Přejít na hlavní obsah
EURES
Zpráva6. září 2022Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Řídíte svůj tým na dálku? Zde se dozvíte, jak mezinárodní tým řídit efektivně

I když práce na dálku se pro mnoho lidí stala zcela běžnou, řídit mezinárodní tým může být obtížné – ale tým řízený na dálku nemusí být překážkou. Čtěte dál a dozvíte se, jak ze svého mezinárodního týmu můžete naopak udělat výhodu.

Leading from a distance? Here’s how to effectively manage your international team

1. Používejte vhodný software

Po pandemii COVID-19 máme mnohem větší výběr možností, jak pracovat či spolupracovat na dálku než dříve. Takto široký výběr však nemusí být jen výhodou, zejména pokud váš tým nepoužívá jednotný systém. Jako manažer odpovídáte za vyhodnocení dostupného softwaru a za zajištění toho, že vámi zvolená platforma podporuje účinnou spolupráci. Mezi funkce, na které je vhodné se zaměřit, mohou patřit videohovory / nahrávání videa, výměna rychlých zpráv, sdílení obrazovky, ukazatel on-line/off-line. Také musíte ověřit dostupnost softwaru ve všech zemích, ve kterých se nacházejí členové vašeho týmu.

2. Naplánujte si každodenní setkání

Pokud si naplánujete pravidelná každodenní virtuální setkání, můžete pro svůj mezinárodní tým vytvořit stabilní pracovní model. Při plánování setkání však nezapomeňte vzít v úvahu různá časová pásma vašich zaměstnanců. I když je důležité, aby vaše setkání byla produktivní, měli byste také zajistit, abyste umožnili neformální diskusi v rámci týmu. Poskytnutí příležitostí k socializaci vašemu týmu pomůže zachovat přátelské i profesionální vztahy, podpořit zdravé pracovní prostředí a zlepšit zapojení členů týmu do práce, a to navzdory tomu, že se každý z vás nachází na jiném místě.

3. Organizujte cesty do mezinárodních kanceláří

Nezapomeňte, že i přes vzdálenosti mezi členy týmu není nemožné, abyste se navzájem setkávali! Zvažte pro svůj tým možnost cestování, abyste se osobně potkávali a mohli také pracovat společně na jednom místě. To vám může pomoci navázat vazby tak, jak to při práci na dálku není možné. Členové týmu se mohou vzájemně lépe poznat a mít více příležitostí k tomu, aby se mohli spontánně bavit o práci a životě.

4. Mějte na paměti kulturní rozdíly

Pro vás jako manažera je důležité, abyste si uvědomoval kulturní rozdíly, které se mohou vyskytnout v rámci vašeho týmu, zejména pokud jsou jeho členové z různých zemí. To se týká pravidel oblékání, stupně formálnosti a vhodných témat pro diskusi mezi kolegy, ale i jazyka, který používáte pro vzájemnou komunikaci. Otevřeně hovořte o tom, co od svého týmu očekáváte, a především se ptejte jednotlivých členů týmu, co očekávají od vás a od jednotlivých členů navzájem. Kulturní rozdíly mohou být nepatrné, takže jejich odhalení při spolupráci a snaha zmírnit související nedorozumění pomohou vašemu týmu posílit soudržnost a snížit pravděpodobnost konfliktu.

5. Poskytujte týmu alternativní místa na práci

V neposlední řadě zvažte, zda v případě nepředvídaných problémů při práci z domova členům svého týmu poskytnete možnost pracovat z jiného místa. Náhlé problémy s připojením k internetu, děti na prázdninách nebo dokonce hluční sousedé mohou být pro lidi, kteří pracují na dálku, velmi rušivé. Těmto překážkám se často není možné vyhnout a mohou ovlivnit produktivitu vašeho týmu, ovšem nejsou neřešitelné. Poskytněte členům týmu přístup na alternativní pracoviště, kde mohou nerušeně pracovat, například do nejbližší kanceláře vaší organizace, místních sdílených kanceláří nebo kancelářských prostor k pronájmu na jeden den v místě jejich bydliště.

Další informace o podpoře vašich zaměstnanců najdete v článkuJak být výborným zaměstnavatelem.

 

Související odkazy:

Jak být výborným zaměstnavatelem

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

Témata
Obchod / PodnikáníRady a tipy
Související sekce
Rady a tipy
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.