Prejsť na hlavný obsah
EURES
Novinový článok25. novembra 2022Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Ako oznámiť negatívne hodnotenie zamestnancom

Oznámiť negatívne hodnotenie nie je vždy jednoduché, ale je to veľmi dôležitá súčasť riadenia zamestnancov a ak sa to urobí správnym spôsobom, môže to dokonca prispieť k zlepšeniu vzťahov. Prečítajte si, ako nato.

How to sensitively deliver negative feedback to employees

Prejavte rešpekt

Negatívne hodnotenie zamestnancovi povedzte medzi štyrmi očami a buďte pritom pokojný a empatický. So záujmom si vypočujte názor zamestnanca, skutočne sa zamyslite nad tým, čo povie a dobre si premyslite svoju odpoveď. Vaše pripomienky zamestnanec potom ľahšie prijme, a dokonca mu pomôžu v jeho profesijnom raste, keďže bude lepšie pripravený na nové výzvy v budúcnosti bez toho, aby sa obával trápnej situácie alebo konfrontácie.

Buďte priamy a otvorený, ale nie príliš rázny

Hoci sa môže zdať, že je jednoduchšie spolu s negatívnym hodnotením pridať aj niečo pozitívne, tento prístup nemá budúcnosť. Zamestnanec tak môže získať mylnú predstavu o svojej pracovnej výkonnosti, čo môže byť mätúce a rušivé, keďže vaše pozitívne komentáre sa neodrazia na hodnotení alebo povýšení. Hodnotenie sa má zakladať na konkrétnych ukazovateľoch a opierať sa o určité situácie alebo ciele, aby sa predišlo nejasnostiam. Nerobte všeobecné vyhlásenia ani nepodložené úsudky o schopnosti alebo zámeroch zamestnanca, pretože by sa ho to mohlo osobne dotknúť.

Zvoľte si správny moment

Negatívne hodnotenie oznámte bez zbytočných prieťahov vo vhodnom čase. Zamestnancovi tým signalizujete, že môže bezodkladne reagovať a upraviť svoje správanie, aby sa vyhol ďalším negatívnym situáciám. Ak budete s oznámením čakať príliš dlho, vaše pripomienky stratia na aktuálnosti, keďže zamestnanec to môže považovať za nespravodlivú a prekvapivo neočakávanú správu, ktorá odpúta jeho pozornosť od aktuálnych pracovných úloh.

Nájdite riešenie a vytýčte realistické ciele

Ak chcete, aby hodnotenie nebolo iba kritické, ale aj konštruktívne, pomôžte zamestnancovi nájsť riešenia na problémy a spolu vytýčte realistické a konkrétne ciele na zlepšenie do budúcnosti. Zamestnancovi objasnite, prečo sú tieto zmeny dôležité a akým spôsobom prispejú k zlepšeniu jeho celkovej pracovnej výkonnosti. Stanovte aj dátum, kedy spolu prehodnotíte dosiahnutý pokrok. Zamestnancovi tým pomôžete dlhodobo zlepšiť jeho pracovnú výkonnosť a súčasne získa pocit, že sa aktívne podieľate na jeho kariérnom postupe.

Chcete viac tipov o tom, ako mať spokojných zamestnancov? Prečítajte si náš článok o tom, ako sa stať vynikajúcim zamestnávateľom.

 

Súvisiace odkazy:

Ako sa stať vynikajúcim zamestnávateľom

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

Témy
Obchod / PodnikanieRady a tipy
Súvisiace sekcie
Rady a tipy
Sektor
Accomodation and food service activitiesActivities of extraterritorial organisations and bodiesActivities of households as employers, undifferentiated goods- and servicesAdministrative and support service activitiesAgriculture, forestry and fishingArts, entertainment and recreationConstructionEducationElectricity, gas, steam and air conditioning supplyFinancial and insurance activitiesHuman health and social work activitiesInformation and communicationManufacturingMining and quarryingOther service activitiesProfessional, scientific and technical activitiesPublic administration and defence; compulsory social securityReal estate activitiesTransportation and storageWater supply, sewerage, waste management and remediation activitiesWholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.