Põhisisu juurde
EURES

Nõuanded ja soovitused

See jaotis on suunatud tööotsijatele, kes on seotud ülikooli- ja tehnikakõrgharidusega, samuti spetsialistidele üldiselt: üliõpilastele, lõpetanutele, õppejõududele ning teaduritele. Kuna mõnes Euroopa Liidu liikmesriigis on teatavates sektorites tööjõupuudus, on spetsialistidest tööotsijatel välismaal töö leidmise väljavaated head.

Kui kavatsete alustada töötamist, soovite leida uut töökohta või õppevõimalust mõnes teises Euroopa Majanduspiirkonna riigis ja/või Šveitsis, tutvuge palun järgmiste jaotiste ja linkidega.

Üleminek õpingutelt tööellu välisriigis

Siirdumine koolist tööle tähendab sageli ebakindlust. Kas olete lõpetamas (või lõpetanud) õpingud ja soovite minna elama ning tööle Euroopa Majanduspiirkonna teise riiki? Kui oskate võõrkeeli, olete paindlik, kindlameelne ning valmis kohanema nii uue töökoha kui ka uue riigi ja kultuurikeskkonnaga, sobite alustama rahvusvahelist töötamist!

KUUS SAMMU, KUIDAS ALUSTADA VÄLISRIIGIS TÖÖTAMIST

Üleminek õpingutelt tööellu välisriigis võib olla heidutav. Pealegi võib töö otsimine olla keerukas ja aeganõudev. Et muuta üleminek sujuvamaks, on järgmiseks loetletud kuus sammu koos nõuannete ja vihjetega, mida soovite ehk enne teise riiki kolimist kaaluda. Lingile klõpsates saate iga teema kohta rohkem teada.

Nõuanded ja vihjed

Lisateavet võimaluste kohta, kuidas toime tulla üleminekuga õpingutelt tööellu välisriigis, leiate teistelt veebilehtedelt, mille lingid on esitatud jaotise „Seonduvad lingid” rubriigi „Teave ja töökohad koolilõpetajaile” all.

Samuti on üle 1000 EURESe nõustaja valmis teid nõustama ja abistama kõikides Euroopa tööturuga seotud küsimustes. Alustuseks pöörduge oma elukohariigi EURESe nõustaja poole. EURESe nõustajate kontaktandmed leiate jaotisest „Pöörduge EURESe nõustaja poole”.

Teadlasekarjäär

Teadlastel on võimalus õppida või töötada teises liikmesriigis, kasutades uut Euroopa teadlaste liikuvuse portaali. Nüüd on avatud uus veebisait „EURAXESS - Researchers in motion”, mis pakub hulgaliselt eri teenuseid. See on nagu veebipood, kus teadlased saavad otsida võimalusi oma karjääri ja oskuste arendamiseks teistes riikides. Selle tasuta ja kasutaja järgi kohandatud teenuse eesmärk on anda ammendavat ja ajakohast teavet Euroopa teaduse mis tahes valdkonna vabadest töökohtadest ja rahastamisvõimalustest. Portaalist saab ka teavet teadlaste õiguste kohta, samuti teadus- ja rahastusasutuste kohta; samuti sisaldab see linke juhendmaterjalile selle kohta, mida teha enne ja pärast välismaale siirdumist. Üksikasjalik teave on esitatud jaotises „Seonduvad teemad”.

MÄRKUS

NB! EURESe portaali jaotises „Elamine ja töötamine” pakutakse lisaandmeid iga EURESe liikmesriigi kohta kõigis valdkondades, mis on loetletud nõuannete ja vihjete teabelehtede jaotises.

Vastused muudele küsimustele Euroopa Liidu ja kodanike õiguse kohta vabalt liikuda, elada, õppida ja töötada teises liikmesriigis leiate EUROPA portaalist.