Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)

Rady a tipy

Tato sekce je věnována uchazečům o zaměstnání z univerzit a technických vysokých škol a obecně všem s vysokoškolskou kvalifikací: studentům a absolventům, učitelům a výzkumným pracovníkům. Vzhledem k tomu, že po určitých kategoriích pracovníků je poptávka v určitých zemích EU, vysoce kvalifikovaní uchazeči mají dobrou šanci najít si práci v zahraničí.

Hodláte-li zahájit svou profesní dráhu, najít si novou práci nebo příležitost odborné přípravy v jiné zemi Evropského hospodářského prostoru (EHP) a/nebo ve Švýcarsku, zkuste hledat v níže uvedených sekcích a v souvisejících odkazech.

Přechod od studia k pracovnímu životu v zahraničí

Přechod ze školy do zaměstnání může být obdobím nejistoty. Stojíte před dokončením svého studia (nebo jste jej již dokončili) a rádi byste se přestěhovali za prací do jiné země EHP? Pokud jste vybaveni jazykovými znalostmi, jste flexibilní, vytrvalí a motivovaní přizpůsobit se jak novému zaměstnání, tak nové zemi a jejímu kulturnímu prostředí, pak jste tím správným kandidátem a můžete se pustit do budování mezinárodní kariéry!

6 KROKŮ K ZAHÁJENÍ PROFESNÍ DRÁHY V ZAHRANIČÍ

Přechod od studia do pracovního života v zahraničí může být hodně náročný. Navíc hledání zaměstnání je samo o sobě často poměrně pracné a zabere dost času. Abychom vám přechod do nové etapy života usnadnili, připravili jsme pro vás 6 kroků uvedených níže a pár užitečných „rad a tipů“, které se vám mohou před odstěhováním do jiné země hodit. Kliknutím na konkrétní odkaz se dostanete na příslušnou stránku.

Rady & tipy ...

Další informace a zdroje pomoci při přechodu od studia do pracovního života v zahraničí naleznete na dalších internetových stránkách kliknutím na „Informační služby a nabídka pracovních příležitosti pro absolventy vysokých škol“ a „Související odkazy“.

V neposlední řadě je více než 1000 poradců sítě EURES připraveno vám poskytnout informace a pomoc ve všech otázkách týkajících se evropského trhu práce. Začněte tím, že se obrátíte na poradce EURES v zemi svého pobytu. Kontaktní údaje poradců EURES můžete vyhledat kliknutím na odkaz „Kontaktovat poradce EURES“.

Výzkumní pracovníci

Výzkumní pracovníci mohou využít příležitostí ke studiu či práci v jiných členských státech a přínosem pro ně může být i evropský portál mobility výzkumných pracovníků. Nová internetová stránka – EURAXESS - Researchers in motion (EURAXESS - výzkumní pracovníci v pohybu) – nabízí nyní rozšířené služby. Jedná se o stránku, na níž jsou soustředěny veškeré informace pro výzkumné pracovníky, kteří chtějí rozvinout své odborné i osobnostní dovednosti v rámci jiné země. Tato služba není zpoplatněna, je šitá na míru a jejím cílem je poskytovat úplné a aktuální informace o nabídce pracovních příležitostí a možnostech financování ve všech oblastech studia a v rámci celé Evropy. Jedná se rovněž o první místo, na které byste se měli obrátit v otázkách vašich práv, jakož i práv výzkumných a financujících institucí, a obsahuje také několik odkazů na informace, které vám mohou pomoci před stěhováním a poté, co jste se přestěhovali. Další informace naleznete v sekci „Související témata“.

UPOZORNĚNÍ

Dovolujeme si vás upozornit, že sekce „Život a práce“ na portálu EURES obsahuje podrobnější údaje v informační sekci „Rady a tipy“ uspořádané podle jednotlivých členských zemí EURES.

Odpovědi na vaše další otázky o Evropské unii a volném pohybu občanů za účelem života, studia a práce v jiném členském státu můžete získat rovněž na EUROPA portal (portálu EUROPA).