároveň bydlíte, budete pojištěni ve státě bydliště. Pokud jste vyslaný pracovník do ČR jiným členským státem, zůstáváte pojištěni v této zemi. V takových případech je vždy nutné prokázat se formulářem vystaveným pojišťovnou ve vaší zemi, konkrétně formulářem E111 (nebo jeho nástupcem S1), který vám umožní přístup k lékařské péči v ČR. Tento formulář by měl být vystaven před vycestováním do ČR a může být vyžadován při návštěvě lékaře, v nemocnici nebo u místního nositele zdravotního pojištění. Platí to i pro členy rodiny. Každý, kdo je účastníkem veřejného nebo smluvního zdravotního pojištění, má povinnost pravidelně platit pojistné, což vzniká dnem, kdy pojištění začne platit.
Odkazy:
Název | URL |
Kancelář zdravotního pojištění | https://kancelarzp.cz |
Všeobecná zdravotní pojišťovna | http://www.vzp.cz |
Portál veřejné správy České republiky | http://portal.gov.cz |
Vzdělávací systém v ČR spravuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Systém zahrnuje předškolní, základní, střední a vyšší odborné a vysoké školy, včetně možností dalšího vzdělávání. Vzdělávání je poskytováno ve veřejných, soukromých a církevních školách. Veřejné školy převažují a studium v českém jazyce je zde zpravidla bezplatné.
Předškolní vzdělávání je určeno dětem od 3 do 6 let. Poslední rok před nástupem do základní školy je povinný. Mateřské školy mohou být státní i soukromé.
Základní vzdělávání je povinné a trvá devět let. Základní škola se dělí na první a druhý stupeň (1.–5. a 6.–9. ročník). Děti mohou být přijaty i na víceletá gymnázia. Žáci se hodnotí známkami od 1 do 5. Děti se speciálními potřebami mohou být integrovány do běžných tříd nebo navštěvovat speciální školy.
Střední vzdělávání nabízí gymnázia, střední odborné školy a střední odborná učiliště. Gymnázia připravují na studium na vysoké škole a končí maturitou. Střední odborné školy poskytují odborné vzdělání zakončené maturitou. Učiliště připravují na řemeslné profese a studium je zakončeno výučním listem. Existují i konzervatoře zaměřené na umělecké a pedagogické obory.
Vyšší odborné školy nabízejí dvou – až tříleté programy zaměřené na praktickou přípravu. Studium je zakončeno absolutoriem.
Vysoké školy se dělí na veřejné, soukromé a státní. Nabízejí bakalářské, magisterské a doktorské programy. Univerzity se kromě výuky věnují i vědecké a výzkumné činnosti. Studium v češtině je na veřejných a státních školách bezplatné.
Další vzdělávání dospělých zajišťují školy, úřady práce (v rámci rekvalifikací), zaměstnavatelé a další vzdělávací instituce.
Odkazy:
Název | URL |
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR | http://www.msmt.cz |
Přehled škol a studijní nabídky – Atlasskolstvi.cz | http://www.atlasskolstvi.cz |
Přehled škol a studijní nabídky – Infoabsolvent.cz | http://www.infoabsolvent.cz |
Školský vzdělávací a informační portál | http://www.edu.cz |
Centrum pro studium vysokého školství | http://www.csvs.cz |
Kulturní a společenský život v České republice je bohatý, s tradicemi, které sahají hluboko do historie. Kromě historických osobností, jako je Karel IV. či Tomáš Garrigue Masaryk, má Česká republika silně zakořeněnou kulturu a hodnoty, které dnes vyjadřují moderní Češi.
Volný čas ve zdejší společnosti je rozmanitý, a to jak pro mladší, tak pro starší generace. Mladí lidé se často věnují sportům (fotbal, hokej, cyklistika), zábavě, cestování a studiu cizích jazyků. Pro nově příchozí může být zajímavé zúčastnit se místních sportovních akcí, například návštěvy hokejového zápasu, což je v ČR velmi oblíbené. Pro starší generaci jsou oblíbené aktivity jako sledování televize, rodinné chvíle, zahrádkaření či rekreace na chatách a chalupách.
V ČR je silná tradice návštěv historických památek, které nabízejí široké možnosti pro turisty, ale i pro místní. Kromě hradů a zámků jsou oblíbené i národní parky a přírodní oblasti. Lidé si rádi vychutnávají wellness a lázeňské pobyty, protože Česká republika je známá svými léčivými prameny.
Češi jsou rovněž velkými milovníky piva, což je neoddělitelnou součástí jejich kulturní identity. Mnoho místních hospod a pivovarů nabízí různé druhy piva a je běžné, že se lidé scházejí v restauracích nebo pivních zahrádkách, kde si užívají přátelskou atmosféru.
