Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy31 maja 2018Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Od Irlandii po Chorwację i z powrotem: jak EURES pomaga wielkim przedsiębiorstwom w obsadzaniu międzynarodowych stanowisk

Marriott International jest jednym z największych na świecie przedsiębiorstw branży hotelarsko-gastronomicznej, prowadząc sieć ponad 6000 hoteli w ponad 122 krajach. Tak różnorodna klientela wymaga pracowników władających wieloma językami, a Marriott zawsze poszukuje nowych utalentowanych pracowników.

From Ireland to Croatia and back again: how EURES helps big businesses fill international roles
© Luxury Reservations Ltd, 2013/Aileen O’Keeffe

Europejski Portal Mobilności Zawodowej i jego doradcy odgrywają istotną rolę w procesie rekrutacji – w szczególności do Centrum zaangażowania klientów Marriott w Cork, w Irlandii. „Obecnie obsługujemy dziewięć różnych rynków językowych” wyjaśnia Aoife Lyons, specjalista ds. rekrutacji w Centrum. „Czasem potrzebujemy wsparcia w zapewnieniu obsługi tych rynków, w szczególności z powodu wzrostu gospodarczego, który miasto Cork odczuwało w ostatnich latach”.

„Najczęściej rekrutację zewnętrzną prowadzimy na stanowisko Specjalisty ds. rezerwacji i obsługi klienta”, dodaje. „Do obowiązków należy pomoc naszym gościom w zapytaniach rezerwacyjnych na rynkach posługujących się różnymi językami”.

Hugh Rodgers, doradca w irlandzkim portalu EURES wspiera rekrutację dla Marriott International w Cork już od ponad 10 lat. Jak mówi: „Szeroko promujemy ich oferty na portalu EURES, a także mamy dostęp do stron krajowych”. „Dzięki sieci doradców EURES w krajach takich jak Chorwacja, Dania i Holandia również otrzymuję ogromne wsparcie w formie dopasowania i promowania tych ofert w tamtych krajach”.

Jednym z tych doradców jest Martina Vidakovic z EURES Chorwacja, która przez lata pomogła mi w znalezieniu kilku utalentowanych Chorwatów na wakaty w Centrum zaangażowania klienta Marriott.

Współpraca między dwoma biurami EURES została nawiązana dzięki przypadkowemu spotkaniu jej koleżanki i Hugh Rodgersa. „Moja koleżanka Patricija spotkała Hugh na szkoleniu i wspomniała, że wielu Chorwatów mówi po niemiecku i angielsku”, opowiada Martina. „Hugh zauważył, że Marriott International obsługuje wielu niemieckich klientów, a znajomość języka jest bardzo pożądana. Zaprosił ją do odwiedzenia ich, żeby przekonała się jakim świetnym pracodawcą jest Marriott. Reszta to już historia”.

Martina wierzy, że to, iż Chorwacja jest najmłodszym członkiem UE odegrało istotną rolę w tak skutecznej rekrutacji. „Wraz z otwarciem rynku pracy wielu Chorwatów zainteresowało się nowymi zagranicznymi doświadczeniami”.

„Chorwaci kochają Irlandię”, dodaje. „Można znaleźć wiele podobieństw kulturowych między Chorwacją i Irlandią. To jeden z krajów, który [Chorwaci] często wybierają, aby zacząć od nowa”.

Informacje od osób, które przeniosły się do Irlandii były jednogłośnie pozytywne. „Szybko o nas zapominają, ponieważ doskonale pracuje im się w sieci Marriott”, powiedziała Martina. „Wszystkie informacje, które do nas docierają, potwierdzają póki co, że są zadowoleni i otrzymują dobrą opiekę”!

Doświadczenie z Centrum zaangażowania klienta Marriott jest doskonałym przykładem korzyści, jakie portal EURES może przynieść przedsiębiorcom w całej Europie.

„Sądzę, że EURES ma potencjał, aby być świetnym wsparciem dla firm prowadzących międzynarodową rekrutację”, mówi Hugh. „Ma ogromny zasięg we wszystkich krajach i doskonałą sieć wsparcia. Dysponuje również narzędziami, aby udzielić pomocy i informacji oraz może zaoferować pracodawcom bardzo kompleksowe pakiety”.

A jakie jest spojrzenie Aoife jako przedstawicielki jednej z tych firm? „EURES pomaga, udziela informacji, przestrzega terminów i świetnie się z nimi współpracuje!” odpowiada. „Zapewnia ogromne wsparcie w zakresie naszych potrzeb rekrutacji”.

 

Powiązane linki:

EURES w Irlandii

EURES w Chorwacji

Centrum zaangażowania klienta Marriott International

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź Doradcę EURES

Warunki życia i pracy w krajach EURES

EURES Baza ofert pracy

Usługi EURES kierowane do pracodawców

EURES Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćNajlepsze praktyki EURESWiadomości zewnętrzne EURESInteresariusze zewnętrzniWiadomości wewnętrzne EURESHistorie sukcesówMłodzież
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.