
Bodite spoštljivi
Negativne povratne informacije vedno posredujte na samem in pazite, da ostanete mirni in sočutni. Aktivno prisluhnite stališču svojega zaposlenega in dejansko razmislite o tem, kaj vam je povedal. Vzemite si čas in dobro premislite, kaj mu boste odgovorili. Ne le, da bo zaradi tega bolj dovzeten za vaše komentarje, pripomogli boste tudi k njegovi poklicni rasti, saj se bo v prihodnosti lažje spoprijel z novimi izzivi, ne da bi bil v zadregi ali se bal soočenja.
Bodite neposredni in odkriti, vendar ne neprizanesljivi
Čeprav se morda zdi, da je negativne povratne informacije lažje zaviti v celofan in jih predstaviti kot dobre, pa dolgoročno to ni produktivno. Vaši zaposleni bodo namreč tako dobili napačen vtis o svoji uspešnosti, kar lahko povzroči zmedo in morebitno slabo voljo, zlasti kadar se vaše pozitivne pripombe ne bodo odrazile v letnih poročilih o njihovi uspešnosti pri delu ali predlogih za napredovanje. Da bi se temu izognili, pripravite ciljno usmerjene povratne informacije z vidika njihovega vedenja ali izpolnjevanja ciljev. Ne podajajte posplošenih izjav ali sodb o sposobnostih ali namerah zaposlenih, saj bi se zaradi tega lahko počutili osebno napadene.
Izberite pravi čas
Negativne pripombe podajte nemudoma, ob pravem času. Tako bodo lahko zaposleni takoj ukrepali ter spremenili svoj pristop in se izognili nadaljnjim težavam. Če boste predolgo odlašali s svojimi pripombami, bodo te morda imele manjši učinek, saj bi se lahko zaposleni počutili, da jih neupravičeno napadate ali jih poskušate šikanirati, zaradi česar bi se težje osredotočili na opravljanje trenutnih nalog.
Predlagajte rešitve in določite realistične cilje
Če želite, da bodo vaše povratne informacije konstruktivne in ne le kritične, poskušajte skupaj z zaposlenimi najti rešitve za izpostavljene težave ter določiti realistične, natančno zastavljene cilje za izboljšave v prihodnosti. Pojasnite tudi, zakaj so te spremembe pomembne in kako bodo prispevale k njihovi splošni uspešnosti na delovnem mestu. Poleg tega bodite pozorni, da določite rok za spremljanje napredka. To ne bo le pripomoglo k stalnemu izboljševanju njihove delovne uspešnosti, temveč tudi k vzbujanju vtisa, da vam je za njihovo poklicno rast mar.
Želite več nasvetov, kako naj vaši zaposleni ostanejo zadovoljni pri delu? Preberite članek z naslovom Kako biti zelo dober delodajalec.
Sorodne povezave:
Kako biti zelo dober delodajalec
Več o tem:
Poišči Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar prireditev
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na Twitterju
EURES na LinkedInu
Več informacij
- Datum objave
- 25. november 2022
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Poslovanje/podjetništvoNamigi in nasveti
- Povezani razdelki
- Namigi in nasveti
- Sektor
- Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles