Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok17. apríla 2020Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Ako vyniknúť pri online pracovnom pohovore

Keďže čoraz viac ľudí pracuje z domu, vedenie pohovorov prostredníctvom videa je na vzostupe. Absolvovať online pracovný pohovor môže byť náročné, najmä ak je to jediná vec, ktorá vám stojí v ceste za vysnívanou prácou. Máme pre vás niekoľko skvelých tipov, ako zapôsobiť na svojho budúceho zamestnávateľa a predstaviť sa v čo najlepšom „virtuálnom“ svetle.

How to stand out in an online job interview
Shutterstock

Pred pohovorom

Otestujte si svoje zariadenie

Najprv je potrebné overiť si, akému nástroju dáva prednosť zamestnávateľ. Či už ide o Google Hangouts, Microsoft Teams, Skype alebo Zoom – dbajte o to, aby ste sa oboznámili so softvérom a overili si jeho kompatibilitu s vaším zariadením. Dobrým nápadom je uskutočniť test s priateľom alebo rodinným príslušníkom na overenie mikrofónu a webovej kamery a tiež zistiť, či vaše internetové pripojenie umožňuje dobrú kvalitu zvuku/obrazu.

Nezabudnite sa zamestnávateľa opýtať na štruktúru pohovoru. Môže sa stať, že video nie je potrebné.

Majte plán B

Majte záložný plán pre prípad, že v deň pohovoru narazíte na technické problémy. Môžete mať pri sebe iné osvedčené zariadenie alebo vopred požiadať osobu, ktorá pohovor vedie, o telefónne číslo, na ktoré by ste mohli zavolať v prípade, že táto technológia zlyhá.

Buďte dochvíľny

Rovnako, ako v prípade osobných pohovorov, je dobré byť k dispozícii 10 minút pred začiatkom.

Vyberte si to správne miesto

Vyberte si dobré miesto s prirodzeným svetlom, aby vás osoba, ktorá vedie pohovor, jasne videla. Pozadie je takisto veľmi dôležité – upracte a odstráňte akékoľvek predmety za sebou, ktoré by ste mohli odpútať pozornosť osoby vedúcej pohovor.

Odstráňte rušivé vplyvy

Nezabudnite vypnúť notifikácie na svojom zariadení. Ak bývate s niekým iným, alebo máte spoločenské zviera, zabezpečte, aby vás nerušili a nedostali sa náhodne do obrazu.

Buďte pripravení

Pripravte si niekoľko odpovedí na najbežnejšie otázky, ktoré sa kladú počas pohovoru. Takisto môžete mať poruke na rýchlu konzultáciu svoj životopis a sprievodný list. Majte poruke pero a papier pre prípad, že by ste si potrebovať robiť poznámky.

Oblečte sa ako úspešný uchádzač

Oblečte si taký odev akoby ste išli na osobný pohovor. Prvý dojem zaváži, preto je potrebné, aby ste vyzerali profesionálne, aj keď hovoríte zo svojej obývačky.

Počas pohovoru

Pozorne počúvajte

Pri online pohovoroch sa niekedy zvuk oneskorí, čo znamená, že by ste mohli niekomu skočiť do reči. Vyhnete sa tomu tak, že budete pozorne počúvať osobu vedúcu pohovor a skôr než prehovoríte, počkáte niekoľko sekúnd.

Dbajte na reč tela

Nezabudnite sedieť vzpriamene, usmievať sa a komunikovať s osobou vedúcou pohovor. Zrakový kontakt je dôležitý, preto vynaložte čo najväčšie úsilie na to, aby ste osobe vedúcej pohovor hľadeli „do očí“. Znamená to, že sa pozeráte do webovej kamery namiesto obrazovky .

Po pohovore

Napíšte e-mail s poďakovaním.

Rovnako ako v prípade akéhokoľvek iného pracovného pohovoru, zašlite potom osobe, ktorá s Vami viedla pohovor, e-mail s poďakovaním. Dávate tým najavo, že ste úctivý a vďačný za túto príležitosť.

Informujte sa o ďalšom postupe

Veľké spoločnosti môžu mať zdĺhavý proces prijímania do zamestnania, vyzbrojte sa teda trpezlivosťou. Neznamená to, že by ste nemali príležitostne opätovne nadviazať komunikáciu, aby ste tak vyjadrili svoj záujem o pracovné miesto.

Dúfame, že tieto tipy boli užitočné, a želáme vám veľa šťastia pri hľadaní zamestnania!

 

Súvisiace odkazy:

Google Hangouts

Microsoft Teams

Skype

Zoom

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcov siete EURES

Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

Témy
Obchod / PodnikanieRady a tipyTrendy náboruMladosti
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.