Przejdź do treści głównej
EURES
Artykuł prasowy17 kwietnia 2020Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Jak wyróżnić się w rozmowie o pracę przez internet

Ponieważ coraz więcej osób pracuje z domu, rozmowy kwalifikacyjne przez internet zyskują na popularności. Udział w rozmowie kwalifikacyjnej przez internet może być onieśmielający, zwłaszcza gdy jest to jedyna przeszkoda na drodze do wymarzonej pracy. Oferujemy tu świetne wskazówki, jak wywrzeć dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy i zaprezentować się w najlepszym „wirtualnym” świetle.

How to stand out in an online job interview
Shutterstock

Przed rozmową

Przetestuj swoje urządzenie

Po pierwsze, musisz potwierdzić u pracodawcy, jakie jest jego preferowane oprogramowanie. Bez względu na to, czy jest to Google Hangouts, Microsoft Teams, Skype, czy Zoom – upewnij się, że wiesz, jak korzystać z oprogramowania i że jest ono kompatybilne z twoim urządzeniem. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie rozmowy testowej z kolegą lub członkiem rodziny, aby sprawdzić swój mikrofon i kamerę internetową oraz skontrolować, czy połączenie internetowe zapewnia dobrą jakość dźwięku/obrazu.

Nie zapomnij zapytać pracodawcy o to, jaki jest format rozmowy. Być może wideo nie będzie konieczne.

Miej plan B

Miej plan awaryjny na wypadek problemów technicznych w dniu rozmowy. Możesz przygotować inne sprawdzone urządzenie lub z wyprzedzeniem poproś przeprowadzającego rozmowę o numer telefonu, na wypadek gdyby zawiodła technologia.

Bądź punktualny/-a

Tak samo jak w przypadku rozmów bezpośrednich, wypada pojawić się 10 minut wcześniej.

Wybierz najlepsze miejsce

Wybierz dobre miejsce z naturalnym światłem, aby osoba przeprowadzająca rozmowę mogła wyraźnie cię widzieć. Tło jest również bardzo ważne – posprzątaj i usuń wszelkie przedmioty za sobą, które mogą rozproszyć przeprowadzającego rozmowę.

Usuń wszystko, co rozprasza uwagę

Nie zapomnij wyłączyć powiadomień na swoim urządzeniu. Jeśli mieszkasz z inną osobą lub masz zwierzę domowe, zadbaj o to, żeby nie przeszkodzili ci w rozmowie i przypadkowo nie weszli w kadr.

Być przygotowany/-a

Przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy o pracę. Możesz również mieć przy sobie życiorys i list motywacyjny, żeby móc szybko się do nich odwołać. Nie zapomnij o przygotowaniu długopisu i papieru na wypadek konieczności sporządzenia notatek.

Ubierz się odpowiednio

Ubierz się tak, jakbyś szedł/szła na tradycyjną rozmowę. Pierwsze wrażenia są ważne, więc nawet jeśli rozmawiasz ze swojego salonu, musisz wyglądać profesjonalnie.

Podczas rozmowy

Słuchaj uważnie

W rozmowach online mogą czasem wystąpić opóźnienia, co oznacza, że możesz przypadkowo komuś przerwać wypowiedź. Aby tego uniknąć, uważnie słuchaj rozmówcy i odczekaj kilka sekund przed zabraniem głosu.

Bądź świadomy swojego języka ciała

Pamiętaj, by siedzieć prosto, uśmiechać się i angażować się w rozmowę. Kontakt wzrokowy ma duże znaczenie, dlatego postaraj się patrzeć rozmówcy w „oczy”. Oznacza to patrzenie w kamerę internetową, a nie na ekran.

Po rozmowie

Napisz e-mail z podziękowaniem

Tak samo jak w przypadku każdej innej rozmowy kwalifikacyjnej, należy przesłać osobie przeprowadzającej rozmowę e-mail z podziękowaniem. Pokazuje to, że jesteś uprzejmy/-a i wdzięczny/-a za tę szansę.

Monitoruj postęp

W dużych przedsiębiorstwach proces rekrutacji może być długi, dlatego uzbrój się w cierpliwość. Nie oznacza to, że nie należy sprawdzić, od czasu do czasu, na jakim etapie znajdują się działania, aby wyrazić swoje zainteresowanie pracą.

Mamy nadzieję, że te wskazówki są przydatne i życzymy znalezienia wymarzonej pracy!

 

Powiązane linki:

Google Hangouts

Microsoft Teams

Skype

Zoom

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

Tematy
Biznes/PrzedsiębiorczośćPorady i wskazówkiTrendy rekrutacyjneMłodzież
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.