Tento pestrý mix aktivit může být pro nově příchozí nejen inspirací, ale i příležitostí k lepšímu poznání České republiky a její kultury.
Odkazy:
Název | URL |
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky | https://mzv.gov.cz/jnp |
CzechTourism | https://www.czechtourism.cz |
Narození
Každé narozené dítě v České republice dostává rodný list, který vydává matriční úřad (obecní, městské a pověřené úřady). Dítě je automaticky pojištěno u zdravotní pojišťovny, u které je pojištěna jeho matka. Rodiče mají možnost pojišťovnu dítěte změnit. Pokud alespoň jeden z rodičů má české občanství, dítě se stává občanem ČR.
Sňatek
Sňatek mohou uzavřít osoby, které dosáhly 18 let. Mladší osoby mohou sňatek uzavřít pouze s povolením soudu. Sňatek může být občanský nebo církevní. Pokud jde o církevní sňatek, je nutné doložit osvědčení o splnění zákonných požadavků. Registrované partnerství je umožněno pro osoby stejného pohlaví, pokud alespoň jeden partner má české občanství.
Úmrtí
V případě úmrtí je doporučeno zanechat závěť pro úpravu majetkových záležitostí. Bez závěti rozhoduje o majetku soud podle občanského zákoníku. Nejbližší rodina zesnulého může získat finanční příspěvek na pohřeb. Dále mohou vdovy/vdovci a děti zesnulého čerpat dávky z sociálního pojištění (vdovský/vdovecký důchod a sirotčí důchod).
Název | URL |
Vyhledávání v životních situacích a činnostech úřadů - | https://portal.gov.cz/obcan/zivotni-situace |
Státní sociální podpora | https://www.uradprace.cz/web/cz/statni-socialni-podpora |
Ministerstvo vnitra ČR | https://mv.gov.cz |
Vyhláška Ministerstva vnitra, kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů | https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-207#prilohy |
Česká republika má dobře vybudovanou síť vnitrostátní i mezistátní dopravy, která spojuje zemi se sousedními státy: Německem, Rakouskem, Slovenskem, Polskem, ale také s Maďarskem. Na dálnicích je zavedeno elektronické mýtné, které je povinné pro určené typy vozidel – vozidla nad 3,5 tuny. Elektronické mýtné platí také na určených úsecích rychlostních silnic a vybraných silnic 1. třídy. Před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice je povinnost pořídit si elektronickou dálniční známku pro osobní automobily a dodávková vozidla do 3,5 tun (cenové rozpětí na rok 2025 je od 210 CZK za 1denní známku až po 2 440 CZK za roční známku). Vozidla poháněná elektřinou nebo vodíkem jsou od poplatku osvobozena. Elektronické známky lze koupit online na edalnice.cz nebo na pobočkách České pošty. Maximální povolená rychlost na dálnicích je 130 km/h, na silnicích pro motorová vozidla 90 km/h a v obcích 50 km/h. V zimním období je povinné používat zimní pneumatiky na určených úsecích od 1. listopadu do 30. dubna.
Železniční doprava
Česká železniční síť patří k jedné z nejhustších v Evropě a spojuje většinu krajů i měst. K rychlým vlakům patří vlaky InterCity, EuroCity, Expres a SuperCity, a na trati Praha – Ostrava jezdí rychlovlak Pendolino. Cestující mohou využít i železniční spoje RegioJet.
Městská doprava
Většina měst v České republice nabízí efektivní veřejnou dopravu (autobusy, tramvaje, metro) s různými možnostmi tarifů. Například v Praze se cena jednorázového jízdného pohybuje kolem od 30 Kč za lístek na 30 minut, s možností měsíčních či ročních jízdenek s výrazným zlevněním pro pravidelné cestující. Mnohá města mají integrované dopravní systémy, kde je možné kombinovat různé formy dopravy (autobus, vlak, metro) s jedním jízdním dokladem.
Letecká doprava
Největším mezinárodním letištěm v ČR je letiště Václava Havla Praha, které se nachází asi 20 km severozápadně od centra města. Mezi další letiště obsluhující mezinárodní i vnitrostátní lety patří letiště v Brně, Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech.
Letecká doprava je velmi rozvinutá, a to jak pro domácí, tak pro zahraniční destinace. Letiště Václava Havla Praha je hlavním uzlem pro mezinárodní lety a spojuje Českou republiku s většinou evropských i světových destinací.
Název | URL |
Letiště Praha | http://www.prg.aero |
Celostátní informační systém o jízdních řádech | http://www.idos.cz |
Silniční doprava | https://md.gov.cz/cs/Silnicni_doprava |
Ministerstvo dopravy | https://md.gov.cz |
Česká pošta – prodej dálničních známek | https://www.ceskaposta.cz/sluzby/prodej-a-eshop/elektronicka-dalnicni-znamka |