Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy25 kwietnia 2019Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

„Niezwykłe miejsca i cudowni ludzie”: Historia Lary

Z EURES w Hiszpanii wciąż napływają przykłady sukcesów. Po Juanie Carlosie i Alejandrze, Lara, która skorzystała z programu EURES, podzieliła się swoją historią, w tym przydatnymi wskazówkami i inspirującymi radami, na stronie FacebookaEURES w Hiszpanii.

‘Incredible places and wonderful people’: Lara’s story
Lara Sánchez Morante, 2018/Saray Fernández Couce

„Wszystko zaczęło się, gdy zarejestrowałam się na platformie EURES” – opowiada Lara. „To łatwa procedura, podobna do takiej, jak na każdej platformie szukania pracy online. Polega na przesłaniu swojego CV. Można też zaznaczyć rodzaj ofert, jakie chcesz otrzymywać, w zależności od poszukiwanej pracy”.

Lara wkrótce potem otrzymała ofertę pracy od hotelu w regionie Mozeli w Niemczech, choć przyznaje, że na początku nie była pewna co do oferty, bo pracodawca chciał, by szybko zaczęła pracę.

„Nie miałam nic do stracenia”

Lara postanowiła skontaktować się z doradcą EURES w ramach służb zatrudnienia Servicio Extremeño Público de Empleo (SEXPE) w swoim regionie Estremadury w południowo-zachodniej Hiszpanii.

„Muszę przyznać, że ich doradztwo było bardzo pomocne, ponieważ rozwiało wiele moich wątpliwości i wyjaśniło szereg kwestii”– mówi.

Doradca EURES Lary zapewnił ją, że oferty zarejestrowane w portalu EURES są wiarygodne, i podał jej przykłady osób już pracujących za granicą za pośrednictwem EURES. Lara przyjęła więc tę ofertę, chociaż oznaczało to pracę w nowym zawodzie.

Estremadura to w znacznym stopniu wiejski region i brakuje tu ofert pracy dla młodych ludzi. Stopa bezrobocia w regionie wynosi około 25% – a średnia dla Hiszpanii to 16%, natomiast w grupie osób poniżej 25. roku życia szacuje się ją na prawie 50%. Biorąc to pod uwagę, Lara wiedziała, że propozycja pracy to szansa.

„Nie miałam nic do stracenia – w Hiszpanii byłam bezrobotna” – wyjaśnia. „Uznałam, że to świetna okazja, by doświadczyć życia w innym kraju i przy okazji nauczyć się niemieckiego”.

„Najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć”

Lara przyznaje, że nie było łatwo przystosować się do pracy i życia w Niemczech. „Powiedziałabym, że nie tyle było to trudne, ale dziwne, bo na początku wszystko wydaje się inne” – mówi.

Lara podkreśla jednak, że tak jest zawsze, kiedy zaczyna się nową pracę lub gdy w życiu pojawia się duża zmiana, i dodaje, że szybko przyzwyczaiła się do swojego nowego życia i pracy.

Lara mówi też, że ma szczęście, że jej przełożony jest tak uważną i pomocną osobą: pomógł jej znaleźć mieszkanie, uporać się z procedurami administracyjnymi, a nawet znaleźć lekarza.

„Z perspektywy czasu zrozumiałam, że przyjęcie tej pracy w Niemczech było najlepszą decyzją, jaką mogłam wówczas podjąć” – mówi. „Dzięki tej pracy miałam szansę poznać niezwykłe miejsca i cudownych ludzi, czego wcześniej nie umiałam sobie wyobrazić”.

Rozwój osobisty i zawodowy

„Ponadto myślę, że taki rodzaj doświadczenia wzbogaca cię jako osobę – mogę to sama potwierdzić” – mówi Lara. „Uczysz się doceniać inne rzeczy, rozwijasz się jako osoba”.

„Krótko mówiąc, z doświadczenia, polecałabym pracę za granicą przez pewien czas, jeśli o tym myślisz. Ma się o wiele więcej do zyskania niż stracenia”.

Jeśli inspirują cię słowa Lary i myślisz o pracy za granicą, zapisz się już dziś w portalu EURES! Można również śledzić aktualności przesyłane przez EURES w Hiszpanii na ich stronieFacebook.

 

Powiązane linki:

Portal EURES – historia Juana Carlosa

Portal EURES – historia Alejandry

Historia Lary – oryginalny post na  Facebooku(w j. hiszpańskim)
w portalu EURES

EURES Hiszpania na Facebooku

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcęEURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Historie sukcesówMłodzież
Powiązane sekcje
Życie i praca
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.